"Северен поток" 2 е предназначен да заобиколи Украйна, което е политическа цел, а не търговска. Също така енергийният проект ще снабдява Югоизточна Европа през Германия, като това не се прави само с търговски съображения. Това каза Петър Попчев, бивш дипломат, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Николай Кръстев.
„Това нямаше да се случи, ако беше приета друга идея на енергийния съюз – всички доставки в Европа да са на една цена. Но именно страните, които участват в проекта, не приеха това. „Северен поток“ 2 не беше превърнат в проект, който да балансира интересите на страните от Северозападна Европа и Източна Европа. Това е проблем, който трябва да се разреши от Германия“.
Попчев изрази позиция и по темата за санкциите на САЩ срещу Русия.
„Някои анализатори предупреждават, че санкциите са прекалено тромаво оръжие. Поради това не може да се очаква, че чрез санкциите ще бъдат развалени руско-американските отношения“.
Конфигурацията на външната политика на САЩ изглежда сложна. Американският президент е силен, уверен, самонадеян и егоцентричен, като смята, че водената от него външна и вътрешна политика се харесва на избирателите, каза още Попчев.
Дипломатът даде и своята прогноза за отношенията между Европейския съюз (ЕС) и САЩ.
„Смятам, че Брюксел и Вашингтон ще продължат стратегическото си сътрудничество, като САЩ едва ли ще допринесе за разпаденето на ЕС, каквито надежди имат противниците на икономическата общност“.
Целия разговор гледайте във видеото.


5 от най-надеждните двигатели, които все още се продават
Фратрия приема Спартак Вн на стадиона в Белослав
Пазете главата! Ударите там крият страшен риск
Тревожно: Океаните са се затоплили рекордно през 2025 г.
Какво време ни очаква в неделя?
Влиянието на САЩ се простира по-далеч, отколкото изглежда на пръв поглед
Китайските хуманоиди бяха навсякъде на най-голямото технологично изложение в САЩ
Обзор 2025 г.: Българо-американска компания с престижната тв награда Emmy
Спирачка за петролните гиганти: Венецуела има огромен проблем с метана
Каквото и да твърди Тръмп, присъствието на САЩ в Карибите има граници
Може ли да ви глобят заради ароматизатор в колата
Пет от най-надеждните двигатели, които все още се продават
Nissan представи ново Nismo и то е хибрид
Част от новите двигатели във F1 се оказаха проблемни
Продава се Mercedes-Benz 300 SL Gullwing, покрит с прах и олимпийска слава
Храни, които не трябва да оставяте в хладилника
Признаци за проблем с щитовидната жлеза
Над 20% от хората в Германия са обмисляли да емигрират
Естефания Мелендес: Една трета от населението на Венецуела е извън страната
Как да рестартирате здравето си след празниците?
преди 7 години Сега, когато увеличението на газа *** на вратата на сума домакинства, най-вече поради спадащите приходи от транзит за Турция, дали този т.нар. дипломат ще плати някому сметката :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години То пък ръждивия гибон не води война с ЕС... Какво има да се меси за СП2? Иначе си прав - след като Украйна се оказа проблемен транзитна страна, то ще бъде клампена. И това е проблем на Украйна, нито на Европа, нито на Газпром. Проста бизнес логика. НО учудващото е, защо ЕС не прие ЮП или поне не натисна Газпром, вместо по-скоро да се стреми да спре тръбата. Не само, че не я спря, ами сега минава и през Турция... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Но намаляващото бяло население у ЕС има и един единствен плюс.------------------не че незнаехме, но добре че си призна. Късия се бори Европа да бъде населена с азиатци и *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "тоя *** наистина ли вярва в глyпотевините, които дрънка?"Наистина.Но намаляващото бяло население у ЕС има и един единствен плюс.Броят на такива не може да расте неограничено, а с времето се лимитира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар