Американският президент Доналд Тръмп иска да строи рафинерии във военни бази на Пентагона в рамките на план за стимулиране на местното производство на ключови суровини, за да компенсира китайското лидерство в сектора. За това съобщават двама високопоставени източници от администрацията на САЩ за Ройтерс.
Мярката е една от няколкото планирани в рамките на указ, който Тръмп може да подпише още в сряда. По-рано миналата седмица той заяви, че ще предприеме „исторически ход“ за значително увеличение на производството на ключови суровини и редкоземни метали в САЩ.
В рамките на готвения указ се предвижда Пентагонът да работи с други федерални агенции за създаването на обектите за обработка в бази на министерството, посочват източниците, пожелали анонимност.
Използването на военни бази за обработка ще подчертае важността, която Тръмп отдава на ключовите суровини за националната сигурност. Изтребители, подводници, куршуми и други оръжия, използвани от армията, се правят със суровини, обработвани от Пекин.
Тръмп също така планира да назначи и отговорник по ключовите суровини, посочва един от източниците. Плановете все още се обсъждат и по тази причина може да има някои промени преди подписването на указа.
Представители на администрацията бяха притеснени от някои първоначални признаци, че Китай може да ограничи износа си на ключови суровини в рамките на ответна реакция на американските търговски мита или по други причини, отбелязва запознат.
Като се има предвид, че Пентагонът управлява около 30 млн. акра земя, ще има достатъчно наличен ресурс за обработващите центрове. Това също така ще предотврати и нуждата от покупки на терени или използването на такива под юрисдикцията на други федерални структури.
План, който ще приоритизира обработването на метали, а не толкова даването на разрешения за минно дело, може да постави в риск някои американски компании за добив, но като цяло адресира дългогодишните притеснения на производителите, че Китай контролира твърде голяма част от сектора за обработка на метали.
Пекин е водещ производител на 30 от 50-те минерала, смятани за ключови от агенцията на САЩ за геологически проучвания.
Засега президентът няма планове за създаването на стратегически резерв от ключови метали, подобно на петролния резерв на САЩ, посочват още източниците, въпреки че имаше защитници на идеята от индустрията и администрацията. Китай например има резерви на някои суровини като кобалт, използван за ракети, части за летателни апарати, магнити, радарни системи и други.