През 2018 г. средностатистическият българин е похарчил по 625,03 долара за лекарства и фармацевтични продукти, изписани с рецепти, с което страната е на осмо място в света по тези разходи, сочи проучване на американската компания NiceRx, която предлага абонаменти за лекарства.
Компанията е направила сравнение на разходите за лекарства в 35 държави, като е използвала данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за сумата, изразходвана за фармацевтични продукти от 2013 г. до 2018 г.*
В България се регистрира и третото по големина увеличение на разходите за лекарства между 2013 и 2018 г., като те са нараснали с 44,44%.
Най-много средства за лекарства отделят американците - 1 228,66 долара през 2018 г. Това се обяснява с растящите цени на много лекарства, отпускани с рецепта, което води до финансови затруднения за много американци, независимо от техния застрахователен статус.
Швейцария е на второ място с 893,88 долара на глава от населението за лекарства през 2018 г. Швейцария има много високо ценена здравна система, която изисква всички жители да имат частно здравно осигуряване по закон. Предвид средните заплати в страната от около 124 хил. франка (около 134,4 хил. долара), лекарствата там са много по-достъпни, отколкото може да изглежда на пръв поглед.
На трето място е Германия с разходи за лекарства, отпускани по лекарско предписание, на глава от населението от 883,64 долара - съвсем малко по-малко от Швейцария.
Сред 10-те държави с най-високи разходи за лекарства на глава от населението влизат също Канада, Белгия, Франция, Австрия, Италия и Южна Корея.
Същевременно в Коста Рика е отчетено най-голямото увеличение на разходите за лекарства между 2013 и 2018 г. - със 70,56%, но до само 275,04 долара на глава от населението през 2018 г. На второ място по ръст на разходите е Латвия с 52,13% до 491,72 долара. Топ 10 по поскъпване на лекарствата в този период се допълва от Кипър, Южна Корея, Естония, Швейцария, Германия, САЩ и Полша.
Ето и пълната класация с 35-те държави в проучването по разходи за лекарства на глава от населението:
И класацията по изменение на разходите:
*По-голямата част от държавите нямат данни за последните години, така че е избрана последната година с пълни данни, заедно с предишните 5 години, за да се проследи изменението на разходите.


Нов астероид и мистериозен обект приближават Земята през декември 2025
Броят на левовете в обращение намалява
Башар Асад живее в „луксозно изгнание“ в Москва
КЗП осъществява изключително засилен контрол в защита на потребителите заради еврото
Трудният въпрос какво е необходимо, за да прекрати Путин военните действия в Украйна
Макрон рискува да погребе завинаги споразумението с Меркосур
Дебатът на пазара на облигации за курса на Фед през 2026 г. набира скорост
Руският петрол се продава с "най-голяма" отстъпка в Китай след санкциите
ЕС: Китай започва издаване на общи лицензи за редкоземни елементи
Warner Bros. е гръмкият финал на сделки за $4,5 трилиона
Кой печели и кой губи на българския пазар през 2025
Шофьорка обърка педалите и скочи в пълен с хора басейн
Jeep Wrangler получи специална версия
Как Tesla печели невидимата война срещу шума
Пет коли, в които да инвестирате догодина
Въпросът вече не е кой ще управлява, а как ще стигнем дотам
МС отпуска 53 млн. лева за охрана в метрото в София и за неговото разширение
Кристиян Шкварек: Партиите се страхуват от Радев
преди 4 години Понеже Бългатия е най-успешната страна за корупционери и крадци, дали осма в света по разходи за лекарства означава, че поне 2-*** български олигарси, производители на лекарства, са забъркани в източването на бюджетни средства през разходите за лекарства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Така е. Почти всички "починали от ковид" са със сърдечно съдови проблеми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Черна статистика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар