В Европейския съюз (ЕС) да бъде въведен нов Регламент за взаимното признаване на стоките, предложи днес Европейската комисия (ЕК). Целта е да се гарантира принципът за „взаимно признаване“. Това означава, че ако даден продукт е законно пуснат на пазара в една от държавите членки, то той може да се движи свободно в единния пазар.
Комисията внася две законодателни предложения, които според съобщението й улесняват дружествата и особено малките и средни предприятия да продават в цяла Европа. Същевременно ще бъде засилен контролът, за да не стигат небезопасни продукти до потребителите.
Улеснена продажба на продукти в друга държава членка
Този принцип следва да позволява на производителите да продават продуктите си в цяла Европа без допълнителни изисквания. На практика обаче системата не винаги функционира точно така. Фирмите, които желаят да продават в друга държава членка продукти като обувки, домакински съдове или мебели, често се сблъскват с пречки, забавяния и допълнителни разходи. За да може принципът да се прилага на практика по-бързо, по-просто и по-ясно, ЕК предлага нов Регламент за взаимното признаване на стоките.
Фирмите ще получават в рамките на няколко месеца, а не на няколко години, отговор дали техните продукти могат да се продават в друга държава от ЕС. Те ще могат също така чрез доброволна декларация да заявяват, че продуктите им отговарят на всички съответни изисквания в тяхната държава. Органите на другите държави членки ще преценяват дали да се приложи принципът за взаимно признаване.
Предвиден е механизъм за разрешаване на спорове между предприятията и националните органи.
Засилен контрол
На пазара на ЕС все още има твърде много небезопасни и несъответстващи на изискванията продукти. Почти една трета от проверените играчки, 58% от електрониката, 47% от строителните продукти и 40% от личните предпазни средства не отговарят на предвидените в законодателството на ЕС изисквания за безопасност или за информиране на потребителите.
Предложеният Регламент за съответствието и правоприлагането ще включва обмен на информация за незаконни продукти и разследвания в ход, така че съответните органи да могат да предприемат ефективни мерки. Регламентът ще помогне на националните органи да усъвършенстват и проверките на продуктите, влизащи на пазара на ЕС. Тъй като 30% от стоките в ЕС са внос, Комисията предлага засилване на проверките по пристанища и външни граници.
Предстои проектите за регламенти да бъдат изпратени на Европейския парламент и на Съвета на ЕС за приемане. След това те ще се прилагат пряко.
Търговията със стоки представлява 75% от вътрешната за ЕС търговия и около 25% от БВП на ЕС. Правилата на ЕС за продуктите обхващат по-голямата част от промишлените продукти в Общността. Тяхната обща стойност е 2 400 млрд. евро, а производителите и дистрибуторите им са близо 5 млн.


Хороскоп за 9 декември 2025
Тежка катастрофа със загинал
Мощно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси Япония
Второ издание на инициативата "(НЕ) Сам вкъщи" подготвят в Общинския приют за кучета
Осъдиха 56-годишен варненец за държане на голямо количество алкохол без акцизен бандерол
Япония и Китай ескалират конфронтацията със спор за военен радар от уикенда
Какъв трябва да е бюджетът на България? Попитахме експертите
България очаква 2 млн. туристи през зимата, над 50% ще са от Европа
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 2
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 1
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Рибари от Ахтопол притеснени заради танкера: И плаж няма да има, и риба, и почиващи
Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години се повишава на 460 евро
Евгений Кънев: Бюджетът може и да бъде приет силово, но ще има последици
Силен трус разлюля Япония, има предупреждение за цунами
Стармър, Мерц и Макрон в един глас: Ние сме с Украйна