IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Й. Христосков: Трябва да затворим пробойните в социалното осигуряване

По-добра събираемост на вноските може да се постигне, ако събирането им се върне отново към НОИ

08:13 | 30.01.14 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Проф. Д-р Йордан Христосков. Снимка: Личен архив</p>

Проф. Д-р Йордан Христосков. Снимка: Личен архив

Как определяте направените в края на годината промени - пенсионна реформа ли са?

Има два вида реформи – единият е системен вид реформи, когато се сменя парадигмата и системата - както беше през 2000 година. Тогава беше сменена формулата за изчисляване на пенсията, прибавиха се два нови стълба към пенсионното осигуряване, което действително е системна реформа. Другият тип са така наречените параметрични реформи – когато променяме определени параметри на системата – възрастта и стажа за пенсиониране, размерът на вноската и т. н. Не всяка промяна в даден параметър може обаче да бъде наречена реформа, разбира се. Така спирането на нарастването на възрастта и стажа за пенсиониране не е коректно да се назовава реформа, защото наистина трябва да търсим промяна в системата. А със сега направените промени не се извършват реформи.

От друга страна може да се каже, че в известен смисъл последните промени се  връщаме към принципите на осигуряването. Например – връщането на „швейцарското правило“,  обвързването на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст с минималната работна заплата – все промени с характер на продължаване на реформата, но не са същинска реформа.

Премахването на тавана на пенсиите се отложи за след 2018 година? Как тълкувате това решение?

Изразявам съжаление, че правителството и парламентът не намериха воля да решат този въпрос. За новоотпуснатите пенсии трябваше вече да няма ограничения. Разчетите на НОИ показаха, че има основание новоотпуснатите пенсии да бъдат без ограничения, тъй като в краен случай те нямаше да бъдат по-високи от 1200 лева, защото имаме ограничител – максималният осигурителен доход, който не позволява да има прекалено високи пенсии.

За мен е странно, че беше избрана 2018 година, защото тя нищо не означава от гледна точка на реформата в социалното осигуряване. Това е година извън мандата на това правителство, ако приемем, че то ще изкара пълния си мандат. Сигурен съм, че през настоящата година този дебат ще продължи и вероятно ще има друго решение.

Как гледате на предложението на левицата за гъвкави форми на пенсиониране - право на пенсия да имат и хората, на които не достигат две години стаж?

Категорично съм против. Първо, ЕК настоятелно ни казва, че гъвкавите форми на пенсиониране са отживелица, че с ранно пенсиониране не може да се пребори безработицата. Трябва да се търсят мерки на пазара на труда, които да създадат заетост на хората в предпенсионна възраст. Наред с това вносителите не представиха никакви уточняващи условия в полза на такава промяна. Подобно предсрочно пенсиониране всъщност насърчава сивата икономика, не води до освобождаване на работни места и на практика тези хора биха получавали доход от две места.

За такива случаи практиката в Западна Европа е въвеждането на помощ за безработица преди пенсиониране. Тя е еднаква за всички и не е обвързана с размера на получаваното възнаграждение преди загубването на работата. На второ място тези хора не подлежат на същия режим като безработни, не се подписват в бюрата по труда. И в същото време ако започнат работа, помощта се спира, ако отново загубят работата си, продължават да получават помощта отново докато дойде моментът за пенсиониране. Тази практика можеше да бъде обсъдена и при нас, за да не се прибягва до гъвкаво ранно пенсиониране.

В последните дни на миналата година парламентът одобри връщането на стария режим за пенсиониране на военните?

Това е другият законопроект, който определям като „политически инатлък“ на военният министър Ангел Найденов. Връщането на ранното пенсиониране за военните е жест към предизборната програма на БСП, където беше записано това условие. Определено това е крачка назад. Въвеждането на минимална възраст при военните трябваше да бъде последвано и в други структури по сигурността – полицията, специалните ведомства - като разбира се, бъде диференцирана, както е в армията - за онези, които са на тежка служба на улицата да е по-ниска, а за другите, които работят в кабинети – да е по-висока.

Последна актуализация: 13:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 8 rate down comment 5
Ricco
преди 10 години
*** са хора като Христосков, които масирано създават впечатление, че е възможно такова нещо като размер на пенсия (бъдещ доход за бездействие и то за доста продължителнен период) да се прогнозира с 25 години напред! Даже чувам някакъв калкулатор били направили на сайта на НОИ, че да можело човек да си сметне бъдещата пенсия. МВФ, Световна Банка, ЕС, ЕЦБ и пр. правят прогнози за максимум няколко години напред и постоянно се коригират, но другарите от НОИ слагат всички тях в малкото си джобче с точни прогнози за 25 години напред. Уникално! Уникално тъпо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 12
cokrat1
преди 10 години
Без да знам правилата за пенсиониране с поне 20-25 годишна перспектива, няма да се осигурявам на реалния си доход........Чудесно пич...сам си слагаш примката около шията. По ай пи то ще те открият когато трябва.Иначе си пълно тапанарче....На кого ще повярваш ....кой да ти гарантира 25 години правила който ти тапанарче искаш...Нали се сещаш , че отговора е никой... Така, че спокойно може да се каже, че коментара ти е напълно тапанарски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 16 rate down comment 2
GELE
преди 10 години
За да се осигуряват хората на реални доходи трябва да има ясна, дългосрочна предвидимост и стабилни правила за пенсиониране, без конюнктурни, измислени от политиците подзаконови /антизаконови/ решения като таван на пенсията, измислен максимален осигурителен доход, измислен процент от общата осигурителна сума за "максимална" пенсия, нарастване на възраст до измислен праг, който утре ще се смени от нови умници и т.н.Без да знам правилата за пенсиониране с поне 20-25 годишна перспектива, няма да се осигурявам на реалния си доход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 0
irish
преди 10 години
Ama zashto samo 7% . Napravete gi napravo 10. Aman ot tarikati. Sorry zA cirilicata, posha ot tel.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 19 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Значи Христосков явно застъпва принципа, че капиталите трябва да се концентрират и да се инвестират опосредствено (чрез инвестиционни посредници, фондове и пр.), а не пряко и от хората, които са заработили тези капитали. Но по-същественото е "От [по-ниските осигуровки] се възползваха както добрият бизнес и този, който и без това щеше да загине". Значи, великия Христосков е застанал на високия Олимп и иска да вдига летвата все повече и повечe за да не може разни прошляци да се опитват да правят бизнес. Кви са пък тия мизерници, мисли си сигурно Христосков, ще се опитват да мътят водата на големите. Я да ги резнем с една голяма данъчно-осигурителна тесла, че да си знаят мястото. А според мен логиката би трябвало да е точно обратната праговете трябва да са възможно най-ниски за да може колкото се може повече хора да се пробват да проявят инициатива и да бъдат предприемчиви. Да, ама не Боговете са се събрали на Олимп и сакат всичко през тех да минава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
И още нещо ми прави много лошо впечатление и говори за кардинално сбъркано (според мен) стратегическо мислене:"Вместо да бъдат намалявани осигурителните вноски почти наполовина - ..., можеше да се увеличат вноските в универсалните фондове и това щеше да доведе до акумулиране на много повече средства ... поне 15 млрд. лева, които можеха да се инвестират чрез пенсионните фондове в икономиката. И те щяха да отидат не просто на калпак, както стана при намалението на вноските. От него се възползваха както добрият бизнес и този, който и без това щеше да загине."--->
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 10 години
Mavi , за умрелите (социализъма ) или добро или нищо , нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 23 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
Предпоследното изречение е еманация на мисленето на хора като Христосков: "Ако бъдат вкарани в реалната икономика тези около 30 процента от укрити доходи, ... ще постъпват приходи в социалното, здравното осигуряване и в бюджета."Значи:1. Държавния чиновник смята, че ако едни пари не са обложени (здраво) те НЕ са в реалната икономика. Интересно къде са тогава?! Баси!!!2. "ще постъпват приходи в социалното, здравното осигуряване и в бюджета". Демек, ако обложим и сивата икономика ще плащаме повече на пенсионери, болни и държавни чиновници. Това изглежда е целта на всеки държавник - да има повече за пенсионери, болни и държавни чиновници. Без значение, че така ще има по-малко за млади, работещи, частен сектор. Без значение, че сме в състояние на демографска катастрофа. Без значение, че сме изостанали и трябва да наваксваме. За "държавниците" като Христосков е от значение само да има повече за пенсионери, болни и държавни чиновници. Те ще оправят икономиката! Баси!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 14 rate down comment 4
rover
преди 10 години
Не се занимавай с червената бабичка Mavi Goz. Той е живял преди 30 години, но явно в друга България - там не е имало режим на тока, колА и телевизор си можел да си купиш по всяко време, а кренвирши и кОла е имало не само в София, а дори във Видин. Онази България не е била оградена с телени мрежи и КППта на 30 километра от границата. And so on.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 17 rate down comment 1
rover
преди 10 години
Защото никак не е лесно да направиш нещо със собствените си ръце. По лесно е - застраховане, финансови консултации, банки и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още