Фирма "Брикел", в чиито офиси вчера влязоха МВР и прокуратурата заради съмнения, че гори нередовно внесени от Италия отпадъци, няма нищо общо с боклука, открит във Варна. Това заяви в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия Янилин Павлов, изпълнителен директор на „Брикел” ЕАД.
Той бе категоричен, че предприятието не е получавало отпадъци от фирмата, която е изпращач на контейнерите, намерени на пристанище Варна.
„От 24 август 2019 г. сами поискахме да бъде спряно експерименталното изгаряне на РДФ. И от тогава в „Брикел” не са постъпвали за горене каквито и да било боклуци. Ние не носим никаква отговорност за движението на такива”, посочи директорът на фирмата.
Също така в прессъобщение от компанията заявиха, че е "изключително удобно добре познати предприятия да се замесват в подобни скандали, за да може новината в медиите да изглежда "по-пикантна".
Вчера под ръководството на Районната прокуратура във Варна започнаха процесуално-следствени действия в офиси на ТЕЦ "Брикел"- ЕАД край Гълъбово и на фирмата "Траш юнивърс", която бе установена като краен получател на откритите италиански отпадъци в контейнери на пристанище Варна-запад. Операцията е във връзка с досъдебно производство за откритите 127 контейнера с отпадъци на пристанището в морската столица.
„Нямаме разрешение да изгаряме такива боклуци. И в момента чакаме да се произнесат разследващите органи”, каза още Павлов. По думите му, когато Брикел е имала разрешение за горене на РДФ, е горяла такива отпадъци и слама. И това е било продиктувано от цената на квотите.
Янилин Павлов обясни още, че няма резултати от проверката на прокуратурата и полицията. „Вчера бяха иззети документи. Оказахме пълно съдействие на разследващите органи – на прокуратурата, Икономически полиция. Случаят е свързан с контейнерите, които са открити на пристанище Варна. Всички документи ние ги предоставихме”, каза още той.
Междувременно екоминистърът Емил Димитров съобщи, че ще бъде създадена нова организация за боклука от чужбина. Димитров обясни, че ще разговаря с представители на всички четири мощности, които в момента се занимават с преработка на отпадъците.


Спешни медици спасиха трима пациенти от клинична смърт във Варна
Промяна в маршрута на три линии заради катастрофа във Варна
Обрат: Управляващите в оставка искат да гласуват редовния бюджет, а не удължения
„Фрапорт Туин Стар“ и IAAC подписаха дългосрочно партньорство за развитие на рекламната дейност на летищата Варна и Бургас
БСП обяви пред президента дали ще участва в разговори за правителство в този парламент
Атаките към изкуствения интелект ще бъдат тенденцията на 2026 г.
Китайският внос и американските мита удрят българската металургия
Amazon води преговори за инвестиция от над 10 милиарда долара в OpenAI
Яни Лозанов: Пробивът в AI ще дойде от математиката, не от чиповете
Warner Bros. смята да отхвърли офертата на Paramount
Япония налага данък на електромобилите в зависимост от теглото
Защо някои двигатели имат двойно впръскване на гориво
Край на евтините коли от Китай – Пекин иска ново споразумение с Европа
10 дизелови седана, които са по-успешни от бензиновите си аналози
Mercedes показа най-бляскавия Unimog в историята
Брокери: Цените на имотите ще нараснат с 8-10% през 2026 г.
Пощенска банка и туристическа агенция "Бохемия" поставят клиента в центъра на нов тип първокласно преживяване
ИТН при Радев: Не е разумно да се търси преконфигуриране ВИДЕО / СНИМКИ
51-годишен шофьор е загинал при катастрофа в Аксаково