Инфилтриране на шпиони, събиране на разузнавателни данни и подривна дейност са в основата на военните действия, поне откакто гърците вкарват Троянския кон в лагера на врага, пише в анализ The Wall Street Journal. През 20 век тези похвати нямаха толкова голямо значение във войните, но пейджърите на Израел в Ливан и операция "Паяжина", която извърши Украйна наскоро, променят начина, по който се водят военните конфликти през 21 век.
И двете показаха как новите технологии - дронове, пейджъри, батерии, могат да бъдат обединени успешно с добре познатите шпионски методи. "Днешните технологии предлагат много нови възможности. Има много области, където да откриеш уязвими за противника места, преминавайки физически бариери, които преди не можехме да преминем", коментира Ейал Цир Коен, бивш директор в израелските служби Мосад.
Новите технологии обаче винаги работят и за двете страни и затова е важно как те използват уязвимите места на противника, допълва още той. "Нуждаете се от добре подготвени хора, които да работят с новите технологии", категоричен е разузнавачът, отчитайки ролята на човешкия фактор в тези операции.
Новите реалности
Понякога големите сили трудно приемат новите реалности във войната, пише още WSJ. Липсата на въображение при военните операции дават предимство на по-слабите и това е особено видимо в Украйна. Военните анализатори в последните дни дават много висока оценка на операция "Паяжина", при която бяха поразени десетки бойни самолети, включително и от ядрения арсенал на Русия, разположени в бази, някои от които на хиляди километри от границата ("Белая", Иркутска област).
Преди операцията данните бяха, че Русия има общо 112 стратегически бомбардировача Ту-95 и Ту-22. Украйна и западните съюзници не са единодушни относно мащаба на пораженията, но оценките са, че Русия е загубила между 10% и 34% от тях. Каквито и да са щетите, това не променя факта, че украинските служби разгърнаха мащабна операция на територията на Русия.
Подготовката е продължила "една година, шест месеца и девет дни", както обяви украинският президент Володимир Зеленски, и е забележително, че информация за нея не е изтекла и руските служби не са я засекли, въпреки че работят в ситуация на война вече повече от три години. Зеленски отбеляза още, че в операцията са участвали "предимно украински служители" на Службата за сугурност на Украйна (СБУ) и единствено украински оръжия.
Също толкова продължителна е и подготовката на операцията на Израел, при която с помощта на взривени пейджъри и батерии на уоки-токита, използвани от "Хизбула", беше отстранен лидерът на организацията Хасан Насрала. Тя показа колко дълбоко могат да стигнат чужди агенти в сърцето на организация, която по презумпция е мнителна към чуждите елементи.
Отстраняването на лидерите на "Хизбула" промени съотношението на силите в Близкия изток, макар и само временно. Но намаляването на влиянието на групировката помогна за падането на режима на Башар Асад в Сирия два месеца по-късно и ограничаване на ролята на Иран в региона.
Дръзките операции не слагат края на войната
Колкото и да са впечатляващи, обикновено такива операции не водят до края на конфликта. През 1941 година италиански водолази взривяват четири британски подводници и кораба в пристанището в Александрия, но това не спира съюзниците в Северна Африка. Израелската операция също не е достатъчна, за да бъде сложен краят на конфликтите в Близкия изток. Израелските служби отбелязват, че и "Паяжина" няма да може да спре войната в Украйна. Но продължавайки с подобни действия, Киев може да постигне ефект от натрупването.
На държавите, атакувани от по-мощните си съседи, се налага да мислят асиметрично, коментира и бившият министър на отбраната на Украйна Андрий Захороднюк, който днес е председател на Центъра за отбранителни стратегии. Пред WSJ той припомня, че с помощта на дронове Украйна е унищожила голяма част от руския Черноморски флот. Реално това също е впечатляващо постижение - Украйна не притежава военен флот, който остава в пристанищата в окупирания през 2014 година Крим.
Друг ефект от подобни действия е и създаване на хаос и параноя, което се вижда и в Ливан, и в Русия, която започна мащабни проверки на камионите, движещи се по пътищата на страната.