IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

АЦБ одобри най-голямото лихвено повишение от 27 години насам

Мнозинството от централните банкери е подкрепило по-агресивния ход с цел постигане ценова стабилност

14:07 | 04.08.22 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Английската централна банка (АЦБ) изпълни заканите си за по-агресивни ходове и разпери ястребови* криле с мощен пръв плясък от 50 базисни пункта (б.п.) в четвъртък, става ясно от прессъобщение на сайта на ведомството.

На заседанието си в четвъртък (4 август) осем от 9-те членове на Комисията по парична политика към банката са подкрепили ръст на основните лихвите от 50 б.п. до размер от 1,75%. Само един от банкерите е искал ръст от 25 б.п. Това е най-голямото повишение от 1995 г. насам и първото такова, откакто банката получи независимост през 1997 г.

Ходът е в съответствие с очакванията на пазарите и анализаторите, които се бяха подготвили за двойно по-голям ръст на лихвите спрямо досегашните действия на банката в опит да се контролира най-високата от 40 години насам инфлация в страната.

"Инфлационният натиск в Обединеното кралство и в останалата част от Европа нарасна значително от заседанието и последния доклад за паричната политика на комисията от май", посочва регулаторът в своето изявление на сайта си.

От него става ясно, че банката е завишила своите инфлационни прогнози спрямо тези от петия месец. Очакванията са инфлацията да се ускори от 9,4% през юни до над 13% през четвъртото тримесечие на 2022 г. Досега се очакваше инфлацията да достигне малко над 11% през октомври. Освен това сега се предвижда, че тя ще остане висока и през по-голямата част от 2023 г., преди да се върне към целевото равнище от 2% през следващите две години.

"Ръстът на британската икономика се забавя. Скорошното поскъпване в цената на газа доведе до още едно значително влошаване на перспективите за активността в кралството и останалата част на Европа. Очакванията са Великобритания да навлезе в рецесия от четвъртото тримесечие на тази година", предупреждават от АЦБ.
 

 

 

 

На последното си заседание през юли ведомството на Андрю Бейли предупреди, че при необходимост, ще предприеме "по-решителни" действия. По време на своя реч в средата на юли самият Бейли посочи, че възможността от 50 б.п. ще бъде дискутирана през август, но "не е фиксирана и всеки, който го прогнозира, го прави на база собствените си виждания".

Investor.bg напомня, че АЦБ бе сред първите големи регулатори, които започнаха да повишават лихвите още миналия декември. Към момента финансовата институция е одобрила пет лихвени повишения в общ размер от 125 базисни пункта. За сравнение - досега Федералният резерв на САЩ е повишил лихвите с 225 б.п., а Австралийската централна банка - със 175 б.п.

На последните си две заседания Фед предприе стъпки от по 75 б.п., докато Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да изненада пазарите в края на юли, когато вместо да одобри предварително обявените 25 б.п. ръст, директно пристъпи към ход от половин процентен пункт.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 2
mikimaus
преди 1 година
Въвеждането на TPI е начин да се отдели решението по лихвите от решението за поддържане на финансова стабилност. Много стотин процента е доходността на ДЦК.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 0
corner
преди 1 година
Ми то и свалянето задейства чак след 10 г. след стигането на 0 -та . Ако и сега повишението задейства 10г след достигане на 5% примерно ще е защото QE няма да спира . А ще измислят и нови инструменти . От друга страна изчистването на икономиката не е бърз процес . А да тръгне на новите релси - съвсем .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
nkavrakov1982
преди 1 година
Разбрахте ли сега каква пропагандна машина се задейства последните 10 месеца назад ,всички медии облъчваха хората да взимат кредити за жилища и ХОП ВСИЧКО СЕ ОБЪРНААА,банките ударно вдигнаха лихвите по целия свят ,а сума ти народ се набълбука от СТРАХ и паника в имоти на космически цени,в заеми до гушата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
sssaaa
преди 1 година
Помогна чак когато обраха и взеха от длъжниците каквото са купили с кредити и след като лихвите станаха по 10-20% инфлацията се успокои.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 0
nkavrakov1982
преди 1 година
Чакай ,чакай тепърва се почва с лихвите ,бая народ още даже не осъзнават какво се случва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 6
0pk
преди 1 година
Не мога да се сетя, ама у нас като ни переше инфлацията, вдигането на лихвите помогна ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
sssaaa
преди 1 година
Тепърва ще става МЯУ положението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още