Банковият сектор в Европа продължава да показва слаби резултати заради ипотечната криза, която започна от американския пазар. Тя е довела до спад на печалбите на най-голямата банка на Стария континент HSBC с 28 на сто за първите шест месеца на годината. За същия период Fortis, която също е сред най-влиятелните във финансовия сектор, регистрира понижение на печалбите си в размер на 41 на сто.
През първото полугодие на 2008 година печалбата на HSBC се е свила с 28 на сто до 10,2 млрд. долара, което е с 3,9 млрд. по-малко от съпоставимия период година по-рано. Сред основните причини за значителния спад е загубата, отчетена от поделението на банката в Северна Америка, което е допуснало загуби в размер на 2,8 млрд. долара.
Негативната ситуация около HSBC се допълва и от съобщението за отписване на активи за нови 3,7 млрд. долара, предава ВВС. От началото на годината до настоящия момент от институцията са обявили отписвания на активи за 10 млрд. долара. За първото полугодие на миналата година отписванията са възлезли на 6,3 млрд. долара.
Проблемите, свързани с кредитната криза, не подминават и друг водещ играч в европейския финансов сектор. Белгийско-холандската банка Fortis е отчела с 41 на сто по-ниска печалба за полугодието, като тя е в размер на 1,6 млрд. евро. Като причина за това от ръководството на институцията посочват поскъпналия ресурс за финансиране и срива на кредитните пазари.
Като цяло печалбите на банковия сектор бележат спад от 24 на сто за полугодието спрямо първите шест месеца на миналата година, предава BBC.


Мъж изби зъбите на ученик след скандал на плажа
Съдът потвърди отнемането на имот в "Баба Алино" и автомобил в полза на държавата
Варненските лъвчета Симба и Косара отпразнуваха 6-я си рожден ден (СНИМКИ)
Тръмп зачеркна меморандума с Иран
Кои са варненските училища с най-висок резултат от матурите за 7' клас?
Могат ли Micron, SK Hynix да избегнат цикличността в сектора
САЩ: Иран използва морски мини, за да насочва корабите към свои води
Украйна е атакувала руски танкери в Черно и Азовско море, две петролни рафинерии
Зеленски: Европа се нуждае от своя антибалистична система
Meta представи нов AI модел за генериране на изображения в чатбота и Instagram
Каква температура издържат автомобилните гуми?
Ford изтегля над 100 000 Mustang и Mach-E
В Европа се появи нов пътен знак
Peugeot отлага новото 208 с година
Колите на старо поевтиняват, но не всички
Дете с рядко и опасно заболяване беше транспортирано със "Спартан" в Германия
Георги Пеев: Европрокуратурата разследва 17 договора за жп проекти
Найденов за Атанасова: Липсва механизъм за освобождаване на конституционен съдия