IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пенсиите – римско наследство, което се нуждае от реформа

Увеличената продължителност на живота означава, че се нуждаем от повече пенсионни спестявания

18:01 | 23.07.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Всичко това ме навежда на настоящите опасения. Скорошен доклад за финансовата устойчивост от парламентарна комисия от всички партии във Великобритания разглежда, наред с други неща, подобряването на пенсионните спестявания. Учудващо е, казва Шон Бейли, депутат и председател на комисията, „колко близко са големи групи от населението до това да изпитат криза в личните си финанси“.

Харесвам британската схема за планиране в средната възраст (MOT), която правителството в момента обмисля да разшири. Идеята тук е работниците в 40-те и 50-те си години да седнат с някой, който може да им помогне да направят равносметка на техните финанси, умения и здраве, така че да могат по-добре да се подготвят за пенсионирането.

В наши дни много се говори за образоването на учениците в областта на личните финанси и други подобни. Това не е лошо нещо. Но често е „неефективно“, както ми каза Ричард Талър, автор на книгата Nudge, преди няколко години. Децата обикновено вече не помнят тези неща в момента, когато им потрябват в живота. Ако ви учат за ипотеките на 15 години, наистина ли все още ще знаете нещо за тях на 30?

По-добре тогава да се осигури образование точно навреме, когато и където е необходимо. Късните 40 години на човек са идеалното време за обсъждане на пенсията: никой не слуша в „безсмъртните години“ преди това.

Това е също идеалната възраст да обсъдим текущото си образоване и усъвършенстване на уменията: не можем да разчитаме на държавата или някой друг да ни финансира след като навършим 70, така че има смисъл образованието да бъде по-малко свързано със системата на еднократна образователна степен, която имаме в момента, и повече с дългосрочното обучение.

Схемата MOT току-що получи инжекция от 5 млн. паунда, за да стане достъпна за по-широка аудитория. Рядко съм била привърженичка на насърчаването на повече държавни разходи - въз основа на това, че няма останали пари. В момента всеки над 50 години може да получи безплатни съвети от Pension Wise, националната служба, но разширяването на това към финансите като цяло би било добър ход.

И накрая, трябва да отбележим, че трябва да внимаваме какво си пожелаваме, когато мислим за това колко трябва или не трябва да направи държавата, за да ни помогне да финансираме пенсионирането си.

Тези римски войници и 13-те годишни заплати? Концепцията всъщност е част от началото на края на Римската империя. Когато Септимий Север е бил на смъртно легло през 211 г. след Хр., той инструктира сина си да се увери, че се грижи добре за армията: „Бъди справедлив, обогатявай войниците и презирай всички останали мъже.“

Неговият син Каракала направил точно това: той повишил заплатите в армията с 50% и увеличил еднократната сума, която се получава при пенсиониране, с 66%, от 3000 на 5000 денарии, въпреки факта, че натрупаната инфлация за 200 години не е била голяма.

Това, както посочва икономическият историк Джордж Мехър, увеличава с около 8 млрд. днешни британски паунда годишната издръжка на армията - довеждайки директно до обезценяването на някога супер стабилната валута на Рим и допринасяйки за рухването на държавата. Трябва да внимаваме с „подкупите“ за избирателите - нещо, което сегашната група от кандидат-премиери на Великобритания може би би искала да има предвид.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto2
преди 1 година
Съгласен съм напълно с теб. Но ти рисуваш пак "тренд" на база предишен опит. Само че идва мощна роботизация в едно с последващо стъпало на биотехнологиите. Това крие много неизвестни. Аз ти предлагам само една футуристична гледна точка. Няма гаранция, че съм прав и е възможно Петър да се пенсионира тук. Ще направя едно сравнениа. Твоето твърдение на мен ми звучи, като да твърдиш, че хората ще продължат да умират от бактериални инфекции, малко след изнамирането на антибиотиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 1
ing5rov
преди 1 година
тролевите шесерете гладни ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
ss_sgp
преди 1 година
Един милиционер: 25г работа в системата, пенсиониране на 45г и след това пенсия 30г? Абсолютно лишено от логика - не може да даваш примерно 200лв за пенсия в продължение на 20г и да взимаш пенсия 800лв в продължение на 30 :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 3
zelka007
преди 1 година
Много грешна фактологическа обосновка . Много ! Не се освобождават хора , а се заместват свободни работни места ... :))) ... По-ефффтино от човешкият труд няма . Не се занимаваш с калкулации . Имам работа и не ми се влиза в много писане . Колко хора са работели в селското стопанство преди 200г и колко сега . Колко храна са произвеждали с ръчен труд и колко с автоматизиран и механизиран ?! С машините и ботовете попълваш липсата на хора, които да ти свършат работа , и вервай ми , не е хич ефффтино . По-скъпо е ... :))) ... Един кратък пример и ставам , почистване на ръка в София (демек чистачка с метла и чувал) струва 0,70лв на квадрат , почистване с метачна машина струва 2,00лв на квадрат ... Защо се ползват метачни машини , след като е по-ефффтино с метачка ... ?! ... Помисли малко и пиши пак ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
Hahoto2
преди 1 година
И какво ще се трудят тези хора. Да вземем един хипотетичен сценарий. Да предположим, че след няколко години Петър Нейков /без никакви лоши мисли, просто пример/ ще бъде заменен от бот, който ще прави по-бързо копи-пейст от него на материали от чуждата преса, създадени от друг бот. Ботът, който ще го замени, ще знае предварително какъв таргет има публикацията и ще предвижда с голяма точност, /на база алгоритми/, колко кликания ще има върху новината. Броят прочитания после ще се предоставя автоматично на друг бот, който отговаря за рекламата и който ще общува с ботовете от рекламните агенции, които ще начисляват средства за сайта на базата на това. Всичко ще е автоматизирано, като всяка сутрин собственика ще вижда, с колко му е набъбнала банковата сметка. При това положение, нуждата от журналисти ще се сведе до минимум, което за собственика е намаляване на разходите за сайта. Така шансът авторът да се пенсионира в медията на тази позиция ще се сведат до минимум, нищо, че медицината може да му позволи да работи и до 100 годишна възраст. Но за да върви икономиката човек трябва да купува и потребява. Ако той обаче не може да намери работа и не потребява, стоките ще стоят по рафтовете, а социалното недоволство ще се увеличава. И ето как ще се появи безусловният доход, той от една страна ще помага на безработния, а от друга ще гарантира икономическата активност. Така работата, като система за оцеляване ще спре да съществува, за сметка на това Петър ще може да открие работа и призвание, които напълно да отговарят на същността му, къде да влага още по-добре творческата си енергия. Разбира се има и риск от маргинализиране. Като обществения фокус според мен ще се насочи, точно към намаляване на това маргинализиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 1 година
Напротив , всичко е ясно . Ония ден чукнахме 8 млрд . като резултата е от увеличената продължителност на живот , а не от ръст на раждаемостта . При тая конструкция пенсии няма да има или поне не в размера и начина на изплащане до сега . На преден план ще излезе здравеопазването което трябва да гарантира , че хората ще могат да се трудят по време на старостта си .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
Hahoto2
преди 1 година
Когато някой извади кристалната топка и започне да прави прогнози - какво, как, кога, винаги рискува да пропусне някоя неизвестна причинно-следствена връзка. Например на прага сме на навлизането на изкуствения интелект в едно с развитието на биотехнологиите. Сиреч, от една страна скоро роботи с по-висок интелект от хора, ще могат да вършат много от работата, тихо, спокойно и по-добре от нас в много свери, от друга средната продължителност на живота ще продължи да се увеличава. Така ще има корпорации с почти 0 човешки ресурс и хора, които ще трябва да осмислят битието си в конкуренция с роботите. Ако армия от роботи произвежда, а хората консумират безусловния доход ще стане стандарт на планетата. Иначе няма бизнес. В по-далечна перспектива е възможно дори хора и роботи да съжителстват семейно, създавайки трайни връзки. Пътешествието във времето е с много неизвестни. Това какво е било в Рим преди е ясно, но какво ще е в бъдеще си е напълно Тера инкогнито! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
data
преди 1 година
Така е обаче робите едва ли са доживявали 80-те :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
evlogi
преди 1 година
Огромен принос за ниската средна продължителност на живота е имала високата детска смъртност.Ако се елиминира нейното влияние и ефектът на войните, средната продължителност на живота на хората, доживели десетгодишна възраст, не е била много по-ниска от сегашната...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
julian12
преди 1 година
Ем, да ми върнат хилядите, които съм платил. Не ми трябва мижавата им пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още