Адвокатите на Доналд Тръмп отрекоха досегашният президент на САЩ да е подстрекавал група от негови поддръжници да щурмува Капитолия, както и че се е опитал да попречи на Конгреса да потвърди победата на Джо Байдън на изборите, пише CNBC.
Аргументите на правния екип на Тръмп, изложени на 14 страници, бяха представени само седмица преди началото на безпрецедентния му втори процес по импийчмънт в Сената.
По-рано днес мениджърите на импийчмънта от демократите представиха 80-страничен съдебен материал, в който излагат своите доводи за осъждането на Тръмп и налагането на забрана той отново да заема федерален пост.
Те твърдят, че Тръмп е „лично отговорен“ за подстрекаването на нападението на Капитолия на 6 януари, когато петима души загинаха. Тогава се наложи присъстващите на сесията в Конгреса да се евакуират, а обвинението към Тръмп е, че по този начин се е опитал да отклони усилията им да потвърдят победата на Байдън на президентските избори.
По време на митинг пред Белия дом, точно преди свикването на Конгреса, Тръмп призова своите привърженици да отидат до Капитолия и да се опълчат на изборните резултати. Неколкократно тогавашният държавен глава поиска от вицепрезидента Майк Пенс да предприеме действия, за да спре потвърждаването на победата на Байдън.
„Ако не се биете истински, повече няма да имате държава“, заяви Тръмп пред събралата се тълпа. Импийчмънт мениджърите са включили това изявление и много други от митинга като доказателство, че Тръмп използва реторика, която „цели да подбуди насилие“.
Но адвокатите на Тръмп Брус Кастър-младши и Дейвид Шьон в своята декларация отричат, че фразата „има нещо общо с действията в Капитолия, тъй като явно става въпрос за необходимостта за борба за сигурността на изборите като цяло“.
„Отрича се президентът Тръмп да е подбуждал тълпата към деструктивно поведение“, пишат те. „Отрича се, че президентът Тръмп е възнамерявал да се намеси в преброяването на гласовете от изборите“.
Кастър и Шьон се присъединиха към правната защита на Тръмп само преди дни, след като стана ясно, че друг адвокат е напуснал екипа.


Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
А. Йотова: Климатичните цели и планове на България остават само на хартия
Космически, AI и крипто проекти: американските IPO, които да следим през 2026 г.
Гао: Историята ще обяви събитията във Венецуела за края на Рax Americana
xAI на Мъск набра $20 млрд. с подкрепата на Nvidia
Qualcomm гледа на роботиката като на следващата голяма вълна в AI
VW и Porsche вкарват 500 000 коли в сервизите си
Най-добрата кола в света - това са претендентите
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Детокс през януари: Зеленчуци и плодове за свеж старт
Имиграционен агент застреля жена в Минеаполис
Венецуелската армия погреба войниците си, убити при операцията на САЩ
Носителят на "Златната топка" Кевин Кийгън е диагностициран с рак
преди 4 години вече има няколко "самоубили се полицая" същите дет пускаха Антифата навътре че и ги насърчаваха да ходят натам .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар