Турският президент Реджеп Ердоган разкритикува неотдавнашните санкции на Европейския съюз във връзка с турските сондажни дейности край Кипър и обеща, че те ще продължат, предаде БТА.
Според турския лидер обявените мерки от Брюксел срещу Анкара не вредят на Турция, а на самия ЕС.
„Ние ще продължим нашите сондажни дейности и ще го правим с непроменена решимост", допълни той.
В средата на юли Брюксел прие серия от политически и финансови мерки, целящи да санкционират Анкара заради сондажните дейности, извършвани незаконно от Турция в кипърски териториални води въпреки предупрежденията. Най-сериозната наказателна мярка е съкращаване с 145,8 милиона евро на европейските фондове за Турция за 2020 г.
Анкара изпрати няколко защитавани от армията сондажни кораби в източното Средиземноморие и твърди, че ресурсите там трябва да бъдат справедливо разделени между Турция и Кипър, а Кипър категорично отхвърля тази хипотеза и я определя като неприемлива.
Санкциите на Брюксел допълнително нагнетяват атмосферата на несигурност в турската икономика. Страната продължава да бъде заплашена и от възможността за американски ограничения във връзка с покупките на руски противоракетни системи С-400. Вашингтон също вече призова Анкара да спре сондажите край Кипър.
От страна на ЕС ситуацията също крие рискове, най-вече за договореното през 2016 г. споразумение за ограничаване на миграцията към блока, в рамките на което Турция се съгласи да задържи на своя територия част от мигрантите, пътуващи към Европа, в замяна на финансова помощ.


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”