IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дилемата пред ЕС: Свобода или сигурност

Отворените граници олицетворяват свободата и напредничавото мислене за много европейци, но те все повече започват да приличат на Ахилесовата пета

20:46 | 27.12.16 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След като емигрира незаконно от Тунис през 2011 г., той е вкаран в затвора за опожаряване на център за задържане на мигранти в Италия. Когато излиза на свобода, опитите да бъде депортиран в родината му удрят на камък по бюрократични причини. Впоследствие заминава за Швейцария, а после и за Германия, където очевидно е попаднал под влиянието на радикална мрежа, за която се смята, че е извършвала вербовъчна дейност в полза на групировката "Ислямска държава".

Въпреки че в Германия молбата му за убежище е била отхвърлена миналото лято и той е бил определен като потенциална терористична заплаха, властите търпеливо са изчаквали колегите им в Тунис да издадат необходимите документи, за да бъде депортиран.

Точно когато процедурата по неговото връщане в родината му се е финализирала миналия понеделник, както се предполага, Амри е отвлякъл камиона и се е врязал с него в празничното множество на коледния базар в Берлин, убивайки 12 души и ранявайки десетки.

В продължение на три дни той се е изплъзвал на международната хайка за залавянето му, както изглежда, промъквайки се във Франция - вероятно с пистолет у себе си - а после и в Италия, преди да попадне на рутинната проверка в околностите на Милано, където загина при престрелка с полицията.

Германия, Франция и Италия не могат да обяснят как е избегнал полицейските мерки за залавянето му.

"Да се придвижиш от една страна в друга в Европа е лесно, особено за някого като Анис Амри, който е живеел в
Европа от няколко години" и е знаел кои граници са лесни за преминаване", каза говорителят на туниското
министерство на външните работи Бурауи Лимам.

Франция е поставена в най-неудобно положение. Мерките за сигурност там са изключително завишени поради действащото от миналата година извънредно положение, а и французите са изключително обезпокоени за сигурността във влаковете, след като американски пътници осуетиха атентат във влак от Амстердам за Париж през 2015 г.

Въпреки това президентът Франсоа Оланд е бил в алпийския град Шамбери същия ден, когато се предполага, че Амри е минал през гарата на това населено място на път за Италия, незабелязан нито от гранична охрана, нито от някого от антуража на държавния глава по сигурността.

На следващата сутрин, докато италианската полиция идентифицираше тялото на Амри, френският министър на вътрешните работи посети парижка гара, за да представи взетите крути мерки за сигурност в транспорта за празничните дни.

Френската крайна десница и консервативната опозиция заговориха за небрежност от страна на социалистическото правителство.

"Как е могъл този човек да влезе в Европа, без да бъде наблюдаван? Как е могло да допуснем той да се установи в Европа?", попита Ерик Сиоти, депутат от консервативната формация "Републиканците".

И което е по-лошо - това не става за пръв път.

Миналата година, часове след като екстремисти от "Ислямска държава" убиха 130 души на различни места в Париж, основният заподозрян Салах Абдеслам избяга в Белгия въпреки засилените проверки както на френската, така и на белгийската граница. На властите им отне четири месеца да го открият. Освен това Абдеслам, френски гражданин, е минал през италианското пристанище Бари по време на пътуване до Гърция през август 2015 г., няколко месеца преди атаката.

А през 2014 г. Мехди Немуш уби четири души в Еврейския музей в Брюксел, след което отишъл във Франция и пътувал до Марсилия, преди да бъде арестуван при полицейска проверка.

Сигурността и миграцията ще бъдат основни теми на изборите догодина в Германия, Франция и Холандия, три от държавите съоснователки на ЕС. А сходни страхове може да се превърнат в основен аргумент за искане на предсрочни избори от опозицията в Италия след неотдавнашната политическа криза.

Водачът на антиимигрантската италианска партия "Северна лига" Матео Салвини призова в събота за затваряне и
засилен контрол на европейските граници след атентата в Берлин.

"Не искам да се стигне до още две-три кланета, преди Европа най-накрая да се събуди", каза той.

Един от кандидатите на вътрешните избори на френската левица следващия месец - Венсан Пейон, призова да бъдат въведени единни европейски правила за границите, отбраната и разузнаването. "В момента цяла Европа е атакувана", заяви той.

Крайнодясната партия "Национален фронт" на Льо Пен иска "Франция да си върне напълно своя суверенитет", което по-скоро изключва наднационални действия.

Сега, когато европейците пътуват за празниците и много от тях ще преминат през различни държавни граници, без никъде да им се налага да показват паспорт или да обменят валута, хората се питат: струва ли си всичко това? 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 2
watergateory
преди 7 години
Точно казано! Охраняването на границите не бърка по никакъв начин свободното движение на стоки и хора. Онези, които твърдят подобни абсурди сами се компрометират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 3
Императорът
преди 7 години
Чиста проба демагогия. Не виждам как охранявани граници ще попречат на нормалните и порядъчни европейци да пътуват където си искат в границите на ЕС. Показваш си документите и минаваш !!! Проблемът е, че толерастията дори към потенциални терористи стои над реда, законите и правилата !!! Колко случаи има, в които властите не са взели мерки срещу потенциални и дори реални престъпници - терористи, насилници от талибански произход, само и само да не ги обвинят в "ксенофобия" и дявол знае още какво?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
majnata
преди 7 години
https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/12/27/frankreich-merkels-absurde-fluechtingspolitik-ist-eine-tragoedie/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
majnata
преди 7 години
EUROPA Gegen offene GrenzenFrankreich: Merkels absurde Fl
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
majnata
преди 7 години
EUROPA Gegen offene GrenzenFrankreich: Merkels absurde Fl
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
"Позицията на Меркел в защита на ЕС и радушният прием, който тя оказа на бежанците от войната в Сирия, отначало минаваха за актив и свидетелство за моралния й авторитет. Днес обаче, предвид възхода из цяла Европа на антиимигрантските и антисистемни настроения, те заплашват да се превърнат в пасив."Никога не са били актив ! Просто миналата година тревопасните бяха повече ...тая година видяха за какво става въпрос ! А реакциите са точно резултат от политиката на Меркел , която трябва да бъде осъдена за умишленото разрушаване на ЕС , след като сте заплакали за него !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още