IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Каква е истинската цена на глобалния енергиен преход?

Привържениците на екологичния подход по отношение на икономиката не бива да забравят, че освен финансови, разходите за прехода могат да бъдат социални и екологични

19:00 | 10.11.20 г. 10
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Световната банка изчислява, че капацитетът за съхранение в мрежови мащаб на енергия ще трябва да се увеличи от 100 гигавата (GW) през 2015 г. до 305 GW. Доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) от 2014 г. дава още по-висока оценка - до 2050 г. ще са необходими хранилища до 500 GW. Към 2015 г. почти всички - 99,3 процента – налични съоръжения за съхранение в мрежови мащаб на енергия работят с хидроенергия.

Американският концерн Tesla и френската компания Neoen обявиха миналата седмица, че ще изградят съоръжение за съхранение на енергия с капацитет 300 MW/450 MWh във Виктория, Австралия. Батерията ще бъде два пъти по-голяма от тяхното предишно съоръжение с най-голям капацитет - 100 MW/ 29 MWh, отново в Австралия. 

Проектът ще струва 84 милиона долара.

Има съоръжения за съхранение на енергия, които могат да доставят енергия на домакинствата за повече от час и се разработват още такива. Но капацитетът им остава ограничен до няколко часа, което кара някои наблюдатели да ги сравняват с така наречените пикови централи, използвани по време на скокове на потреблението на енергия. За постоянно захранване, разчитащо предимно на възобновяема енергия, капацитетът на съхранение на батериите все още не е достатъчно голям.

Миналия месец Wood Mackenzie изчисли, че енергийният преход ще изисква 1 трилион долара инвестиции в добива на няколко ключови метала. С други думи, светът ще се нуждае от близо два пъти повече инвестиции в критични енергийни минерали за прехода през следващите 15 години, отколкото е инвестирал през последните 15 години. И тогава, 20 до 25 години по-късно, много от инсталациите, направени от тези метали, ще трябва да бъдат изведени от експлоатация. Това означава отвеждането им сметища, защото не всички слънчеви и вятърни съоръжения могат да бъдат рециклирани.

Витлата на вятърните турбини, от една страна, не могат да бъдат рециклирани. Те са изработени от фибростъкло и поради това се изхвърлят на сметища, изпращат се на така наречените гробища на вятърни витла или в някои случаи се изгарят в металургични пещи, което води до отделянето на вредни емисии. Добрата новина е, че 85 процента от вятърните турбини могат да бъдат рециклирани, а витлата са безвредни, дори на сметищата.

Слънчевите панели също могат да се рециклират, но бизнесът не е особено печеливш: често се пренебрегва факта, че рециклирането е бизнес като всеки друг бизнес и ако не носи печалба, той ще се насочи към нещо друго. В резултат на това много панели отиват на сметищата, което увеличава разходите по отношение на околната среда при енергийния преход, тъй като въпросните компоненти съдържат токсични материали.

Енергийният преход, колкото и неотложен да е, според някои експерти няма да бъде евтин. Но в допълнение към очевидните разходи за разширяване на капацитета за генериране на слънчева и вятърна енергия, съхранение и адаптиране на мрежата към увеличеното им участие в енергийния микс, изглежда има и други, полускрити разходи, които са не само финансови, но и социални и екологични, заключва Ирина Слав.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 1
Zlato
преди 3 години
Нямаш грижи. Щатите ще печатат по 2 трилиона долара на година и за има-няма, за седем-осем години ще ги отпечатат. Никой не трябва да плаща нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 3 години
хахаха, теб три живота няма да ти стигнат зада изработиш принудителния труд който дължиш за идиииотията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Оууу, ухапа го по едно от най-болезнените места - като чуе за Старшип и Спейс Екс (гробокопачът на роскосмося), Тесла и ел. колите като цяло (които закопаха петрола) и Мъск, направо му избива пяна по устата. Сега ако повдигнеш и темата за втечнен газ, направо ще се разплаче в истерия.И това всичко заради семейната къща на село, която продаде за да се прави на инвеститор и купи тия пусти акции на газпрома (поевтинели 5 пъти за 12 години)...:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
zelka007
преди 3 години
той проблемът с добивите на метали виси в средносрочен план във всички аспекти ... то затова се създават условия за кръгова икономика , каквото може да се рециклира ще се рециклира ... освен това , се разработват технологии за добив на метали от астероиди докарани в околоземна орбита . следиш ли мисиите до астероиди и комети или си се средоточил само в акциите и клоунът ... ?! мъск-а скоро ще направи лунните полети нещо рутинно ... :))) ... снощи са минали успешно поредните тестове на starship за работа на двигателите ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Нефелно същество, явно "високото" ти Ай Кю е допринесло за достигането на върха на кариерата ти - продавач на застраховки на 40+ години.Поздравления :))) Пазарът има свойството да действа отрезвяващо, той ВИНАГИ оценява хората и техния "багаж" подобаващо. Както и в твоя случай. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
А - и като спреш добивът на въглища, автоматично ще се появят от нищото залежи на сребро ли?Ватенко вмирисана, ти някога ще кажеш ли нещо по темата под която пишеш? Въпросът е риторичен, ти НЕ МОЖЕШ да кажеш нищо по темата, защото нямаш мозък !!! Навремето такива като тебе, с IQ около и под 70, ги вкарваха в специални институции, където да работят принудително елементарен и тежък физически труд, за да оправдаят правото си на живот, ама сега с тия "човешки права" и тая разсипия, ти си принуден да се оправяш сам на света и да заработваш като нископлатен *** !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
импе в световен мащаб се произвеждат около 5400 милиона тона въглища при средна цена в хамерика $77 на тон , от евтините за електричество , прави около $415млрд на година ... махаш пари за въглища и слагаш за ВЕИ , за колко време ще ги обърнеш в $15трлн ... ?! таман към 2050 ще сме приключили ... :))) ... ами мазутът като махнем и дизела , цифрата ще нарасне много по-бързо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Пак ли ти бе, жуже оплешивяло, с разстояние от рамо до рамо от една педя, продаващо застраховки на 40 и кусур години, си цъфнало да обиждаш и плюеш по хора, в сравнение с които си като залепнал бацил на подметките им??!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
Oбичам България
преди 3 години
Аз и друг път съм давал за пример моите инсталации. Не говоря за промишлени нужди, а за битови. Ако пробваш да си топлиш вода със соларен панел, ще се убедиш колко по-изгодно е. Но остави панела. На къщата на дядо ми на село, занесох един стар бойлер, боядисахме го в черно и го инсталирахме на покрива на банята. Лятото топлата вода е от там, "безплатно" топла - само от слънцето. Ако отвориш някой сайт за обяви ще видиш стотици обяви са самоделни инсталации (термопомпи и бойлери с панели). За мен няма никаква логика хората, които са в къщи (и ако климатът позволява) да не търсят алтернативи. Смешно ми е, че е голяма играчка да си сложиш на покрива на блока и фотоволтаици. Играчка е документално. Ни трябвало всички нови блокове да са с такива.Не си ли се замислял, че истината е посредата и има много добри практики с алтернативните източници на енергия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
Императорът
преди 3 години
И откъде ще вземете 400 000 тона сребърце, безмoзъчници, камо ли 700 000 тона ???? Ще го нарисувате ли???Мечтая да се приеме световен закон: идиoтството на обикновени хора, трябва да се наказва с принудителен труд, идиoтството на тия с власт, да се наказва със смърт !!! Няма друго спасение за човечеството !!!Някои явно бъркат сребърцето и златцето с желязото и медта - само дето среброто като цяло е РАЗСЕЯН метал, находищата които изобщо има смисъл да се експлоатират изобщо не са толкова много. Апропо - тия 15 ГБ кой ще ги плати? Нали се сещате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още