IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС се готви за байпас на Полша и Унгария заради бюджета

Ако Варшава и Будапеща смятат да държат Брюксел като заложник заради върховенството на закона, останалите членки ще трябва да ги заобиколят

20:05 | 02.12.20 г. 25
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Премиерът на Ункария Виктор Орбан. <em>Снимка: Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Премиерът на Ункария Виктор Орбан. Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

Възможно е да се създаде самостоятелно средство със специална цел с внесени национални гаранции за заемане на пари, както направиха държавите от еврозоната, когато създадоха Европейския механизъм за стабилност – спасителният фонд на еврозоната за членове, които губят достъп до финансовите пазари. Това обаче би породило допълнителни задължения за страните членки.

Все пак за да хеджират срещу полско-унгарската упоритост, останалите 25 държави трябва поне да започнат законотворческа работа за създаване на фонд за възстановяване извън рамките на ЕС като крайна мярка.

Има и прецедент. През 2011 г., когато оцеляването на единната европейска валута висеше на косъм, британският премиер Дейвид Камерън наложи вето на общоевропейско споразумение за справяне с кризата в еврозоната чрез затягане на фискалната дисциплина. Възмутени от неговата тактика, партньорите от ЕС заобиколиха Великобритания и приеха фискалния договор като междуправителствен договор няколко седмици по-късно. Само Чехия застана на страната на Обединеното кралство. Останалите подписаха споразумението, като Европейската комисия (ЕК) беше изпълнител.

Подобни „байпаси“ са също тактики, за прилагане на политически натиск върху непокорните партньори. Иронично е, че именно Рюте предлага вариант за заобикаляне на Договора. Само преди шест месеца френски служители намекваха, че Париж и Берлин може да се наложи да създадат фонд за възстановяване в коалиция с желаещите страни, ако Нидерландия, която е сред пестеливите държави на ЕС, не отстъпи от позицията си срещу съвместните заеми и раздаването на субсидии, а не кредити. В крайна сметка „пестеливите“ се съгласиха в замяна на гаранции за това как ще се контролират разходите, включително чрез механизъм за върховенство на закона.

Трудно е да си представим Германия, която е ротационен председател на ЕС в момента, да прояви готовност да изтласка Полша предвид и историческата отговорност на Берлин към източната му съседка и дълбочината на тяхната икономическа интеграция. Канцлерът Ангела Меркел си постави за основен приоритет да държи ЕС заедно, след като през 2016 г. Великобритания гласува за напускане.

Няколко други държави от ЕС биха имали опасения за заобикаляне на ветото на дадена страна по собствени причини, колкото и разочаровани да са от изнудването на Орбан и Качински. Например Кипър наскоро използва ветото си, за да задържи санкциите на ЕС срещу белоруски служители, отговорни за фалшифицирането на изборите и репресиите, в опит да наложи по-строги мерки срещу Турция заради незаконните сондажи за газ в икономическата зона на острова.

Австрия отложи стартирането на морска мисия на ЕС в централното Средиземноморие, за да наложи оръжейно ембарго в Либия, като се противопостави на спасяването на мигранти в морето.

Няма да навреди да се предложат допълнителни гаранции на Варшава и Будапеща, ако това ще им помогне да оттеглят блокадата. Успокоенията могат да включват факта, че самият механизъм за върховенство на закона ще бъде обект на деполитизиран съдебен надзор в рамките на ЕС и че принципът на пропорционалност ще бъде спазен.

Ако обаче Полша и Унгария се стремят да предотвратят каквато и да било връзка между субсидиите от ЕС и демократичните стандарти за съдебна независимост, както предполага тяхната ескалираща реторика, тогава другите страни от ЕС ще трябва да са готови да се изправят срещу тях.

Унгария и Полша имат нужда от тези пари. Те нямат и алтернативни на ЕС приятели, след като Доналд Тръмп изгуби изборите в САЩ. Отделно социологическите проучвания показват, че гласоподавателите в двете държави подкрепят принципа, че паричните средства в ЕС трябва да зависят от спазването на върховенството на закона, както и членството в ЕС.  Трябва да се каже ясно на Орбан и Качински, че ако смятат да държат ЕС като заложник в разгара на извънредна икономическа ситуация, те ще бъдат заобиколени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

25
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
шофьор, шофьор!... пак е по интелигентно от промит военнен ! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 1
Valentin13
преди 3 години
на друго място уточних - имаш лексика на шофьор на 3 тонен самосвал. търсят, давай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
кво ще стане ... незнам ... казвам само какво трябва да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
да, две залепени федерации ше стане, ша знайш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 3 години
което не е лош вариант... все пак ЕС трябва да стане федерация, а с тия капуути няма как да стане...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
байпас. хубава дума.все едно ше поливат китките с маркуча с тоя байпас, само че вместо китки май само бурени ше поникнат.сигурно се надяват надбавката към новия бюжет да си я преметнат към ковид бюжета и да си карат със стария.. и като бонус да си разпределят парите ба унгария и полша.да не стане бай-бай-пас обаче. бай бай полша, бай бай унгария..и после пак ше забраняваме междудържавните споразумения, ама само с изключение на байпас помощите.ако меркел си мисли, че може да байпасне, то няма да се отърват от вето-та до края на ес. блокаж. това ги чака. блокаж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 3 години
хубаво е и много убедително, ако човек говори конкретно, а не по принцип. ---...и почна една конкретика... да умре човекнот смЕх..Сега конкретно до всички...нвижте какво ще стане с мозъка ви ако идете в казармата... ще станете тъъъпи до живот!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 0
Lucifer
преди 3 години
Който плаща, той поръчва музиката, останалите играят по терлици за да я чуват безплатно! Стар Габровски виц.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 4
Valentin13
преди 3 години
няма конспирации, прочети аргументите за приемане на тези закони в Полша и ще разбереш. ако познаваш историята, разбира се.но ЕС се опитва да помирява миналото, чрез забрава. което, научно доказано, е невъзможно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
Shadow1
преди 3 години
Теории и конспирации може цял ден да си разказваме без никакъв ефект. Кой какъв е бил и какво искал няма голямо значение защото фундамента е, че със закони е по-добре отколкото без, и този не е изключение. Щом си много навътре с нещата напиши препоръки за подобряване, изпрати ги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още