IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Протекционизмът на Тръмп нанася сериозни щети на САЩ

Страната трябва да се събуди преди разрушаването на търговията да доведе до икономически срив

09:11 | 22.09.19 г. 10
<p>
	Търговската ярост на Тръмп не вещае нищо добро за американската икономика. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Търговската ярост на Тръмп не вещае нищо добро за американската икономика. Снимка: Ройтерс

Пето, търговската политика на президента Тръмп игнорира факта, че преди САЩ използваха споразуменията за свободна търговия за приемане на про-американски правила за авангардни сектори като медицинските и финансовите услуги, правата на интелектуална собственост и достъпа и сигурността на данните. Търговските споразумения също така позволяват на САЩ да установят най-добрите практики по отношение на антикорупционните закони, граничните процедури и прозрачността. Тъй като американските бизнеси бяха лидери в иновациите, предишните американски преговарящи бяха в ариегарда на създаването на международните правила. Този президент презира правилата. Той действа така, сякаш правителствата контролират покупките като в старомодния меркантилизъм.

Тръмп контрира, че тези разходи са цената, която американците трябва да платят за неговите сделки. Но постиженията му са жалки. Администрацията му предоговори търговските отношения с Южна Корея, добавяйки квота за стоманата, която вреди на американските потребители, повишавайки квотите за американските автомобили, които компаниите и без това не успяваха да изпълнят, и прилагайки 25-процентно мито върху камионите. USMCA е в най-добрия случай спорно. Тo отслабва защитата на инвеститорите в Мексико в момент, когато правителството на тази страна прави инвеститорите нервни. Сделката обезсилва ангажиментите на правителствата да позволят на чуждестранните компании да наддават за договори за обществени поръчки, като по този начин повишава разходите за държавни покупки. Новата NAFTA дори има срок на годност и подлежи на преглед на всеки шест години, което е рецепта за несигурност. В същността си предоговарянето е лабиринт от нови изисквания за това как компаниите трябва да прозивеждат автомобили. Това ще направи индустрията в Северна Америка по-малко конкурентоспособна в световен мащаб. По ирония на съдбата полезните актуализации на споразумението идват от ТРР, което Тръмп загърби. Но USMCA може никога да не се превърне в закон. Демократите в Конгреса искат промени и времето за действие изтича.

Преговорите с ЕС са в застой. Индия и САЩ си поставят взаимни бариери. Тръмп дори се затруднява да постигне малка сделка с Япония, за да възстанови част от достъпа, който страната му загуби, като се оттегли от ТРР. Той пропусна възможностите за извличане на полза от необходимостта Китай да се либерализира. Ответната реакция на Китай внимателно изключи почти една трета от американския износ, тъй като Пекин осъзнава, за разлика от Тръмп, че по-високите данъци върху суровините вредят на глобалната конкурентоспособност на една страна. Апологетите на президента се отдадоха на спорове за това коя страна е пострадала повече - сигурен признак за търговско пораженство.

Тръмп дори заплаши, че ще напусне Световната търговска организация (СТО). Администрациите на Рейгън, Буш-младши и Клинтън се бориха за създаването на СТО, включително нейните процедури за уреждане на спорове, защото знаеха, че американците могат да се конкурират успешно чрез справедливи, приложими правила. За разлика от тях сегашният президент блокира назначенията в органа по обжалванията на СТО, за да се опита да я изкара от играта до края на годината. САЩ саботират или пренебрегват усилията на други държави - дори на Китай - за затягане на правилата за държавните предприятия и развиващите се икономики.

Удивително е, че дори на фона на толкова много провали миналия месец Washington Post посочи „смесения успех“ на администрацията в търговията. Какъв успех? Дори според собствената мярка на президента - американският търговски дефицит, той губи. Ако САЩ изпаднат в рецесия, неговите политики ще влошат условията. Конгресът трябва да се събуди и да даде заден ход. Бизнес ръководителите трябва да го подкрепят преди разрушаването на търговията да доведе до икономически срив.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
Mit1
преди 4 години
Според мен истината е някъде по средата. От една страна преди доста време трябваше да се намери някой смел човек, който да поведе останалите срещу Китай. Най-вече заради принудителния трансфер на технологии. Абсолютно ясно е, че те са ограбвали много фирми и патенти с тяхната политика, което е ключово в наше време. Разбира се, по подобен начин Америка и Западна Европа ограбваха други държави с изтичане на умове, налагане на фирми на пазара и т.н.Въпросът е, че сега е доста късно и Китай е твърде силен. Нормално, резултатът да е доста спорен и към момента и в близко бъдеще. За далечното бъдеще настина е много трудно да се правят прогнози. Не, че имам нещо против Китай, но в даден момент, когато вземе силен превес, няма да е добре за запада най-общо, но това е дълга тема, разбира се.От друга страна - Тръмп прекали с много неща. Според мен е тотална грешка да не се обедини с Европа и другите съюзници - Канада, Австралия и т.н. А, даже напротив, той тръгна и против тях в много насоки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Така е и е ясно какво намекваш. Но ЕС е управляван от безумци, алкохолици и извратенци, които нанасят такива щети, каквито дори бомбардировка трудно може да нанесе. Типичен пример - Германия която обяви кървава война на най-печелившият си икономически отрасъл - автомобилството - вместо да го защити.Зелков - ето хората си ти казаха - наблюдение от първо лице. То вече има и професори, които казват и че противоестественичеството е ОК и нещо ного хубаво даже, ама още не съм чул два противоестественика да се се възпроизвели биологически, което всъщност е функцията на похотливите отношения... а ти?Пенев и Костов - благодаря за инфото от първо лице - предполагах, че нещата са тъй, но друго е - от изворът. борете се здраво и защитете великият човек на идущите избори - за да може той все така да се бори неотклонно за вас - благородно ви завиждам, че си турихте на власт такъв лидер, а не като нас: животно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
Longin
преди 4 години
историята показва че от мита и търговски войни печелят тези страни които не участват в тях ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 8
ivan.kostov.39
преди 4 години
По голяма глупост не бях чел отдавна. Работя в фабрика за темперирано стъкло. Всяко стъкло което излезе от нас става на врата на готварска фурна. До преди 2-3 месеца едва ни запълваха времето да направим 40 часа на седмица. Сега работим по 60 часа седмично и не несмогваме. Мисля, че много бизнес се е върнал от Китай в САЩ. Вероятно друга част от бизнеса се е преместил в други страни. Това са фактите и минусите, които ще получа - няма да ги променят. Трудно и бавно но либерало-джендерската глобалидтка теория и практика заминава в оточния канал на историята....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
zelka007
преди 4 години
възможно е да спечели изборите пак , без да е много сигурно , само защото Александрия Окасио-Кортес няма навършени години за да се кандитатира :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 8
stefan_penev
преди 4 години
Не е необичайно Робърт Зелик да има такова мнение. Просто той е част от статуквото, т.е. част от проблема. Цитирам нещо от него: "В световен план Зелик призова за нови модели за растеж, начело с Китай, докато структурните промени започнат да дават резултат.". Типичен представител на неолибералния глобализъм. Цялата досегашна американска политика беше насочена да обслужва големите транснационални компании, изнасящи работните места извън САЩ в името на печалбата, превръщащи цели райони в зони на ръждата. Те създадоха икономически Китай, но пропуснаха да го контролират и го превърнаха във неконтролируем Франкенщайн. Разбира се, че сега Тръмп им е виновен, разбира се, че всичко ще се представя като провал. Само че, тук в Америка, редовите американци мислят съвсем различно. Въпреки цялата помия, която се излива отвсякъде, Тръмп ще спечели изборите и тактиката му спрямо Китай ще успее. Особено ако възприеме предложенията на някои икономисти да въведе лицензионен режим и възприеме вноса от Китай да е само до размера на износа. Тогава вече ще клекнат съвсем и китайците, и големите корпорации, изнесли производствата си в Китай, които са основния подмолен враг на Тръмп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 4 години
Не си прав изобщо. Китайската икономика никога последните 20 години не е падала под +6% ръст. Индийската също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 6
zelka007
преди 4 години
пха-ха-ха ... импе , Робърт Зелик е професор и е преподавал във военно морската академия на усато и в харвард ... той е Човекът дето пише учебниците и го цитират в други учебници :))) ... как мислиш , дали не знае какво говори ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 17
Valentin13
преди 4 години
Инвесторе, кажете поне една истина, ей тъй за цвят, бре.то единствената икономика, която отбелязва растеж в момента е точно американската.а вие на черното -бяло, и на бялото - черно. как спите бе хора, като лъжете толкова много?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 18
Императорът
преди 4 години
това е типично за протекционизъмът - носи краткосрочни вреди в името на по-големи дългосрочни ползи !!! ТТП работеше в изгода на китайският дъмпинг.Въобще трябва ли да се връщаме дори не към учебниците, но и към букварите по икономика? Този велик човек, борещ се за страната си, е прав и ного добре знае какво прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още