IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Афганистан - още един фронт на сблъсък между САЩ и Русия

Кремъл изглежда насочва усилията си към подкрепа на талибаните, за да се опита да намали американското влияние в страната

11:07 | 11.04.17 г. 20
<p>
	Войници от афганистанските правителствени сили провеждат учение в предградие на Кабул. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Войници от афганистанските правителствени сили провеждат учение в предградие на Кабул. Снимка: Архив Ройтерс

Русия и САЩ все повече сблъскват позициите си и за Афганистан, освен за Сирия, пише Bloomberg.

Американският министър на отбраната Джеймс Матис алармира за действията на Русия в Афганистан. Според него Москва изгражда връзки с талибаните на фона на кампанията, която терористите водят срещу афганистанските правителствени сили и НАТО.

Коментарите му идват в момент, в който афганистански официални лица и бивш командир на талибаните разкриват, че има доказателства, че Русия доставя оръжия на бунтовниците. САЩ досега не са отправяли публично подобно категорично обвинение, макар и командирът на американския Генерален щаб ген. Джоузеф Вотел да коментира веднъж по време на участие в конгрес, че Русия вероятно доставя оръжия за терористичните групировки в Афганистан.

Подкрепата на Москва за талибаните поражда рискове от нагнетяване на напрежение между Кремъл и Белия дом на още един фронт, след като миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди ракетен удар срещу Сирия, посочва информационната агенция.

Търканията се засилват и на двудневната среща на Г-7 в Италия, след която американският държавен секретар Рекс Тилърсън ще пътува за Москва.

Ситуацията показва пред какво предизвикателство се изправя президентът на Афганистан Афраф Гани на фона на влошаващата се сигурност в страната му. Талибаните контролират или се борят за контрол върху около половината от населените територии на страната, според оценки на американското правителство. Това още повече затруднява Америка да се измъкне от продължителната война там.

Кремъл отрича да въоръжава терористични групировки в Афганистан. Руският специален пратеник в страната Замир Кабулов коментира в интервю наскоро, че обвиненията са изфабрикувани от афганистанското правителство и съюзниците му, за да „оправдаят провала си на бойното поле“.

Русия обаче признава, че подкрепя искането на талибаните чуждестранните сили да се изтеглят от Афганистан. Москва обвинява и САЩ в саботиране на усилията на руските власти да помогнат за прекратяването на конфликта, тъй като американците не се присъединиха към руската инициатива за мир.

„Русия изгражда връзки, за да има лостове за влияние, в случай че ситуацията навлезе в кризисна фаза“, коментира Пьотр Топичканов, анализатор в центъра Карнеги в Москва. „На това САЩ гледат много негативно, тъй като те са основен спонсор на Афганистан“, допълва анализаторът.

Информационната агенция припомня, че още в предизборната си кампания президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да заздрави връзките с руския президент Владимир Путин. Идеята му обаче бързо избледнява, след като новата администрация реши да запази санкциите срещу Русия, наложени заради украинския конфликт, и разкритикува действията на Кремъл в Сирия и Либия.

Руската инвазия в Афганистан от 1979 г. се превърна в 10-годишна война, която ускори разпада на бившия Съветски съюз. Затова и Русия от години определя намесата на САЩ в централноазиатската страна като провал. Като предлага подкрепа на някогашния си враг – талибаните, Кремъл се опитва да експлоатира бунтовете и да намали американското влияние там.

В края на миналата година властите в Москва разкриха, че са в контакт с талибаните, които управляваха Афганистан от 1996 г. до 2001 г., след което бяха изтласкани от водената от САЩ инвазия. Русия твърди, че в момента има общ интерес с талибаните, тъй като групата също се бори с „Ислямска държава“, която пък пое отговорност за няколко тежки атаки в Руската федерация.

В самия Афганистан ролята на Русия в конфликта се разглежда с голяма доза подозрение. Говорителят на афганистанското министерство на отбраната Даулат Уазири коментира преди време, че Москва „трябва да помогне на афганистанската армия в борбата с международния тероризъм, вместо да подкрепя талибаните“. Засега от ведомството не коментират дали наистина Кремъл подпомага бунтовниците.

Талибаните обаче получават редовно оръжия, ракети, муниции и пари от Русия чрез Таджикистан, коментира Насруддин Саиди, областен управител на регион в северната провинция Кундуз, която има обща граница с бившата съветска република.

Говорителят на талибаните Забихулла Муджахед отрича Русия да им оказва военна подкрепа, макар и да признава, че бунтовниците са установили връзки с Кремъл преди девет месеца. „Политическият ни офис в Катар проведе няколко неофициални срещи най-вече с руски посланици“, посочва той, като допълва, че разговори са водени като част от международни конференции.

Бившият командир на талибаните Мохамед Черик обаче, който се присъедини към правителствения мирен процес с 200 от войниците си, твърди, че Русия осигурява военна и финансова подкрепа на групите. „Получаваме руски оръжия по много канали през последните една-две години“, коментира той.

Около 13 хил. войници на САЩ и НАТО са разположени в Афганистан, като командирът на американския Генерален щаб настоява за разполагането на още няколко хиляди души. Въпреки присъствието обаче малко над половината територия на страната се контролира от правителството, като е намаляла с 15% спрямо 2015 г.

Bloomberg припомня още, че до 2015 г. Русия предлагаше подкрепа на водените от САЩ сили, които се борят срещу талибаните. Дотогава страната позволяваше военно оборудване да преминава транзитно през територията ѝ.

Москва допълнително предизвиква американското лидерство в централноазиатската държава, като покани Китай, Индия, Пакистан, Иран и пет бивши съветски републики от региона на среща, която ще се състои на 14 април. На срещата се цели да се поставят основите за бъдещи разговори между талибаните и официалното правителство на страната.

Основният риск е руската подкрепа за талибаните да има обратен ефект и да окуражи екстремистките групи, чиято крайна цел е да покорят Афганистан, а след това ще представляват риск за съседните страни, предупреждава Омар Самад, бивш афганистански посланик в Канада и Франция. Според него Русия подценява ситуацията, като заобикаля Кабул и се опитва да изтласка Вашингтон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:02 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 21 rate down comment 6
majnata
преди 7 години
Вълната е само в главата ти ...и нараства .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
Мдаа , все за благото на човечеството ! God bless America ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 22
Ironhorse
преди 7 години
Съюзниците на путинския кремъл са:Асад, Иран, Фат Ким, ИДИЛ (всички офицери са от садамовата армия и са обучавани в Москва), талибаните, Ердоган (ту приятели ту врагове, направи разногледи тролчетата си), Мадуро (шофьор докарал до просешка тояга Венецуела - държавата с най-големи нефтени запаси в Ю Америка), Дори Беларус и Казахстан се дистанцираха и така провалиха Евразийското недоносче.Е, всеки сам си избира приятелите и съюзниците.Задава се нова, този път истинска вълна от икономически и политически санкции за жужупутиландия от цивилизования свят, където за мъка на мразилките е и България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
Стефчо
преди 7 години
източват бюджета на САЩ /че то и нашия за 100 млн. годишно/, далавери с литий, опиум и др. такива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 1
KPetkov
преди 7 години
И те като р.о.мите. Цветни метали, нефт, газ и всякакви други суровини от които може да се направи нещо за продаване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 3
nobel
преди 7 години
Всяка военна намеса на Щатите след Втората световна война правеше света все по-добър и по-демократичен. Как поне веднъж не се случи нещо различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 11
majnata
преди 7 години
"Москва допълнително предизвиква американското лидерство в централноазиатската държава, като покани Китай, Индия, Пакистан, Иран и пет бивши съветски републики от региона на среща, която ще се състои на 14 април."И съвсем логично , какъв го дирят американците в Азия ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още