Китайските промишлени компании са се справили много по-добре тази година, отколкото през 2020 г., но подобрението в печалбите им е неравномерно. Миннодобивните компании и доставчиците на суровини са спечелили от по-високите цени на суровините за сметка на производителите, съобщава Bloomberg.
За първите 11 месеца на годината промишлената печалба се е увеличила с 38% на годишна база, заяви Националното статистическо бюро в понеделник.
На месечна база обаче ръстът на печалбата се е забавил до 9% през ноември спрямо година по-рано. Това е най-бавният темп на увеличение от май насам, тъй като маржовете на някои производители са притиснати от по-високите производствени разходи.
1
Данните показват, че миннодобивната индустрия държи около една осма от общата печалба за 11-те месеца с ръст от 186%.
За производителите печалбата се е увеличила с 34,5% за същия период. Печалбата на автомобилните производители е спаднала с 3,4% на годишна база, а производителите на храни бележат спад на печалбата от 1,7%.
„Натискът върху разходите остава сравнително голям“, казва Джу Хун, старши статистик в националната агенция, в изявление. „Подобрението на печалбата надолу по производствената верига се нуждае от допълнителна консолидация“.
Въглищните компании и доставчиците на суров петрол са сред най-печелившите от поскъпващите суровини, като печалбата им е нараснала над 3 пъти през първите 11 месеца на тази година.
Тези ръстове са подкопали рентабилността на компаниите, използващи продуктите им, включително на производителите на електроенергия и отопление.


Ужас! Сперма, предаваща генетично рак, е използвана за зачеването на почти 200 деца в Европа
Музикалното училище във Варна отбелязва 150 години от рождението на своя патрон с празничен концерт
Безопасността на корабоплаването обсъждат експерти в Бургас
Окошариха жител на Карнобат, обрал строителен обект във Варна
Благотворителен базар се провежда в Музей за нова история на Варна
Акциите на ядрените фирми поскъпнаха с $566 млрд., а ралито далеч не е приключило
Австралия социални мрежи за тийнейджъри, част 2
Австралия забрани социални мрежи за тийнейджъри, част 2
Внедряването на AI на Уолстрийт ще доведе до бум в наемането на кадри
МВФ: Близкият изток остава устойчив въпреки рисковете
Сервиз, гуми, застраховка – как да планираме годишния авто бюджет?
Загряване на спирачките през зимата – мит или реалност
Как водата може да спаси дизеловите коли в Европа
Opel Astra получи малки, но важни промени
Най-готините автомобилни цветове на 2025
Задържаха мъж, многократно пребивал, душил, и опитал да убие приятелката си
30 км достигна опашката от тирове пред ГКПП "Капитан Андреево"
"Да, България": Управляващите заглушават мобилните телефони за протеста довечера
Италианската кухня получи от ЮНЕСКО статут на световно културно наследство
Здравните специалисти на протест, Кирилов им обеща по-високо възнаграждение