IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обратната страна на евтиния петрол

Нефтената криза предизвиква радост у шофьорите, но и политически кризи в редица страни

12:31 | 11.08.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Русия също страда. Ако цената на петрола се понижи само с един долар за барел, руската държава ще загуби 2 млрд. долара приходи. През последните две години по-ниските цени на петрола доведоха до бюджетен дефицит от повече от 3% от брутния вътрешен продукт. Тази година перспективите са по-добри, но все пак правителството все още очаква дефицит от около 2%. През същия период по-силен спад отчитат и самите заплати.

Обещанието за колективен просперитет, така или иначе силно възпрепятствано от възрастовата структура на населението на Русия, остава неизпълнено.  Редица руски политици подготвят сънародниците си за тежки времена.

„Ние вече не трябва да очакваме стандарта на живот, на който бяхме свикнали, когато цената на петрола бе все още много висока" предупреди заместник-министърът на финансите Алексей Мойсеев в разгара на кризата с цените на петрола в края на 2015 г.

Доста специалисти имат опасения, че ниската цена на петрола може да дестабилизира руския режим - за сметка на глобалната сигурност. Известният експерт по сигурността на САЩ Джордж Фридман пише в края на 2016 г., че „ниски цени на петрола ще направят Русия по-агресивна през следващата година".

Изводът от всичко това – колкото по-слаба става страната в икономически и вътрешнополитически план, толкова по-силен е натискът това да се компенсира с външна политическа сила. Например, чрез още по-силна военна намеса във войната в Сирия.

Експертът по Източна Европа Клуге смята, че в краткосрочен план ситуацията в Русия ще остане стабилна. „В дългосрочен план може да има проблеми, ако очакванията на населението за прогрес не бъдат изпълнени“. В този случай режимът ще се сблъска с проблем с легитимността - с неясни последици за вътрешната и външната политика.

Проблемни ситуации може да възникнат и в Близкия Изток. В продължение на  много десетилетия петролът играе централна роля в региона. През 1990 г. лидерът на Ирак Саддам Хюсеин завладява емирството Кувейт. Една от основните причини: диктаторът обвини съседната държава, че от няколко години надхвърля многократно размера на договорения добив в рамките на ОПЕК - за сметка на по-ниските цени на петрола, които се отразяват тежко на тогава затъналия в дългове иракски държавен бюджет. Последиците от втората война в Персийския залив дестабилизират региона дори и днес.

И Саудитска Арабия, благодарение на изобилието от ресурси на една от най-богатите страни в света, усеща болезнено ниската цена на петрола. През миналата година заради това възникна дупка от близо 100 млрд. долара в държавния бюджет, който все още не е проблем поради огромните финансови резерви.

Независимо от това правителството спря много строителни проекти, понижи заплатите на министрите си и въведе данъци. Нещо, което саудитците не помнят от 50 години насам.

Едно нещо е ясно – във вътрешнополитчески план Саудитска Арабия ще попадне под силен натиск, ако цената на петрола предизвика нови дупки в бюджета. Във външната политика натискът вероятно ще расте, особено от страна на съседните страни, които са членове на ОПЕК и виждат в Саудитска Арабия движещата сила зад сегашните ниски цени на петрола.

Критиците обвиняват правителството на сунитите в Рияд, че в продължение на години води сериозна ценова война срещу доминирания от шиити враждебен Иран. Дали Саудитска Арабия не злоупотребява с цената на петрола, за да предизвика политическото напрежение в региона?

В действителност падането на цените на петрола до това ниво преди близо три години и последващата стагнация е свързвана преди всичко с две страни: САЩ и Саудитска Арабия.

През есента на 2014 г. Саудитска Арабия предприе промяна в стратегията си. В продължение на години арабската държава, заедно с тогавашните 13 други членки на ОПЕК, поддържаше цената изкуствено завишена чрез съкращаване на производството, което водеше до повишаване на собствените печалби. Тогава правителството в Рияд реши да не ограничава вече собствената продукция, вследствие на което се стигна до рязък спад.

Сметката зад това: конкурентите с по-високи разходи трябва да бъдат изместени от пазара чрез тази ценова война с цел засилване на бъдещата позиция на Саудитска Арабия.

Но сметката не излезе. Преди всичко петролната шистова индустрия в САЩ, която добива петрол от дълбоките скални пластове, бе в състояние да се приспособи изненадващо бързо към ниските цени на суровините. Вместо краткосрочна борба за изземване на позициите станахме свидетели на сериозна конкуренция, която избута пазарните цени надолу.

В средносрочен план според Буколд цените за барел от суровия петрол ще се установят на ниво от около 50 долара. „Едно по-високо ниво на цените вероятно ще предизвика рязко покачване на инвестициите, особено в шистовата индустрия на САЩ", казва Буколд. „Резултатът ще бъде свръхпредлагане на петрол, което ще понижи отново цените".

С други думи: дори ако ОПЕК успее да се споразумее за по-нисък обем на добива и по-високи цени, положителният ефект бързо ще отшуми. Твърде доходоносен е пазарът за другите играчи. И без това в последно време картелът трудно успява да намери общ език, казва Буколд. 

Как обаче може да се избегне дестабилизацията на цели страни и региони от ниските цени на петрола? Решението е едно – добиващите държави трябва да подсилят други икономически сектори, за да понижат значението на продажбите на петрол, казва Клуге. Дали това ще се случи, предстои да видим...

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 2
Otka4eni reformatori
преди 6 години
Да, толкова повече има да крадат...Като гледам ниската цена на петрола от 3 години, не усетих положението в Бългтария да се промени към по добро.. Ти усети ли нещо в тази насока?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
"Евтиният петрол води до по-евтини цени на бензиностанциите в Европа, но лишава милиони хора във Венецуела от достъп до месо, ориз и боб."--Защо?Който заради отпадането на дотациите от петрол е лишен от достъп до месо, ориз и боб трябва да е или много *** и мързелив или да живее някъде в средата на пустинята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
lozkhris
преди 6 години
Ще ми се да знам какъв е на Бойчо хохорарът - и той като Викториийка няма статия, в която да пропусне фразата "Русия анексира Крим" .ТТиммаджийският сайт сигурно плаща добре за слагачество,а в супера доматите и сиренето за салатата са с пари, зерИзлишно е да се споменава,че Крим НЕ Е АНЕКСИРАН, ЗАЩОТО НЕ Е ИМАЛО ВОЕННИ ДЕЙСТВИЯ, А СЕ ПРОВЕДЕ РЕФЕРЕНДУМ....какъвто не е имало нито в Кпър,нито в Косово и това го предъвкваме вече 5 годни.Двойният стандарт не оправдава измислени фразеологеми с политическа цел. Никой, освен дежурните либерал-оллигофрени не са във възторг от подобни писания,защото в ерата на Интернет всеки знае много повече от истината.После,кризите по света ги създават амеро-ционистите,а не Русия или Венецуела. Но без повсеместна криза и военни действия няма как да се продават оръжия,нито да се избива 20+ трилиона дълг.Апокалипсис в Русия не се случи и някой тр да напомни на хамерото,че руснаците не са западни тлъсти туловища и от глад няма да свалят Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 3
serafima
преди 6 години
Крим съвсем законно се върна в Русия - след напълно легитимен референдум. А и той никога не е бил Украински. Странно когато Турция окупира северен Кипър, никой не и наложи санкции. Нито на Косоварите. Хайде да уредим първите два случая и ще мислим за Крим, макар да е съвсем различен случай. Санкцийте са измислени от щатския Господар на Европа, за да е разделена и слаба.Историческата истина е, че УКРАЙНА Е ИЗМИСЛЕНА ДЪРЖАВА, а през по голямата част от последните 200 години Крим е бил Руска територия. Oт кога стана престъпление да се казва истината - или може да се казва истината само, когато е удобно за aмериканците?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 0
doba
преди 6 години
Точно.Кога ни цакаха с $170 на барел не реваха.Като нетен вносител на горива БГ е от печелившата страна. Колкото по-дълго и колкото по-евтин нефт, толкова по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 2
vankata89
преди 6 години
ХАхах още да падне :D. Боли ме шнорхела за чаршафоните без тях света ще е много по - хубаво място. Руснаците се оправят някак венецуелците ми като нямат акъл какво да ги правя. Ние като сме зле някой мисли ли ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още