IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Xiaomi оставя на заден план смелите си планове за бъдещето

Вместо да излезе на 10 нови пазара през тази година, компанията забавя темпото и ще разшири дейността си само на пет

10:42 | 25.11.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Китайският производител на смартфони Xiaomi сякаш открива, че не може да продължи растежа си, съобразявайки се само със своите дръзки планове, за които вярва, че ще го отведат до върха. 

Вместо да разшири дейността си на 10 нови пазара тази година, компанията ще започне работа само на пет, предава Bloomberg.

Това означава, че потребителите в Бразилия, Русия, Тайланд, Мексико и Турция ще трябва да почакат по-дълго. Фирмата реши да се фокусира върху пазарите, на които вече оперира, като Индия и Индонезия, което ще доведе до забавяне на растежа на третия най-голям производител на смартфони след Samsung Electronics и Apple.

През последните два месеца базираната в Пекин Xiaomi трябваше да организира специални чартърни полети на четири пъти, за да извърши редовните си доставки до Индия. Въпреки че компанията обикновено разчита на търговски полети за доставките си, тя невинаги успява да отговори на търсенето.

Стратегията на Xiaomi е да произвежда смартфони в някои от по-големите страни, в които иска да разширява бизнеса си. Компанията вече води преговори с производителя на електроника Foxconn Technology Group, твърди Хюго Бара, вицепрезидент, отговарящ за глобалните операции на Xiaomi. По думите му производството в Индия вероятно ще започне в рамките на година или две, докато това в Бразилия може да стартира по-рано.

Новините за забавянето на експанзията се появяват по-малко от седмица, след като изпълнителният директор Лей Джун заяви на Световната интернет конференция в Китай, че четиригодишната компания може да стане лидер на пазара на смартфони през следващите пет до 10 години. Ясно е, че това няма да бъде лесно.

Отделянето на време за създаването на необходимото производство на място ще позволи на Xiomi да обслужва клиентите си по-добре в дългосрочен план, категоричен е Бара.

"Ние трябва да създаваме по-добри и по-добри продукти, за да се уверим, че те са обект на внимание на всеки пазар и се продават на най-добрата цена", коментира той.

Същевременно Xiaomi не притежава производствени предприятия и разчита главно на външни компании, включително на Foxconn и Iventex за изграждането на нейните смартфони.

Въпреки че Xiaomi трябва да отложи за известно време плановете за разширяване на бизнеса си на някои пазари, Индия ще бъде "фокус" на компанията за години напред, посочва Бара. Компанията е продала повече от половин милион от своите евтини смартфони в страната, откакто започна експанзията си на този пазар през юли.

Xiaomi, което на китайски означава „просо“, е основана през 2010 г., с идеята да произвежда софтуер за мобилни устройства, работещи с операционната система Android на Google. Компанията представи своя първи смартфон в Китай през следващата година.

Производителят успява да увеличи над три пъти глобалните доставки на смартфони до 17,3 милиона единици през третото тримесечие, спрямо 5,6 милиона година по-рано, съобщи IDC съобщи на 29 октомври. Така пазарният ѝ дял нараства повече от два пъти до 5,3% от 2,1%, заяви пазарният изследовател.

Това нарежда Xiaomi сред ТОП 3 на световните производители зад базирания в Южна Корея Samsung и Apple в Купертино, Калифорния.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още