IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Десет години война в Сирия: Една страна в руини

Над 380 хил. души са загинали в конфликта, изчезналите са над 205 хил., а разселените - над 12 млн., или повече от половината от населението на страната

12:18 | 14.03.21 г. 10
<p>
	Жилищен квартал в Алепо след въздушен удар. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Жилищен квартал в Алепо след въздушен удар. Снимка: архив Ройтерс

Кой кой е във войната в Сирия

Основните поддръжници на правителството на Башар Асад са Русия и Иран, докато Турция, западните сили и няколко арабски държави от Персийския залив подкрепят опозицията в различна степен през последното десетилетие.

Русия, която имаше военни бази в Сирия преди войната, започна въздушна кампания в подкрепа на Асад през 2015 г. Това имаше решаващо значение за обръщането на хода на войната в полза на правителството.

Руската армия казва, че ударите са насочени само към "терористи", но активистите казват, че редовно убиват масови бунтовници и цивилни.

Смята се, че Иран е разположил стотици войници и е похарчил милиарди долари, за да помогне на Асад. Хиляди шиитски мюсюлмански милиционери, въоръжени, обучени и финансирани от Иран - най-вече от ливанското движение "Хизбула", но също така Ирак, Афганистан и Йемен, воюват заедно със сирийската армия.

САЩ, Обединеното кралство и Франция първоначално предоставиха подкрепа за т.нар. от тях "умерени" бунтовнически групи. Те отдават приоритет на несмъртоносната помощ, откакто джихадистите станаха доминиращата сила във въоръжената опозиция.

Глобална коалиция, ръководена от САЩ, нанася въздушни удари и разположи специални сили в Сирия през 2014 г., за да помогне на алианс от кюрдски и арабски милиции, наречен Сирийски демократични сили (SDF), да завземе територия, някога държана от бойци на „Ислямска държава“ на североизток.

Турция е основен поддръжник на опозицията, но фокусът ѝ е върху използването на бунтовнически фракции за сдържане на кюрдската милиция YPG, която доминира над SDF, като я обвинява, че е клон на забранена кюрдска бунтовническа група в Турция. Турските войски и съюзническите бунтовници завзеха участъци от територията по северната граница на Сирия и се намесиха, за да спрат цялостното нападение на правителствените сили срещу последната опозиционна крепост Идлиб.

Саудитска Арабия, която държи да се противопостави на иранското влияние, въоръжи и финансира бунтовниците в началото на войната, както направи и съперникът ѝ Катар. Междувременно Израел беше толкова загрижен от това, което определя като „военно укрепване“ на Иран в Сирия, както и от доставките на оръжие за „Хизбула“ и други шиитски милиции, че нанася все по-често въздушни удари в опит да ги осуети.

Как войната промени Сирия?

Освен че са причинили стотици хиляди смъртни случаи, повече от 2,1 млн. цивилни са претърпели наранявания или трайни увреждания в резултат на конфликта, според Сирийската обсерватория.

Повече от половината от предвоенното население на Сирия от 22 млн. души е напуснало домовете си, сочат още данните на организацията. Около 6,7 млн. души са вътрешно разселени лица, много от които живеят в лагери. Други 5,6 млн. души са регистрирани като бежанци в чужбина. Съседните страни Ливан, Йордания и Турция са домакини на 93% от тях. От останалите 7% най-много са в Германия – почти 675 хил. души, както и в Швеция – почти 128 хил. души. Общо 1 млн. сирийски деца бежанци са родени в изгнание.

Към януари 2021 г. 13,4 млн. сирийци я се нуждаят от някаква форма на хуманитарна помощ, включително 6 млн. души, които са в остра нужда. Повече от 12 млн. души в страната имат проблем с достъпа до храна и вода всеки ден, а половин милион деца са хронично недохранени.

През изминалата година хуманитарната криза се утежни от безпрецедентния икономически спад, заради който стойността на сирийската валута се срина допълнително и цените на храните достигнаха исторически върхове. Страната е и огнище на Covid-19, чийто истински размер не е известен поради ограничения капацитет за тестване и опустошената здравна система.

Цели градове и квартали и жизненоважна инфраструктура в Сирия са в руини след десетгодишните боеве. Сателитният анализ на ООН предполага, че повече от 35 хил. структури са били повредени или унищожени само в град Алепо преди да бъде върнат обратно в сферата на влияние на правителството в края на 2016 г.

Документирани са и 595 атаки срещу 350 отделни лечебни заведения от „Лекари за правата на човека“ към март 2020 г., въпреки че болниците са със защитен статут. В тези нападения са загинали почти 1 000 лекари. Заради подобни атаки в страната функционират около половината от болниците.

Последна актуализация: 11:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
***, Сирия е поредното потвърждение, че където *** стъпят, следва мизерията и разрухата.То какво да се очаква, след като в самата рашка извън центровете на масква и питера, всичко е кал и смрад.Хайде, вместо да плющите с уши и да се чудите каква глупост да измислите, дайте пример - в коя страна са дошли петолъчките и тя не е станала мизерна дупка? Само една.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 7
дядя Вова
преди 3 години
Мигленче, я кажи за финансиранете на белите каски от хората хъ Магжести.Света разбра, въпроса е, вие като правоверни евроатлантици разбрахте ли..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 3 години
Не може на повече, защото и кюрдите ще се отделят и присъединят към Иракски Кюрдистан. Следващата стъпка(или поне усилия за нея) ще е отделянето на кюрдите в турция и създване на независим обединен Кюрдистан. Става прекалено сложно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 3 години
оспорвана борба за титлата на Караянчева ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 4
Hahoto2
преди 3 години
Мигленче бре, каква е разликата между терорист и "масов бунтовник"!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 9
Oбичам България
преди 3 години
https://drmjournal.org/maps-atlas/syria/ Фашистите от Вагнер или иначе казано, личният SS Waffen на Путин не може да им се опре никой в Сирия. Видяхме и как в Либия след като бяха поканени, сега не могат да ги накарат да си ходят ;-) ... за добро или за лошо, Вагнер ще са там още дълги години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
даже на три части ... аз не виждам как ще работят заедно , докато не мине поне едно поколение от войната ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
Между другото, минималната работна заплата в разрушена сирия е с десетина долара по-висока от тази във "велика" русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
Преди пет години писах, че не може русия и иран да наложат властта на 4.5 милиона алавити(шиитска секта) над 13-14 милиона сунити, само защото са едноверци с иран или пък така му е кеф на московския хан. Писах също че САЩ не искат да свалят Асад, защото не знаят какво да какво ще правят с двата милиона християни, който сунитите ще пожелаят да унищожат. И тогава и сега твърдя, че най-малото зло е разделянето на Сирия на две , алавитско-християнска и сунитска държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
serafima
преди 3 години
Ще прочетем ли някога обективен анализ за случващото се в Сирия? Не съобразено с интересите на които и да са управляващи и политкоректно според техните изисквания. И сега - думи, думи и като се разровиш, виждаш избирателното отношение на тях.Ние си имаме аналог на такова отношение. виждаме единоначалието в управлението на премиера Борисов от години - налагане на неговото мнение при законодателната и съдебната власт и защото президенството му се "опъна", пък и спечели с голям процент, невъзможнен за Борисов, затова го мразим и очерняме с простовати думи и подли действия. Иначе мутрата-комунист знае как да заиграва с хората, които по негово признание са прости като него, и на пръв поглед печели доверие сред твърде бедните и семпли хора.Духовността, образованието и интелекта в България имат своя палач. Това е квинтесенцията на народния избор. Избираме хора, които не могат да си тръгнат от властта. Превръща се като виц: Пожарникар води коремен хирург да му покаже как върви строежа на магистралата.Затова и България оцелява, но не се развива. И бъдещето е ОЩЕ по-мрачно, ако не се освободим от мутро-комунизма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още