IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В омагьосания кръг на субсидираната заетост

Социалните програми в ЕС акцентират върху пасивна политика, която създава умения и знания у безработните, за да се реализират впоследствие

16:23 | 28.09.14 г. 6
В омагьосания кръг на субсидираната заетост

Стартиралата процедура за програмен период 2014-2020 – „Младежка заетост” предвижда изразходване на 35 млн. лв.  за повишаване на конкурентоспособността на 8 000 младежи до 29-годишна възраст чрез осигуряване на възможност за стаж или обучение по време на работа. Още 30 млн. лв. се разпределят и от предишния програмен период на ОП „Човешки ресурси”, 7,5 млн. лв. са предназначени за 11 000 лични асистенти за хора с увреждания и възрастни, които не могат да се обслужват сами, а други 5 млн. лв. - за продължаване на програма "Сигурност".

От години държавата харчи милиони левове годишно, за да увеличава заетостта. Основният фокус на активната политика на пазара на труда е субсидираната заетост, която има спорни резултати, пише в анализ Мария Неева от ИПИ.

В същото време заетостта в България продължава да е сериозен проблем: за второто тримесечие на година коефициентът на заетост на хората над 15 години е 47,9%, а при 15-24-годишните – 21%. Държавата продължава да не прави оценка на ефектите от политиките си на пазара на труда, а продължава да налива средства в същите програми по същите методи. 

Проблемите със заетостта при младежите, трайно безработните и хората с увреждания не са нови, a мерките, предприемани в посока решаването им, като че ли се заобикалят. Една от проблемните области, имаща пряко отношение към реализирането на младите хора на пазара на труда, е образователната система, чиито стремежи би трябвало да следват нуждите на пазара.

От началото на 2011 г. досега делът на българските предприятия, които ограничават разгръщането на дейността си поради липса на подходяща работна сила, се увеличава от 9,7% на 12,8%. Пример за това е продължаващия недостиг на кадри в ИТ сектора.

Други проблеми, чиито решения биха намалили младежката безработица, са свързани с регулациите на пазара на труда относно наемане и освобождаване на работници, минимални осигурителни доходи, регулации на стажантски програми, а също и недостатъчната информационна обезпеченост на политиките за намаляване на безработицата сред младите хора.

В България традиционно се изразходват в пъти повече средства за пряко създаване на работни места, отколкото за пасивната политика на пазара на труда (т.е. обучения, преквалификации, ограмотяване, професионални курсове, стажове).  За субсидирана заетост се отделят над 70% от отпусканите бюджетни средства, докато в за ЕС средствата за директно създаване на работни места са под 17% от общо отделяните за политиката на пазара на труда.

Продължителното прилагане на активна политика по отношение на безработицата чрез субсидирана заетост създава условия за попадане в омагьосан кръг на хора, постоянно очакващи подобен тип програми, без да имат реална възможност за реализация на пазара на труда при липса на държавно подпомагане. Докато в повечето страни в ЕС се акцентира върху пасивна политика, която създава умения и знания у безработните, помагащи им да се реализират и след края на програмата, в която участват, то в България се разчита основно на директно създаване на работни места.

Болшинството от работните места обаче се създават в реалния сектор и докато не се подобри икономическата среда, няма как да има съществени резултати. Отново сме свидетели на харченето на милиони за предприемане на неефективни действия в даден сектор, без да се обръща внимание на същината на проблема. При липса на интерес за предприемане на дългосрочни политики проблемът с безработицата (както и други наболели въпроси) намира само повърхностно решение за кратък период.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:47 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 0
Jay Gould
преди 9 години
Субсидирана "заетост" - Икономика на метлата и лопатката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
studioaa
преди 9 години
Гледам, че БВП-то ни е паднало с около 3.5% или към 280$ заради поскъпването на $ от началото на 2014. Но това естествено никой няма да посмее да го обяви, защото истината боли, а и лъжата на Цветарски за ръст на БВП от 1.6% ще лъсне като пирон в кисело мляко. $ е универсалният барометър за цените и когато той поскъпва спрямо еврото, нашият БВП върви силно надолу, защото $ дърпа цените нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 0
studioaa
преди 9 години
Малко си поубъркал числата. Нашето БВП е 16 000 $ на година, а измерен по покупателна способност е 7900 $ или 12 хил. лева средно на човек годишно, а това 30 хил. лева може да го достигнем, ама 2114г обаче. За Германия числото е към 41 хил $ с 48 хил. $ номинална стойност или 74 хил. лева. Съотношението е приблизително 6:1, а не 3:1 както се опитват да ни заблуждават политиците ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 0
Dimat
преди 9 години
Субсидираната "заетост" е просто форма на прикрита безработица.Вместо директно да се плаща на безработни,при което те си остават безработни,се хвърлят средства за да се прикрие размера на безработица и се създаде илюзия за заетост.В действителност,след приключване на "обучението" и приключване на субсидирането на "работодателите",голямата част от субсидираните работещи,отново се превръщат в безработни.С развитие на технологиите,все повече работещи ги чака участта на безработни и клиенти на "субсидираната заетост",което е прикрита форма,за ненужност и отпадане от живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
zhelevroman
преди 9 години
Търсене и предлагане това е всичко. Не може от неграмотен да се направи програмист от каквито има нужда в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
Godo
преди 9 години
Данъка от 10% е заместник И ОТМЯНА на кейнсианската банково система за контрол и гаранция на депозити. Данъка 10% отменя субсидиите за каквото и да било, както и да има държавен строеж на магистрали. Данъка 10% отменя каквото и да било намаляне на ДДС за каKвото и да било. кейнсианска политика се прави с кейнсиански данъци. СУБСИДИИ КАТО В ГЪРЦИЯ, КОГАТО ЗАПЛАТИТЕ И ДАНЪЦИТЕ СА КАТО ТЯХ. ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ КАТО ГЕРМАНИЯ, КОГАТО ИМА ТОЛКОВА ИНВЕСТИЦИИ НА ЗАЕТ, И КОНТРОЛ, ДАНЪЦИ, И ЗАПЛАТИ..БВП на зает българин е 20 000 долара, реално. На германец зает е 42 000 долара. Инвести циите капиталите в Германия, едва ли са само 2,1 път повече от тук. Масовата заплата в Германия е 2 000 евро, тук е 400 лева, БВП на зает по номинал в Германия е 63 000 евро, а на българин зает е 30 000 лева. Значи масовата заплата в германия е 40% от БВП на зает, а тук е 15%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още