САЩ ще инвестират в реконструкцията на военните съоръжения у нас, които ще се ползват съвместно от нашата и американската армия, общо 66,5 милиона долара, каза по време на форум за съвместното ползване на военни съоръжения от двете армии днес във Варна зам.-посланикът на САЩ в България Александър Караянис, цитиран от БТА.
По думите му договорите за финансиране ще бъдат два - за временните обекти и за постоянните съоръжения.
Първият договор е спечелен днес от германска компания в сътрудничество с българска фирма и е на стойност 6,5 милиона долара. Договорът е за временни съоръжения, предимно палатки, а главен подизпълнител е българската фирма.
Търгът за постоянните съоръжения е отворен, а спечелилият ще е ясен през септември. Караянис обясни, че става дума за бараки, бани, столови и други. Стойността на договора ще е приблизително 60 млн. долара.
В края на лятото у нас ще започнат да пристигат американски военни за различни учения, каза още Караянис. Тогава се очакват 900 войници от САЩ, които съвместно със 100 български ще проведат учение с продължителност между 4 и 6 седмици.
По договореност в съвместните военни съоръжения не може да има повече от 2500 американски войници, като само в случай на ротация техният брой може да е до 5000, каза Августина Цветкова, председател на фондация за евроатлантическо образование, която е организатор на форума.
Максималното време за престой е шест месеца. Съоръженията ще се използват с учебна цел. Цветкова каза, че става въпрос за базата в Ново село, авиобазите "Безмер" и "Граф Игнатиево", както и складова база в Айтос.


Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (19 юли)
Виц на деня - 19 юли
Жена е в много тежко състояние след катастрофата с три мотора във Варна
Времето във Варна на 19 юли 2026
Паниката относно ниската раждаемост по света не е оправдана
Войната в Залива ускорява прехода към чиста енергия
Евентуалното завръщане на свръхзвуковите полети ще бъде плавно
Испания приветства китайските производители на коли и... техните работници
Китайският модел Kimi разклаща представата за преднината на САЩ в AI
Защо светва лампата на ABS-а?
Фалшиво Ferrari F50 направи за смях американци
10-те страни с най-добри пътища в света
Bentley заменя звука на мотора с... барабани
Ще станат ли всички японски коли еднакви
Мъж загина при падане с кросов мотоциклет от мост в с. Горско Косово
Протести в Киев в подкрепа на уволнения министър Федоров трети пореден ден
Млад шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Бургас, има опасност за живота ѝ
Мощни експлозии в Киев след предупреждение за атака с балистични ракети