Притисната между САЩ и Китай в търговската си политика, Европа няма ясна концепция по кой път иска да поеме. Върху Стария континент влияят геополитически и търговски фактори, които водят до недобрия икономически резултат към момента. Това коментира Емил Калчев, главен икономист на ОББ и преподавател в НБУ, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
Събеседникът обясни, че пред блока има два варианта – да започне търговска война с Китай и САЩ или да запази сегашното положение, като базира икономиката си на пазарни принципи.
"Европа се замисля и за обща национална сигурност, но, за да се случи това, трябват много сериозни политически реформи. Старият континент трябва да промени нещо в политическия си дневен ред, а към момента не е ясно накъде ще върви и кои ще бъдат лидерите, които ще извършат подобен преход. В момента се движим в кръг“, коментира Калчев.
Той посочи, че един от проблемите на ЕС са големите харчове в социалната сфера и недостатъчните разходи за иновации и отбрана. “Дори и следващото правителство в Германия да успее да свали дълговата спирачка, изглежда най-голямата икономика в Европа няма ясен план за действие след това“, каза събеседникът.
Разговорът за ограничаване на социалните плащания е бавен процес, а външната среда се променя изключително бързо. Европа трябва да харчи за отбрана, това е слабо звено, допълни Калчев.
„Европа с години разчиташе на САЩ за отбраната си, което изглежда бе удобно на Европа и на северноамериканската страна. С идването на Доналд Тръмп на власт има промяна в тази насока и сега Европа е поставена в сложно положение, като трябва да инвестира милиарди в отбраната си“, отбеляза гостът.
Икономистът обясни, че един от проблемите е, че Европа няма ясна наднационална програма за това. Въпреки обявените разходи за отбрана от ЕС, то по-голямата тежест отново се пада на отделните държави членки, отбеляза икономистът.
В коментар за евентуални мита на Тръмп за ЕС той каза, че налагането на такива би означавало, че Старият континент ще трябва да търси сътрудничество с Китай и да навлезе на трети пазари като Латинска Америка и Африка.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 6 дни ТРИЛИОНИ ще са нужни за икономическо, високотехнологично и военно надделяване над Русия и нейните съюзници Китай, Северна Корея и Иран - ( а може би - кой знае - и САЩ ?) --- поне десет пъти ръст на производството на пето поколение оръжия, наемане на няколко милиона командоси от цял свят, иновации, инфрdструктура ... ОТКЪДЕ такива пари ? ЕДИНСТВЕН начин да се генерират такива чудовищни средства извън-бюджетно, е Алтернативният Монетарен Механизъм "Зелен Трилионен Фонд" - green-trillion.alle.bg . отговор Сигнализирай за неуместен коментар