Видинският окръжен съд оправда четиримата обвиняеми по делото за взрива в завод "Миджур" в Горни Лом през 2014 година, при който загинаха 15 души, съобщи БТА.
Обвиняемите Ивелина Бахчеванова, секретар на междуведомствената комисия към Министерство на икономиката, Божидар Василев, бивш началник на отдел в Главна дирекция "Охранителна полиция", Палма Иванова, отговаряща за безопасността на труда в завод "Миждур" и собственикът Валери Митков бяха оправдани по всички повдигнати обвинения.
Собственикът на завод "Миджур" и обвиняем по делото Валери Митков обяви, че според него причина за взрива е външна намеса, тъй като няма други доказателства, че взривът е станал по друг начин.
Делото беше гледано при закрити врата заради информация, която е държавна тайна. Заседанията започнаха през 2017 година. Документите по делото са в над 170 тома. Над 200 са свидетелите и вещите лица.
Преди седмица главният прокурор разпореди спешна проверка на територията на завода в Горни Лом. На територията на взривения завод има значително количество взривни вещества и изделия, които трябва спешно да се обезопасят, за да бъдат избегнати нови инциденти.
На 1 октомври 2014 г. при утилизация на противопехотни мини и последвал взрив в завод "Миджур" в с. Горни Лом загинаха 15 души - 13 мъже и две жени, сред които и сина на собственика на завода. При взрива пострадаха и 2 жени, които бяха настанени в болница без опасност за живота.
Завод "Миджур" през 2014 г. е собственост на фирма "Видекс" АД и е за производство на взривни вещества за граждански цели и утилизация на боеприпаси. Делото, което се проведе на закрити врати е от 180 тома, като по него бяха разпитани близо 200 свидетели и 40 вещите лица. Като граждански ищци по делото са признати около 50 близки роднини.
Съдията по делото Владимир Стоянов чете присъдата днес близо два часа. Решението на тричленния състав на Видински окръжен съд може да бъде обжалвано в 15 дневен срок пред Софийски апелативен съд.


Кои са професиите за които работодателите дават тлъсти заплати?
Европол предвижда война между роботи и хора до 2035 г.
Поскъпнали ли са двойно зъболекарските услуги?
ВКС с решение: Eвропрокуратурата правилно е разследвала Портних
Крахът на империята Лукойл
Загуби ли войната Украйна? Нейният най-висш генерал опровергава тази теза
Пътят на Великобритания към спасението е точно отвъд Ламанша
Инвестиционното животозастраховане расте двуцифрено и носи добра възвръщаемост
Китай търси по-строг контрол върху складирането на желязна руда
Задържането на танкер е едва началото - Тръмп засилва натиска върху Венецуела
Haval H9 вече изминава 1400 км без зареждане
Пет комбита с 4х4, с които трябва да се внимава
Брюксел приема предложението на България и ще помилва ДВГ
Google Maps намира колата, ако сте забравили къде e паркирана
Гениален трик, който ще спаси чистачките ви от леда
Как се прави саламура за сирене?
Шакира се качи на сцената със синовете си Саша и Милан
Сидни Суийни разкри кой е идеалният мъж за нея
Джъстин Тимбърлейк и Джесика Бийл в очакване на празниците с двамата си сина
Петър Москов: Надявам се, че от гнева на хората ГЕРБ си е извадила поука