IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Самоубийството на Гърция

Най-новата стратегия на Атина предвижда "искането на откуп", за да се предотврати самоубийствен атентат, пише Анатоли Калецки

08:08 | 16.06.15 г. 81
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Добрата новина е, че един евентуален гръцки фалит, който става все по-вероятен, след като гръцкият премиер Алексис Ципрас предизвикателно отхвърли последните предложения на кредиторите на Гърция като "абсурдни", вече не представлява сериозна заплаха за останалата част от Европа. Лошата новина е, че Ципрас очевидно не разбира това, пише в анализ за Project Syndicate Анатоли Калецки, главен икономист в Gavekal Dragonomics – компания за управление на активи със седалище в Хонконг.

Ципрас изглежда твърдо убеден, че Европа се нуждае спешно от Гърция така, както Гърция - от Европа. В това се състои истинската "абсурдност" на продължаващите преговори, а погрешната преценка на гръцкия премиер за неговата възможност за договаряне сега заплашва да доведе до катастрофа за страната или унижение за СИРИЗА, или и до двете.

Най-вероятно Ципрас ще се откаже от своите искания и ще приеме поставените от "Тройката" кредитори (Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд) условия преди края на юни. Ако той не стори това, ЕЦБ ще сложи край на своята подкрепа за гръцката банкова система, а правителството ще свърши парите, с които трябва да погасява външния дълг, но, още по-драстично, с които да изплаща заплатите и пенсиите на гръцките граждани. Отрязана от всички външни източници на финансиране, Гърция ще се превърне в икономически парий, нещо като „Аржентина на Европа“, а СИРИЗА вероятно ще бъде отстранена от власт заради обществения натиск. 

Подобно развитие би било още по-трагично, защото икономическият анализ, който е в основата на настояването на СИРИЗА за облекчаване на програмата за строги икономии, като цяло е правилен. Въпреки това вместо да се стреми силно към реалистично смекчаване на условията и отслабване на програмата на Тройката, Ципрас изгуби шест месеца в символични схватки по икономически неуместни теми, като трудовото законодателство, приватизацията и дори наименуването на Тройката (която сега се нарича „институциите“, б. ред.). 

Чрез това провокативно поведение Гърция загуби потенциални съюзници в лицето на Франция и Италия. Дори по-лошо: загубеното заради политическото себеизразяване време бе пагубно за първичния бюджетен излишък, което бе коз на Ципрас в ранния етап на преговорите.

Сега Ципрас вярва, че държи в ръцете си друг коз: страха на Европа от гръцки фалит. Но тук става дума за поддържаната от неговия министър на финансите Янис Варуфакис илюзия. Като професор по теория на игрите Варуфакис се похвали наскоро в New York Times, че "ако падне, малката Гърция може да спъне целия финансов свят" и че неговият медиен образ на "ирационален глупак" работи за него, като плаши другите финансовите министри от ЕС.

Очевидно Варуфакис вярва, че неговото "дълбоко разбиране на теорията на игрите" предоставя на Гърция решаващо предимство в "сложната динамика на преговорите". В действителност обаче разиграваната в Европа игра прилича по-малко на шахмат и повече на играта „морски шах“, която обикновено завършва с равенство, но при която един погрешен ход значи сигурно поражение.

Последна актуализация: 01:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

33
rate up comment 10 rate down comment 7
SSIW
преди 8 години
Ами ... не може да се твърди, че това отношение (дълг/бвп) дава, кой знае колко съществена информация за състояние на икономика,стандарт, социални системи ,... щото сигурно и към днешна дата из Амазония има племенни образувания, на които дълга им е 0% от бвп.Едва като оценим състоянието на икономика, ресурси, активи, и човешки потенциал, тогава тази цифра (отношението дълг/бвп) е поставена в някакъв смислен контекст и добива съдържани. Иначе си остава едно число във въздуха : за някакво конкретно общество и икономика , 50% дълг може да са непосилно бреме, а за друго да не се явява никакво утежнение.Това нещо важи и за БГ в 89 и 14, съответно. Две различни държави и икономики имаме и сравняването САМО на отношението дълг/бвп, в тези два момента е нон-сенс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 16
Mavi Goz
преди 8 години
Днес ли те назначиха? Лошо начало, започваш с фалстарт! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 8 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 8 години
Я да видим сега кой пише глупостиии...? Ти ли, скараМунчо? хаха... От кьде ги извади тези цифри - от тъмното място ли? А тука какво пише:http://bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/201503_s_ged_press_a1_bg.pdfПо дифолт, като следствие от горното, просто и останалите ти цифри са същата боза!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 0
comet
преди 8 години
Брутен държавен дългhttp://***.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3Public debt as a percent of GDP by CIAhttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt#/media/File:Public_debt_percent_gdp_world_map.PNG
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 8
observer-ALL
преди 8 години
Някой да ми каже, след толкова години "помощи" от МВФ гърците по-добре ли са, изплащат ли си кредитите (главницата) и защо трябва да продължават по този начин като всяка следваща година се изискват все повече и повече икономии, а това както се вижда не помага? Кой би си препоръчал на себе си затънал в кредити да продължава да се набутва с още кредити, докато накрая загуби цялото имущество, което му принадлежи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 32 rate down comment 4
scaramouche
преди 8 години
1989 г.10,5 млрд. долара1990 г.11,2 млрд. долара1993 г.12,47 млрд. долара1994 г.10,36 млрд. долара2001 г.10,61 млрд. евро2003 г.8,44 млрд. евро2009 г.4,82 млрд. евро2015 г.10,5 млрд. евроДългът обаче никога не се гледа сам по себеси, а във връзка с БВП.БВП през 1989 г. е бил 10 млрд. долара, а 2014 г. е 42 млрд. евроМисля, че сте достатъчно интелигентни да си сметнете кога сме били повече задлъжнели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 1
nobel
преди 8 години
Всъщност - прав си. Има много и различни варианти за изход от кризата. Но те или са повече или по-малко радикални, или са свързани с драматична промяна в мисленето на управляващите. А точно това последното ми изглежда напълно невъзможно да се случи. Това е единствената причина да съм песимист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 8 rate down comment 7
comet
преди 8 години
Относно коментари 25 и 26:За България го знаем че слизаме надолу. За Ирландия: 30% от разходите им ежегодно са за изплащане на социални помощи (там има такива дето цял живот така си живеят); банковата им криза (банките) банкрутират всичките им големи строителни предприемачи (местен елит); заплатите на топ банкерите (не собствениците) са 10 пъти по-големи от заплатите на топ политиците; там който е на държавната хранилка почти не е усетил все още кризата; заради географското им положение и езика имат международен корпоративен бизнес (фармацефтика и т.н.) който ги крепи/налива пари в хазната, но средния и дребен бизнес са пометени от кризата; Ирландия след десетгодишния имотен балон е дозаробена от банките (125% външен дълг ако не и повече); стигат дотам (бившо общество със здрави католически ценности) да гласуват каквото им кажат, като последното е да за гей/лесбиан браковете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 12 rate down comment 1
supertrader
преди 8 години
Изход от кризата има и те много добре го знаят - трябва да се реформира финансовата система на ЕС и държавите. Трябва да почнат от фискалната система и да възтановяват част от данъците, само така могат да съберат обратна , достоверна информация за действително платените данъци от потребителите на стоки и услуги. В момента фискална система може да се каже че НЯМА, защото се крадат данъци и се вдигат с цел да се събере достатъчно за държавните бюджети , НО това не се случва. Т.е. очевидно има нещо което не работи и когато се поправи ще се излезе от "задънената" улица и попълване на бюджетните дефицити с кредити или пари от продажба на токсини - държавни бондове. Гърците..те просто са продали достатъчно финасова отрова за да се отровят и те накрая.Ако и този път от Европа не постъпят глупаво то те ще си получат заслуженото - стандарт на живот точно толкова висок колкото и българския.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 14
Mavi Goz
преди 8 години
А някакви цифри ще употребиш ли в подкрепа на твърдението си, или тук не се очаква публиката да има подобни интереси. Хайде, ще те улесня - колко е бил външният валутен дълг на България към 1989 г. и на колко е намалял към днешна дата? За Ирландия няма да те мъча! Въпросът се отнася и към писалият също така категорично #26 - непосредствено след теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още