IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иновацията може да победи инфлацията

Технологичният прогрес може да се окаже най-мощната дезинфлационна сила в променящия се свят

13:03 | 13.11.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Тези иновации ще включват повече вертикална интеграция (например притежаване, а не наемане на някои от контейнерите им за доставка, за да имат повече контрол), но също така и използване на системи за изкуствен интелект за по-добро проследяване на доставките. Автономните превозни средства, както камиони, така и кораби, се радват на подновен интерес. Първият автономен контейнеровоз ще бъде тестван в Норвегия до края на годината. Ако такива системи успокоят трафика, някои забавяния, свързани с веригата за доставки, и ценовият натиск ще започнат да избледняват.

Тъй като интернет на нещата става повсеместен, все повече компании ще използват нови технологии за подобряване на ефективността. Както Кати Ууд, главният изпълнителен директор на Ark Investment Management, отбеляза в скорошно интервю, подобни иновации, които включват автономна мобилност, блокчейн, генно модифициране, адаптивни роботи и невронни мрежи, е по-вероятно да възвестят период на дългосрочна дефлация, а не на инфлация, като се има предвид дълбочината и широчината на тяхното въздействие във всички области на бизнеса.

Разбира се, това ще промени пазара на труда по начин, който все още не можем да си представим. Технологиите, например, биха могли да играят важна роля за смекчаване на инфлационния натиск от застаряващите бейби бумъри (следвоенното поколение - бел. прев.), които ще изискват повече грижи точно в момента, когато работната сила се свива, чрез повишаване на производителността на наличните здравни работници и системата.

Китай, който наля 1,5 милиарда долара в използването на големи обеми данни в здравеопазването през последното десетилетие (и още много милиарди в изкуствения интелект), вероятно ще бъде епицентърът на диагностиката и иновациите в здравеопазването, управлявани от изкуствен интелект.

Политиката за използване на обемни данни в чувствителни области като здравеопазване и финанси, разбира се, ще варира между различните страни, тъй като регулаторите се борят със социалните последици от такива авангардни технологии. Тези различия в националните политики сами по себе си биха могли да бъдат инфлационни, ако допринасят за трансграничните търкания в глобалния бизнес и когато става въпрос за движение на хора, стоки и капитал.

В един многополюсен свят неизбежно ще има повече закъснения, недостиг и несъответствия между търсенето и предлагането в краткосрочен план.

И все пак фактът, че глобалната икономика стана малко по-фрагментирана през последните няколко години, също е възможност за технологично задвижваните иновации, които в крайна сметка биха могли да свалят цените. Помислете за вертикални ферми, които отглеждат продукция на минути от мястото, където хората я консумират, платформи за телездраве и виртуално образование, които премахват разходите за пътуване, и 3D производство, което решава въпроса със сложните и отдалечени вериги за доставки.

Това са само шепа от многото нови технологии, които в момента процъфтяват. Промяната, която подобна иновация може да донесе, е може би единствената голяма дезинфлационна тенденция в момента. Но може да се окаже най-мощната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Jorkata
преди 2 години
Изключително идиотска статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още