IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

К. Джигов: Трябва да се търси баланс при лихвите и риска от кредитирането

Има още много работа по подобряването на финансовата култура на българите, смята основателят на платформата за търговия на дългове cesia.bg

08:10 | 27.12.13 г. 5
<p>
	Костадин Джигов. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Костадин Джигов. Снимка: Личен архив

- Освен, че много фирми не умеят да оценяват риска, много от тях, въпреки че са притеснени за бъдещето си, са оптимистично настроени, че все някога ще си съберат дълговете. Защо се получава този парадокс според Вас?

Защото в нашата държава бизнесът се прави с дългогодишни партньори и повечето фирми се опитват да запазят добрите взаимоотношения. Много фирми предпочитат да си понесат загубите, отколкото да продадат дълга, но в един момент опират до тези пари, а не успяват да ги съберат. Много е трудно да се промени мисленето на бизнеса и фирмите да започнат да продават навреме дълговете, за да търпят минимални загуби.

При нас са идвали представители на дъщерни дружества на чужди компании с молба веднага да продадем дългове, защото самите компании-майки не им позволяват да държат в балансите си неплатени задължения. Балансите им трябва да са абсолютно чисти, за да не им се свалят рейтингите и да не им се увеличават разходите по кредитите заради неправилна политика по оценка на риска.

Тук обаче бизнесът се учи в движение и все още фирмите не могат да оценяват риска. Предприемачите допреди кризата се движиха от крайност в крайност и всеки правеше това, което не разбира, но от което можеше да има печалба. Кризата отрезви малко нещата, но не можахме на сто процента да извлечем ползите от нея.

При нашите консултанти продължават да идват хора, които искат да им дадем съвет как да намерят още пари при положение, че те не могат да поемат нови дългове и рисковете стават прекомерни. Много от тези хора отиват и в заложни къщи или пък се насочват към високолихвени кредити, които много скоро след това спират да обслужват и загубват имуществото и бизнеса си. Има още много работа по подобряването на финансовата култура на българите.

Какво е търсенето и какво – предлагането на дългове на българския пазар?

Търсене в момента има на дългове на общински и държавни предприятия. Цените, които ни оферират купувачите, са около 30-50 на сто от стойността на дълга. Смятам, че е възможно да се постигне и цена от порядъка на 60-70% от стойността на такъв дълг.

Дълговете на фирми в момента се оферират от продавачите на цена 50-70% от дълга, докато продавачите предлагат цена 3-5%. Голямото разминаване се дължи на това, че дълговете обикновено са много стари – 3-4-5-годишни. Ако се появят дългове на 6-8 месеца на работещи компании, там цената би могла да стигне 30-40% от стойността им.

Пазарът е много труден. Това обаче е единственият правилен път за търговия с дългове – публичен пазар, който се следи от бизнеса, от медиите, да се вижда какво се случва на него. Трябва бизнесът да се научи, че дълговете са актив, който трябва да се управлява. Ако ги трупаш, в един момент те се превръщат в пасив, защото генерират огромни разходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
...А работещите в Германия може да предложат и друго обезпечение - не само самоучастие, но и (примерно) имот в Германия. Това, за банката, прави кредита точно толкова рисков колкото и ако беше за жилище в Германия и следователно и лихвата може да е същата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 2
Ricco
преди 10 години
И защо не?! Не е ли възможно някоя банка да взема предвид при определянето на лихвата и размера на обезпечението? И съответно при по-добро обезпечение (по-голямо самоучастие) да даде с по-малка лихва? Нали така риска за банката е по-малък значи и лихвата може да е по-малка. Защо никога и никой не споменава размера на обезпечението?! То е ключов фактор за размера на риска (и от там би трябвало да е и за лихвата). Що за банкиране е това (което не отчита размера на обезпечението)?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
Crux
преди 10 години
"Българи, които работят в Германия, се консултираха за покупка на второ жилище в България. Те обмисляха откъде да вземат кредит дали от България, или от Германия. Лихвата по ипотечен кредит, която им дават в Германия, е 3,99% при положение, че те са във високите прагове на лихвените нива, защото са чужденци. Логично те решиха да вземат кредит от Германия, след като разбраха какви са условията в България."Опс, опс. Тука господинът май малко послъгва. Всъщност не малко, а достичка.Никоя немска банка няма да отпусне ипотечен кредит за покупка на имот в България. Еле па на 3.99% лихва. Може да отпусне потребителски кредит (макар че пак се съмнявам банката да отпусне потребителски кредит от примерно 30 000 Евро, колкото струва маломерна панелка в софийските комплекс), но той няма да е на 3.99%, съвсем не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
...По отношение намесването на понятието "либерализъм" в предния коментар - направих го по следните причини:1) За да е по-провокативно.2) За да може тази идея да се прокара по-лесно - нали сега либерализма (каквото и да значи това) не е на мода и следователно всичко, което е антилиберално може да мине по-лесно.3) Защото наистина това дали длъжника иска или не иска да съдейства на кредитора си е либерализъм в истинския (литературния) смисъл на тази дума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Специално за ипотечно гарантираните кредити трябва да се мисли и действа мноого по-радикално в законодателно отношение. Изобщо не трябва да има такава ситуация, дали длъжника иска или не иска да съдейства - щом жилището е ипотекирано и банката го поиска, то трябва да премине в нейно владение с натискане на един клавиш. Или хайде от мен да мине - с попълване на една форма. Не повече! Какви са тия либерализми и неолиберализми - иска ли й се на Пенка или не й се иска. Трябва да се сложи край на тая слободия и да се носи отговорност. Либерализма се провали и е време да се върнем към корените на личната отговорност! Ако трябва да се разработи ново, специално законодателство, което да е максимално опростено и по което да се движат ипотечните кредити. Не може една фирма да се продава на борсата с едно натискане на клавиш, а за една панелка да се точат километрични административни, правни и съдебни процедури. Накратко - радикална реформа по отношение на собствеността и изрязване на либерализма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още