IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Само 6,5% от фирмите у нас използват технологии с изкуствен интелект

Повече от една четвърт от компаниите публикуват платени реклами в интернет, отчете НСИ

10:00 | 07.12.24 г. 3
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Делът на предприятията в България, които през 2024 г. използват технологии с изкуствен интелект, е 6,5%, като той се е увеличил почти два пъти в сравнение с предходната година. Най-разпространено е използването на тези технологии сред фирмите с 250 и повече заети лица - 20,2%. Това показват резултатите от проучване на Националния статистически институт (НСИ) за използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) у нас през тази година.

Технологиите с изкуствен интелект, които най-много предприятия използват, са тези за извършване на анализ на писмен език (60,6%) и за автоматизиране на различни работни процеси или съдействие при вземането на решения – 44,6%.

Най-често прилагат технологии с изкуствен интелект фирмите от сектори „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ и „Професионални дейности и научни изследвания“ - съответно 33,9 и 14,2%, а най-рядко се използват в сектор „Строителство“ – 1,6%.

Основните цели, за които предприятията използват софтуер или системи с изкуствен интелект, са свързани с маркетинг и продажби (32,6% ) и организация на бизнес административни процеси и управление – 31,4%.

Относителен дял на предприятията, които използват технологии с изкуствен интелект, по цели на използване през 2024 година

Източник: НСИ Източник: НСИ

Едва 3,5% от българските фирми посочват, че са обмисляли внедряването на технологии с изкуствен интелект в своята дейност. По-голямата част от тях (61,6% ) не са ги внедрили поради липса на подходящи експертни познания, а 53,5% са притеснени от липсата на яснота относно правните последици. При 48,1% има несъвместимост със съществуващите системи, оборудване и софтуер, докато за 44,2% разходите са твърде високи.

Електронна търговия

През миналата година 15,1% от предприятията са продавали стоки и услуги по интернет, а реализираният оборот от електронна търговия възлиза на 7,9% от общия им оборот. Относителният дял на тези, които са осъществили уебпродажби чрез собствен уебсайт или приложение, е 11,2%, а на използвалите електронни пазари за търговия със стоки и услуги по интернет като eBay, Booking.com, Amazon, Alibaba, eMAG, TimoCom, Glovo, Takeaway, Pop Up и други – 6,7%. Електронни продажби чрез автоматизиран обмен на данни (съобщения от тип EDI) са извършили 1,9% от предприятията.

От фирмите, които осъществяват уебпродажби, 97% продават стоки и услуги на клиенти от България, 32,2% - на клиенти от Евросъюза, а 22,3% имат клиенти от други държави.

За петгодишен период относителният дял на предприятията, които продават стоки и услуги чрез електронна търговия, се е увеличил с 4,2 пр. пункта.

ИКТ специалисти и умения

През тази година 17,8% от фирмите у нас имат заети лица, чиято основна работа е да разработват, управляват или поддържат ИКТ системи или софтуерни приложения. Най-висок е относителният им дял сред предприятията от сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ (72%), а най-нисък - в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 7,8%. Повечето от големите компании с 250 и повече заети лица (61,7%) предлагат работни места за ИКТ специалисти, докато при малките с 10 - 49 заети този относителен дял е едва 14,1%.  

През миналата година 9% от предприятията са наели или са се опитали да наемат ИКТ специалисти, като 3,7% са изпитали трудности при намирането на подходящи кадри. За да повишават квалификацията на служителите си, 9,1% от работодателите осигуряват обучение в областта на ИКТ.

При повече от половината от фирмите (51,4%) функциите, свързани с ИКТ, се изпълняват от външни доставчици, а в 28% от фирмите – от техни служители, вкл. на предприятието майка или в свързани предприятия.

Сигурност на ИКТ

През 2024 г. 83,2% от фирмите прилагат поне една мярка за сигурност на ИКТ с цел гарантиране на цялостност, достъпност и поверителност на данните и системите. Сред най-разпространените са удостоверяване чрез сигурна парола (78,8%), архивиране на данните на отделно място (54,6%) и контрол на достъпа до мрежата на предприятието – 50,6%. Най-малко се използва автентификацията чрез биометрични методи за достъп до фирмените ИКТ системи – 9,5%.

От НСИ установяват, че всяко второ предприятие (48,6%) запознава служителите си с техните задължения, свързани със сигурността на ИКТ, по няколко начина: доброволно обучение и вътрешно достъпна информация – 40,8%; задължително обучение или запознаване със задължителни информационни материали – 20,6%; чрез трудов договор – 16,7%.

През миналата година 12,1% от фирмите са претърпели инциденти, свързани със сигурността, като при 9,7% тези инциденти са довели до недостъпност на ИКТ услуги, а при 4% са били унищожени или повредени данни.

Достъп до интернет

Относителният дял на заетите в предприятията в България, които разполагат с достъп до интернет, нараства до 43,4%, a преносими устройства с мобилна интернет връзка за служебни цели използват 25,4%.

Най-много интернет и преносими устройства с мобилна връзка използват в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти и далекосъобщения“ - съответно 91,3 и 64,5%, а най-малко в сектор „Преработваща промишленост – съответно 27 и 13,8%.

По данни на НСИ през 2024 г. 96,4% от фирмите в България с десет и повече заети лица имат достъп до интернет. С фиксирана интернет връзка разполагат 89,2% от предприятията, като при 54,1% максималната скорост за сваляне на данни е по-висока от 100 Mbps.

В НСИ пресмятат, че 77,9% от предприятията с 250 и повече заети разполагат със скорост за сваляне на данни по-висока от 100 Mbps, а при 18,9% скоростта е над 1 Gbps. Докато всички фирми в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ имат връзка с глобалната мрежа, то в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ относителният дял е 87,8%.

Относителен дял на предприятията с достъп до интернет по големина на предприятията и икономически дейности през 2024 г.

През тази година 76,4% от фирмите осигуряват на служителите си дистанционен достъп до информационни ресурси като електронна поща, документи на предприятието или бизнес приложения и софтуер, констатират в НСИ. За сравнение, спрямо 2022 г. относителният им дял се е повишил с 8,9 процентни пункта, посочват от там и отбелязват, че през миналата година статистиката не е събирала данни за заетите лица, използващи мобилни устройства с преносима връзка.

Най-често предоставят отдалечен достъп големите предприятия (с 250 и повече заети лица) - 93%, следвани от средните (с 50 - 249 заети лица) – 86,2% и малките (с 10 - 49 заети лица) – 74,2%.

Всяка трета фирма (32,4%) провежда работни срещи по интернет, като най-разпространена е тази практика в секторите „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ и „Професионални дейности и научни изследвания“ - съответно 84,8 и 69,1%, а най-рядко се прилага в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 12,9%.

Рекламата има важно значение за всеки бизнес и през 2024 г. 25,6% от фирмите публикуват платени реклами в интернет (напр. в търсачки, в социални медии, на други уебсайтове или приложения), като относителният им дял се е повишил с 4,7 пр. п. в сравнение с 2023 г.

Методите за целева реклама, използвани най-често от предприятията, са чрез използване на съдържанието или на ключови думи в търсенията на потребителите – 81,5%, географското местоположение – 44,3% и проследяване на предишни действия на потребителите - 32%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 07.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
RoyBatty
преди 1 месец
"Само 6,5% от фирмите у нас използват технологии с изкуствен интелект" .. Доста "спорно" изявление. Как статистиката решава кой колко ползва и какво е това ИИ??? Да ползваш цхатгпт? или да генерираш картинки? Или ... да ползваш продукти с фалшиви лепенки AI?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
aldy
преди 1 месец
Тъй, тъй, изкуствен интелект, кайш? Много убаво нещо. Работи вместо чиновниците. И решава, че хората с пълна инвалидност от Пловдив трябва да се отчитат в Стара Загора и Хасково. А "естествения интелект" няма нищо против такава дивотия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
evlogi
преди 1 месец
Аз вчера го използвах.Накарах го да ми нарисува държавен служител на работното си място и после как партизани обират мандра.Партизаните се получиха яко, не знам що ги беше оборудвал с палетна количка с която изнасяха няква огромна пита кашкавал...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още