Първият мажоритарен собственик, който застана мощно зад акциите на дъщерното дружество, се оказа „Синергон холдинг“ АД. Имаме предвид най-новия борсов период - от започването на кризата с коронавируса.
Синергон вече купи 9,4% от капитала на дъщерното „Топливо“ АД и делът му вече е 82,82%. На 27 март 2020 г. холдингът е придобил 5,15% или 278 883 акции в различни сделки. Този път сделките са на регулиран пазар на „Българска фондова борса“ АД и са при цена от 1,8 лв. за брой.
Преди сделките "Синергон холдинг" АД държеше 73,42% от капитала на Топливо. В ръцете на други големи акционери бяха 17,3% от капитала към 3 юни 2019 г. Ако „Синергон холдинг“ АД договори всичките тези пакети, може да достигне собственост от 90% от капитала, съответно да отправи търгово предложение и дори да отпише дружеството като публично.
По-големите акционери към 3 юни 2019 г. според данни на Търговския регистър са пенсионните фондове на Пенсионноосигурителен институт с общо 3,16%, Емона ойл ЕООД с 4,15%, Иванка Иванова с 269 884 акции или 4,98%, както и Теодор Анадолиев с право на глас за над 270 840 акции. или 4,99997% от капитала.
Сред другите по-големи акционери към тази дата са Капман АД с 0,64%, ДФ Капман Капитал с 0,8%, ДФ Капман Макс с 1,02%. Общо Капман контролира 2,46%. 1,58% са собственост на Инвестбанк, 0,15% са обратно изкупени от самото Топливо АД, 0,39% са собственост на Би Ес Ей Джи ЕООД, 0,39% са собственост на ДФ Селект Регионал и ДФ Селект Баланс. Това са още 4,97% в концентрирани пакети и активни собственици, с които можеш да се свържеш.
Общо 95,68% от капитала са били с ясен собственик.
„Топливо“ АД намалява загубата с 1,9 млн. лв. през 2019 г. поради липсата на обезценки за 2,5 млн. лв., каквито имаше в одитирания отчет за 2018 г. Резултатът за 2019 г. е загуба от 4,6 млн. лв. при загуба от 6,5 млн. лв. преди година.
Компанията търгува с отоплителни и строителни материали, както и с газ и течни горива. Притежава недвижими имоти, част от наследството на „Топливо“ АД по градове.
Няма данни посочените сектори да са от първа необходимост и да са силни по-време на очертаващата се криза.
Но и цената от 1,8 лв. на акция не е особено висока на база историческите цени. Спадът за последната година е с 48%, а пазарната капитализация вече е 9,75 млн. лв. Но понижението не е отскоро. През 2007 г. цената беше над 35 лв. за акция, а в по-ново време имаше цени над 6 лв. за акция през септември и октомври 2014 г.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
преди 5 години ...забравил си да сложиш "най-добрият" мажоритар в кавички МарианеОценям иронията ти отговор Сигнализирай за неуместен коментар