Китайското правителство обяви в петък, че скоро ще завърши своето антитръстово разследване срещу американския производител на чипове Qualcomm, предава Ройтерс.
Националната комисия за развитие и реформи, която започна разследването на базираната в Сан Диего компания преди 13 месеца, заяви, че случаят ще бъде уреден според закона.
Комисията обяви, че още през ноември е завършила седмия кръг от разговори с президента на Qualcomm Дерек Абърли и неговия екип.
Qualcomm ще продължи да си сътрудничи с регулатора за постигането на споразумение, посочва в изявлението си комисията. Говорителят на компанията не е открит веднага за коментар.
Регулаторът не разкрива кога ще бъдат подновени преговорите с производителя на чипове.
През февруари комисията заяви, че Qualcomm е заподозряна в злоупотреба с положението си на пазара на безжични комуникационни услуги. Очаква се предстоящото решение да принуди компанията да плати сума, която може да надмине 1 млрд. долара. Освен това може да се наложи фирмата да направи няколко отстъпки, които могат да навредят на печелившия ѝ бизнес с лицензионни такси за ползване на нейни патенти.
През август регулаторът разкри, че Qualcomm е изразила своята готовност да направи известни отстъпки и промени в политиката си.
Най-малко 30 чуждестранни фирми, включително и Qualcomm, са под контрола на китайския Закон срещу монопола, който влезе в сила през 2008 г. Много критици твърдят, че той несправедливо е използван срещу некитайските компании.


Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Хороскоп за 7 декември 2025 - Скорпион
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Заведоха седем дела след самоубийства и кризи, предизвикани от ChatGPT
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Продължава спасяването на бедстващият танкер край Ахтопол
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му