Средната заплата на руските лекари от 2012 г. до 2017 г. е нараснала с почти 50% - до 52,9 хил. рубли на месец, съобщи министърът на здравеопазването Вероника Скворцова, цитирана от РИА Новости.
Преизчислено в български левове, възнагражденията на лекарите в Русия минават 1525 лева.
За сравнение, при сключване на колективния трудов договор за отрасъл „Здравеопазване” в края на миналата година минималната заплата на български лекар с една специалност в университетски и многопрофилни болници за активно лечение се вдигна от 800 лева на 980 лева, за лекар с две специалности – от 850 лева на 1000 лева, а за началник на отделение – от 900 лева до 1050 лева.
Вероника Скворцова обяви, че средната месечна заплата на медицинските сестри се е увеличила с 47% до 29,4 хил. рубли (около 847 лева), като средното възнаграждение на медицинския персонал през първата половина на тази година беше 19,3 хил. рубли (556 лева).
За сравнение, българските медицински сестри след подписване на колективния трудов договор получават най-малко 750 лева, вместо предишните 600 лева, а възнагражденията на старшите медицински сестри се вдигнаха от 660 лева на 810 лева. Увеличенията обаче не засегнаха здравните работници в спешната помощ, където заплатите са по-високи. Медицинска сестра там взема минимум 900 лева, а лекар – 1500 лева.
Руският министър на здравеопазването Вероника Скворцова отбеляза, че продължава работата за повишаване на заплатите в регионите, като стремежът е да се увеличат и бонусите.
„В Русия има само пет региона, където този показател остава на ниско ниво – в рамките на 20-25%“, подчерта тя.
Министерството на здравеопазването на Руската федерация съвместно с Националната медицинска камара вече са готови с проект за концепция, която предвижда въвеждането на система за саморегулиране на професионалните дейности на здравните работници.
"Работим по въпроси, свързани с правния статут, структурата и правомощията на професионалните лекарски организации с нестопанска цел", посочи Скворцова.
Руското министерство на финансите прогнозира, че заплатите на държавните служители през 2018 г. ще се увеличат с 4,1% във връзка с изпълнението на постановления на руския президент Владимир Путин от месец май.
През юни държавният глава заяви, че заплатите на служители от обществения сектор, които не отговарят на условията за постановленията от май, също ще бъдат индексирани.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Разузнаването: Не години, а месеци остават преди ИИ да се превърне в заплаха