Общата безработица във Великобритания е намаляла между април и юни малко преди вота около Brexit, съобщава ВВС, базирайки се на официални данни, оповестени в сряда.
Останалите без работа лица са намалели с 52 хил. до 1,64 млн. души, а темпът на безработицата остава 4,9%, отчете националната статистическа служба.
Броят на хората, подали молби за обезщетение през юли – първия месец след британския вот за излизане от Европейския съюз, е 763 600 души, с 8600 по-малко от юни. Заплащането без бонусите е нараснало с 2,3% през трите месеца до края на юни, отчита още стастическото бюро.
Заедно с бонусите ръстът на заплащането е 2,4%.
„Силната тенденция на пазара на труда продължава и през второто тримесечие на 2016 г. с ново рекордно ниво на заетостта“, каза Дейвид Фрийман, статистик на службата.
„Малка част от днешните данни обаче покриват периода, откакто стана ясен резултатът от референдума по ЕС, като броят на молбите покрива периода от юни до юли, а на свободните места – от май до юли“, добавя той.
Общият брой на незаетите в момента е на най-ниското си ниво от осем години, а нивото на безработица е на минимум от лятото на 2005 г., сочат данните на статистическата служба.
Нивото на заетостта е достигнало рекордни стойности от 74,5%, като 31,8 млн. души са работили през трите месеца до края на юни – със 172 хиляди повече спрямо предишното тримесечие.
Хауърд Арчър от IHS Global Insight казва, че британската икономика показва "забележителна устойчивост преди британския референдум за членство в ЕС и веднага след вота за напускане".
Той обаче предупреждава: "Твърде рано е да се оформят твърди заключения от това. Остава като вероятност отслабващата икономическа активност и засилената несигурност да вземат жертви от пазара на труда през следващите месеци".
source: tradingeconomics.com


Облачно време в цялата страна днес
От полицията във Варна отговориха на обвинения към КАТ
Предупреждават за опасности в планините
Огнеборците потушиха 47 пожара през последното денонощие
"Войната" по пътищата взе нови три жертви за денонощие
Афишът на Уолстрийт: „BATMMAAN се завръща“ vs. „Великолепната седморка“
Тайландски удари с F-16 разклащат мирния план на Тръмп в Камбоджа
Петролът се стабилизира с фокус върху покупките от Индия и атаките на Украйна
OpenAI се превръща от спасител на фондовия пазар в бреме
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
Знаете ли какво крие BMW X5 (E53) в резервната си гума?
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Гнусно: Фен запали снимка на Асен Митков, Левски защити халфа
Доц. Ангел Кунчев: Грипът вече доминира над COVID, пикът ще е през януари
ПСС: Условията в планините не са подходящи за туризъм
Плевнелиев: Царят, Борисов и Горанов помогнаха най-много за еврото