IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Инвестират над 433 млн. лв. във високоскоростен интернет в 200 населени места

Транспортният министър Гроздан Караджов подписа шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната

12:05 | 10.06.25 г. 2
Снимка: Министерски съвет
Снимка: Министерски съвет

Днес е изключително важен ден за цифровия преход в България. Това каза вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов при подписването на шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната на стойност над 433 млн. лева в присъствието на министър-председателя Росен Желязков и избраните изпълнители - „А1 България“ ЕАД, „Виваком България“ ЕАД и „ЦЕТИН България“ ЕАД (част от групата на „Йеттел България“). 

Над 200 населени места в общо 140 общини ще имат високоскоростен интернет.

„Близо половин милиард лева е общата инвестиция в проекта“, каза по време на церемонията Гроздан Караджов. Той добави, че операторите участват със съфинансиране от 10%.

Над 7000 км оптична мрежа трябва да се развие за малко повече от година. Проектът предвижда над 100 пъти по-бърз интернет от съществуващия в момента.

"Ще свържем всяко едно от тези населени места и мобилните оператори чрез своите предаватели ще пренесат сигнала и той ще стане мобилен", каза Караджов, цитиран от БТА.

Подписването на договорите с мобилните оператори ще даде възможност да се увеличи покритието със скорост над един гигабайт в секунда, което ще даде възможност след август 2026 г. да бъде преодоляна цифровата пропаст и хората в малките и отдалечени населени места да заживеят по същия начин, по който живеят хората в столицата, посочи вицепремиерът. 

Дейностите по договорите са на обща стойност 433 613 866 лв. без ДДС, от които 390 027 846 лв. без ДДС са от Националния план за възстановяване и устойчивост. 

"Проектът за високоскоростен интернет е цифров поход към слабонаселените места, където няма пазарен потенциал", заяви премиерът Росен Желязков на подписването на договорите, което се състоя в Министерския съвет.

В слабо населените места са т. нар. сиви зони, затова е и целенасоченото партньорство от страна на държавата и Плана за възстановяване и устойчивост, което дава възможност този проект да бъде осъществен и да бъде изградена над 7000 км оптична мрежа, посочи премиерът.

"Вече няма да говорим за цифрово номадство, а за възможности, които ще имат не само живеещите в тези населени места, а и бъдещите бизнеси, които ще имат потенциала да се развиват там", отбеляза още премиерът. Той каза, че предстои процес по последващата регулация, така че всички телекомуникационни оператори да имат достъп до инфраструктурата, за да предоставят различни по своя характер цифрови услуги.  

По проекта имаше сериозно забавяне, защото държавата не беше приела необходимото законодателство. За целта в периода февруари - април в Народното събрание беше приет почти единодушно Законът за цифровите мрежи, беше отбелязано на подписването на договорите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:06 | 10.06.25 г.
Най-четени новини
Още от IT и телекомуникации виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 1
Dani_2077
преди 3 дни
До: ABBV-goraАми не, със лош път може, може и без път, но без интернет никой не може ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
ABBV-gora
преди 4 дни
Добре е замислено да има високоскоростен интернет в слабонаселените места и региони.Но за тези места е важно и пътната инфраструктура да се ремонтира и пътищата да станат прилично проходими. Защото сега третокласната пътна мрежа е в ужасно състояние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още