IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как да (не) оферираме цена при покупката на имот?

Бъдете абстрактни, колкото по-информиран е вашият брокер за вашите финанси, толкова по-висока цена е вероятно да договори за имота, смятат специалисти

16:58 | 29.04.11 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: sxc.hu</p>

Снимка: sxc.hu

Покупката на недвижим имот става все по-сложна и трудоемка. Милиони купувачи по света избират да прехвърлят работата по проучване на пазара и преговори между страните на специалисти като брокерите на имоти, за да улеснят своя избор и да направят целия процес по-лек.

Работа и комуникацията с брокера обаче са също специфични и е добре да имаме предвид някои фактори, които биха помогнали за успешната сделка.

Тези специфики са особено съществени, що се отнася до цената, която сме готови да платим и тази, която искаме и смятаме, че можем да постигнем.

За крайната цена от значение е и начинът, по който представяме началната офертна цена и как наддаваме.

Особено при по-конкурентен пазар или видове имоти, за чиято покупка има голям интерес, всички тези фактори са от решаващо значение за сумата, с която ще се разделим, за да придобием имота. 

Специалистите припомнят, че купувачът не трябва да оставя изцяло процеса до сключването на сделка на брокера. Той трябва активно да участва и да управлява подготовката, проучването и преговорите, като брокерът просто представлява страната на купувача, действа, и взима решения от негово име.

Не е трудно да се влюбите в даден имот и да се озовете в ситуация, в която се конкурирате с друг купувач, въпреки че предвид настоящия климат на пазара на бих го препоръчал, казва Джеймс Грийнууд от британската Stacks Property Search & Acquisition.

Той съветва, че ако купувачът предполага, че за даден имот има по-голям интерес, то препоръчително е да не започваме с офертата първи.

Това просто би помогнало на цената да се покачи по-бързо и офертната цена може да започне от по-високи нива, обяснява той.

Кажете на брокера си още в началото, че се интересувате, но не сте готов да бъдете въвлечен в конкуренцията. След това просто изчакайте и не бързайте, съветва Грийнууд.

Наред с това обаче не спирайте да търсите и други имоти и известете вашия брокер за това. Същевременно обаче се опитайте да направите впечатление на надежден купувач, било то защото имате пари в кеш, имате осигурено ипотечно финансиране или поради каквато и да било причина, която ви прави атрактивен купувач.

Може да се окаже, че другите купувачи не са толкова атрактивни, колкото вашият брокер ги представя, или толкова атрактивни, колкото вас, и везните може да се наклонят във ваша полза.

Наред с това той съветва да не се представя на брокера в детайли сумата, която можете да си позволите.

„Кажете му към какъв ценови диапазон се стремите, но не и детайлна разбивка на вашите финанси“, казва той.

Колкото по-информиран е брокерът за вашите финанси, толкова по-добре ще знае колко по-голяма цена и комисиона за себе си може да постигне чрез вашата покупка.

„Бъдете неконкретни. Брокерите винаги предполагат, че можете да си позволите повече, отколкото казвате.“

Той съветва офертната цена да се установи на базата на това какво купувачът може да си позволи и това, което той смята, че струва, а не въз основа на цената, която той смята, че ще му е нужна, за да се сдобие с имота.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Вярно, нямам много опит с брокери - има-няма, ходил съм на десетина огледа (за покупка) с няколко брокера. Но да ти кажа, нямам впечатление да ми се "търси" най-добрия имот за мойта цена. По-скоро ми се предлагаше това, с което брокера разполага (предполагам защото така щеше вземе и двете комисионни - и за продажбата и за покупката). А и в епохата на интернет, какво значи да "търси" - да отвори сайтовете на конкуренцията и да търси ли? Ами това и аз мога да си го направя, при това по-добре. Що се отнася до това, че брокерите били ориентирани към крайния купувач, то това може и да е било някога, но вече не може да се твърди такова нещо. Ето виж Адрес - вземат комисионна само от продавача. А преди искаха и от купувача (лично съм ходил на оглед и при тях и са ми искали). Така че, нещата се променят. И според мен имотното брокерстване бавно, но неумолимо залязва като бизнес. Защото вече има интернет и този вид услуги стават все по-излишни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 1
Lazy
преди 13 години
Личи си че не си купувал имот или не си попаднал на свестен брокер. Брокера обикновено първо пита колко пари имаш за да знае какво да търси, после се стреми да ти намери най-добрия имот на тази цена, за да има сделка и да си вземе комисионната. Така че процеса е по-скоро намиране на най-добрия имот за дадена цена, отколкото постигане на най-изгодна цена за даден имот. Ако си инвеститор и купуваш имот за инвестиция, тогава по-добре изобщо да не се занимаваш с брокери а сам да следиш пазара и да купуваш ако изпадне нещо изгодно. Тогава си се пазариш сам, или ако се ползва брокер, трябва да е на % от реализираната печалба от препродажбата или наема или каквото е там. Като цяло обаче брокерите са ориентирани към крайния купувач а не към инвеститора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Ами то да търсиш брокер при покупка на имот си е чисто "ела вълчо, изяш ме". Брокер от страна на купувача, работещ на процент от сделката е в съвсем явен конфликт на интереси - хем трябва да подкрепя интереса на клиента си (и да гони по-ниска цена), хем неизбежно ще да гони и своя интерес (който е по-висока цена). Може би трябва да се измисли такава схема, че колкото по-ниска цена успее да договори брокера, толкова по-голяма комисионна да вземе. Което значи, че купувача трябва първо сам да опита да спазари каквото може и чак след това да включи в "играта" брокер с уговорка, че (примерно) каквото свали от тази цена, половината е за него. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още