Саудитската петролна компания Saudi Arabian Oil Company, позната като Saudi Aramco, отчете 44,6-процентен спад на печалбата за третото тримесечие, което съответства на очакванията на анализаторите. Концернът беше засегнат от по-ниските цени на петрола, по-малкия обем продажби и по-слабите маржове от бизнеса с рафиниране и нефтохимическите му операции, става ясно от доклад на дружеството.
Нетната печалба на Aramco се свива до 44,21 млрд. риала (11,79 млрд. долара) през тримесечието, приключило на 30 септември, от 79,84 млрд. риала, отчетени за същия период преди година.
Анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха нетна печалба в размер на 44,6 млрд. риала, което съответства на реалния резултат.
Приходите от продажби на Aramco се свиват с 25% до 200 млрд. риала спрямо 266 млрд. риала (70,9 млрд. долара), отчетени преди година. За първите девет месеца на 2020 г. приходите от продажби възлизат на 548 млрд. риала (146 млрд. долара) спрямо 822 млрд. риала (219 млрд. долара) за периода през 2019 г.
През третото тримесечие оперативните разходи на компанията се понижават до 132 млрд. риала (35 млрд. долара) от 139 млрд. риала (37 млрд. долара) преди година.
Печалбата на Aramco преди такси и закат (задължителна милостиня в ислямския свят – бел. ред.) се свива до 92 млрд. риала (24,7 млрд. долара) от 165 млрд. риала (44 млрд. долара) преди година.
арамко
Печалбата на акция се свива до 0,06 долара за дял от 0,10 долара на акция преди година, докато размерът на свободния паричен поток достига 70,5 млрд. риала (18,8 млрд. долара).
„Видяхме признаци на възстановяване през третото тримесечие заради подобрената икономическа активност, въпреки че се сблъскваме с насрещни ветрове на световните енергийни пазари“, споделя главният изпълнителен директор на Aramco Амин Насър, добавяйки: „Продължаваме да възприемаме дисциплиниран и гъвкав подход към разпределянето на капитала в условията на пазарна нестабилност“.
Въпреки че резултатите предполагат, че най-тежкото въздействие на пандемията от коронавирус върху търсенето на енергия може да е отминало, Aramco все още се сблъсква с нестабилен пазар. Цените на петрола паднаха до петмесечно дъно през изминалата седмица на фона на новите социални ограничения, наложени в различни страни в Европа, които са насочени към овладяване на коронавируса.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници преценяват дали да предприемат по-нататъшни действия за ограничаване на производството или да забавят облекчаването на сегашните мерки, за да подкрепят петролните цени.


Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа