Френското министерство на финансите е изпратило известия до големи технологични компании във връзка с данъка си върху дигиталните услуги. В писмата то ги информира, че трябва да платят данъка си през декември, обявиха от ведомството, предава Ройтерс.
В началото на годината Франция спря събирането на данъка, който ще засегне фирми като Facebook и Amazon, докато вървяха преговорите в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за преразглеждането на международните данъчни правила.
Финансовото министерство отдавна заяви, че ще събере данъка през декември, както е планирано, ако дотогава преговорите не доведат до конкретни резултати, както и се случи. Миналия месец близо 140-те страни, включени в процеса, решиха да продължат преговорите до средата на 2021 г.
„Компаниите, подлежащи на облагане с данъка, са получили известия да платят сумата за 2020 г.“, посочва представител на министерството.
Миналата година Фрация въведе 3% данък върху приходите от дигитални услуги, генерирани в страната от компании, чиито приходи в нея надвишават 25 млн. евро и 750 млн. евро в глобален мащаб.
Позицията на Facebook по въпроса е, че тя „гарантира спазването на всички данъчни закони на местата, на които оперираме“. Компанията добавя, че е получила данъчната си сметка от френските власти.
Amazon е получила напомняне от френските власти за дължимата сума и ще се съобрази с изискванията, твърди източник от компанията, който е запознат с въпроса.
Париж заяви, че ще оттегли данъка веднага щом ОИСР постигне споразумение за актуализиране на правилата за трансгранично данъчно облагане в ерата на онлайн търговията, в която големите интернет компании могат да генерират печалба от страни с ниски данъци, независимо къде са техните клиенти.
Преговорите спряха, тъй като администрацията на Доналд Тръмп не пожела да подпише многостранно споразумение.
„Ще наложим облагането с цифровия данък в средата на декември, както винаги сме обяснявали на американската администрация“, заяви френският финансов министър Брюно льо Мер. „Целта ни остава да постигнем споразумение в ОИСР в първите месеци на 2021 г.“
Дан Нийдъл, партньор в адвокатска кантора Clifford Chance, е скептичен, че новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън ще се съгласи с подобна сделка.
„Не съм сигурен защо Байдън би се съгласил на нещо, което дава възможност на американските корпорации да плащат повече данъци в Европа и няма много предимства за САЩ“, посочва още Нийдъл.
преди 4 години Аз не виждам защо трябва да се облага например Амазон, защото е продала един продукт във Франция. Това в крайна сметка ще се превърне в облагане на крайния потребител, а той вече е обложен с ДДС при покупката на стоката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар