IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Керемедчиев: ЕС няма стратегия срещу рязкото оттегляне на САЩ от колективната сигурност

Разходната част на европейския бюджет става огромна, каза бившият заместник-министър на външните работи

13:34 | 06.03.25 г. 2
Снимка: Getty
Снимка: Getty

Европейският съюз (ЕС) няма ясна стратегия как да се справи с рязкото оттегляне на САЩ от подсигуряването на колективната сигурност на Европа. Това мнение изрази в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката, посочвайки, че на този етап се говори за финанси, но не и за обща стратегия.

Днес се провежда извънредна среща на върха в Брюксел по темата за подкрепата на ЕС за Украйна на фона на спирането на военната помощ от страна на САЩ. Очаква се лидерите да приемат заключения в подкрепа за Украйна, но две държави - Унгария и Словакия, направиха заявки, че може да блокират заключения за Украйна. Европейските лидери ще обсъдят и предложенията за мобилизирането на 800 млрд. евро за следващите няколко години, които да бъдат инвестирани в отбрана. 

"Предизвикателствата за ЕС са големи, защото разходите за защита на Украйна и за отбрана са в допълнение към скъпите енергоизточници. Като добавим и търговската война със САЩ от април, разходната част на европейския бюджет става огромна", отбеляза Керемедчиев.

Според него на хартия Европейската комисия ще поддържа 3% дефицит, но реално той ще бъде много по-висок.

Бившият министър очаква Германия, Франция и Великобритания да се обединят в "силна съпротива" срещу американския президент Тръмп, който "отказва да говори с представители на ЕС, с европейски институции". На този фон в Германия ситуацията е драматична, страната е в в икономическа криза, а търговсакта война със САЩ ще ги удари тежко, каза събеседникът. По думите му новият канцлер трябва да се впише бързо в комуникацията с Тръмп.

Що се отнася до възможностите на България да повиши разходите за отбрана с 1,2%, Керемедчиев е песимист. „В момента са около 2% и желанието е да станат 3,3% от БВП. Няма откъде да дойдат тези пари…В момента разходите за отбрана са предимно в администрацията. Изпитваме огромни трудности с приемането на самолетите Ф-16“, каза той.

Според Керемедчиев всичко това е на хартия, в пожелателно бъдеще време. “Много изоставаме от сериозното превъоръжаване и преминаване от съветската техника към доста по-модерната такава. България има да извърви още много дълъг път. Говорим за десетилетия", посочи анализаторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:34 | 06.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 0
Alex Silver
преди 3 месеца
Смазващ дебилизъм четем по-долу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 5
grainis
преди 3 месеца
Има само една възможна стратегия - ударно въвеждане на алтернативен монетарен механизъм за неограничено извънбюджетно финансиране от мулти-трилионен мащаб, на цялостното превъоръжаване с десетки пъти повече от сега, пето поколение оръжия - изтребители, ракети, дронове, танкове, ПВО, спътници, плюс смазващо технологично превъзходство на ЕС над САЩ, Китай и Русия взети заедно, плюс мощен тласък на икономиката и всеобщото благосътояние на населението - нещо от сорта на green-trillion.alle.bg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още