Европейският съюз (ЕС) трябва да направи по-лесно присъединяването на нови страни, заяви германският канцлер Олаф Шолц в интервю за ДПА.
Време е не само страните-кандидатки, но самият Европейски съюз да се подготви за разширяване на клуба, каза Шолц.
Той подчерта необходимостта от модернизиране на структурите и процеса на взимане на решения в ЕС. "Няма да бъде възможно да се решава всичко, което днес се решава с единодушие, пак с единодушие в бъдеще", каза германският канцлер.
Той заяви, че се надява да изложи предложенията си на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък, на която ще бъдат обсъдени кандидатурите на Грузия, Молдова и Украйна.
В интервюто Шолц призова Русия да облекчи световната продоволствена криза, като помогне за осигуряването на зърнените доставки от блокираните украински пристанища.
"Русия трябва да осигури безопасен транспорт и същевременно да даде надеждни уверения, че няма да използва коридора за инвазия", каза Шолц.
В четвъртък след среща с Шолц и други европейски лидери в Киев украинският президент Володимир Зеленски отправи критика към Русия, че предизвиква хранителна криза в части на Африка и Азия, като възпрепятства с морската си блокада износа на зърно. От своя страна Русия твърди, че експортът е спрян заради минирането на морето и санкциите.
Германският канцлер в интервюто си подкрепи усилията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за създаването на експортен коридор, но отказа да коментира възможността за мисия на ООН, която да осигури достъпа до украински пристанища като Одеса.
(БТА)


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Започна мандатът на новия състав на ЦИК
Тръмп "ще направи, каквото трябва", ако Иран не спазва споразумението
Временно променена е организацията на движението в участъци на „Тракия“


преди 4 години аз обаче съм по дърт и знам че пишеш абсолютните глууупости... много нискокачествени *** произвеждахме... нещата в магазините често бяха с дефекти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И защо ни купуваха карите японците я ми кажи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Съгласен, нещата не са черно-бели. Много произвеждахме, и магазините все с хроничен дефицит бяха; качеството на машините отделна тема - знаеш защо японците ни купуваха карите и помниш вица за компютрите и компотите. Мощна енергетика и режим на тока, Кремиковци на почти изцяло вносни суровини. Ниските цени и безумните икономически решения ги финансира народа, на цената на 3 държавни фалита и ограбване с валутната реформа от '51ва... Все си мисля, че ако нещо беше както трябва, щеше да се запази от пазара. За неудачите след '89та сме си виновни преди всичко ние с избора ни на управници - балтийските страни и Вишеград запазиха, каквото работеше, и избираха умно. Та така - спасението на давещите се е дело на самите давещи се... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ако си 87-ми набор, едва ли ще ме разбереш. Навремето сами си произвеждахме плодове, зеленчуци, торове, машини и т.н. Убедиха ни, че техните са "по-евтини или по-качествени" и производството тук секна. Затрихме животновъдство, скотовъдство (поливните ни площи са редуцирани със 70%). Сега обаче почнахме да мрънкаме, че стоките в големите вериги магазини у нас не е със същото качество като в западните такива. Ама нали някой трябва да купува ефтинийката, с която те не искат да се тъпчат. Нали някой трябва да купува тока от 25-те френски АЕЦ-а. Скоро и енергетиката си ще затрием. Потребители им трябват, макар и бедни, не конкуренти. Съюзници? Да. Равноправни...едва ли. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ЕС трябва да се демократизира Който иска да става член молбата му да се разглежда след не по малко от месец и приемането да е в рамките на 3 месеца отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години алексеев , преди да влезем там имахме къде повече неща от сега ... ако / не дай Боже / и приемем еврото , сами сме си ритнали столчето ... апропо и сапунът и въжето са наши . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години До коментиралите по-долу - хора, чета ви коментарите и не разбирам, вие сериозно ли ги мислите тези неща? @aldy - не ЕС си търси васали, ами обратното - бедняците на Европа се натискат да влязат, какво ще им съдираш на тях? Не само се натискат, ами са и готови години да чакат само и само да додрапат да влязат. @Petar2015 - донори за членски внос казваш... Всички източноевропейски страни-членки на ЕС, получават в пъти повече от членския им внос - донорите са богатите на Запад, с 2 клика в интернет ще намериш предостатъчно инфо. Правете малко връзка с главния като пишете подобни глупости... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години От коги Ви чекам да ни излунзите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Иска да каже Германия и Франция, евентуално и Холандия да казвт какво да се прави, а останалите държави членки да подскачат както им е казано. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Иска да каже, че ще приемат страни членки на общо основание, и българското вето за Македония ще бъде заобиколено. Все пак трябват донори за членски внос. отговор Сигнализирай за неуместен коментар