IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кметът на Царево: Не мога да кажа дали ще се строи на "Силистар"

Общината само даде старт на една процедура, като причината е да подсигурим достъпа до плажа, обясни Георги Лапчев

12:02 | 04.09.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Община Царево</em></p>

Снимка: Община Царево

Не мога да кажа дали ще има строителство на плаж "Силистар". Това каза по bTV кметът на Царево Георги Лапчев.

"Това зависи от институциите, тъй като собственикът е онзи, който трябва да вземе съответното съгласуване от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), от земеделието, и когато предостави тези документи, едва тогава процедурата може да бъде завършена. Ние като община само даваме старт на една процедура, като причината е да подсигурим достъпа до плажа", обясни той.

Защитената зона е във фокуса на вниманието, след като в края на август Общинският съвет на Царево одобри план за застрояване на парцел в местността. Впоследствие премиерът Бойко Борисов нареди първо на кмета, а после и на областния управител да спрат решението, докато се провери неговата законност. Самосезира се и прокуратурата.

По думите на кмета решението на общинските съветници е взето, за да се предотвратят евентуални дела към държавата и към общината, както и за да се реши десетгодишният проблем, свързан с пътя.

"В едната част се намира река, а над него преминава държавен горски фонд. Вече опитахме с областния управител да прокараме трасе през държавния горски фонд, за да може да го заобиколим, но РИОСВ и природен парк "Странджа" ни отказаха. В реката няма как да преминават колите, така че единственият достъп до плажа преминава през този частен имот", заяви Лапчев.

Той е категоричен, че не може да има договорка, защото институциите са онези, които гарантират, а собственикът трябва да получи съответните съгласувания, защото общината не е собственик.

Георги Лапчев потвърди, че няма внесен план за застрояване, но има внесено искане за започване на процедура по подробен устройствен план (ПУП).

"Дали тя ще завърши и ще получи съответните съгласувания, зависи от това дали собственикът ще го пожелае. Ние не сме собственик, така че няма как да преследваме такива желания", подчерта Лапчев.

Според него казусът е недостатъчно добре обяснен на обществото и трябва да се разясни каква всъщност е идеята.

Investor.bg припомня, че миналата седмица министърът на околната среда и водите Нено Димов обобщи ситуацията с думите: "На плаж "Силистар" не е забранено всичко, но не е разрешено всичко". Решението на общинския съвет е постъпило в областната управа в Бургас, така че областният управител трябва тепърва да излезе с решение дали тази процедура е законна.

Общинският съветник от БСП в Царево Живко Жеков обясни, че е гласувал против решението, защото счита, че с тази първа стъпка започва застрояването на този див край. "Теренът попада в природен парк "Странджа" и "Натура 2000". Против съм, защото считам, че в процес на утвърждаване на подробен устройствен план на община Царево не може да се разглеждат на парче отделни ПУП-ове", отбеляза той.

Общинският съветник Донка Атанасова също е гласувала против, като преди това е предложила точката да се отложи, докато не постъпи становище от РИОСВ. "Беше ми отговорено, че на експертен съвет преди това представител на РИОСВ с всички останали се е съгласил на това допускане за застрояване и те си взеха решение", обясни тя.

"В един и същи ден е постъпило предложението за допускане на изработване на проект за ПУП и се е провел експертният съвет. Всички 11 души са се съгласили и са одобрили това, което е искано", допълни Атанасова.

Кметът на Царево обаче подчерта, че не се е бързало с приемането на решението.

"Сделката не е сключена толкова скоро. На мен ми е известно, че банката е продала този имот още миналата година, просто са го финализирали по-късно. Ничий интерес не е спазван, единствената причина беше да се реши този десетгодишен проблем", заяви той.

Той е на мнение, че така проблемът с пътя и паркирането се решава в най-проблемния участък.

"После пътят наистина ще опре в частен имот, там също трябва да се решава този проблем. Той не може да бъде решен наведнъж, защото казусите са абсолютно различни. Тук имаме урбанизирана територия, в другия случай е земеделска земя и трябва да имаме общ устройствен план", обясни Лапчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:07 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още