IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК продължава мониторинга върху България, но ни разделя от Румъния

Независимостта на съдебната система в страната е поставена под въпрос, се посочва в черновата на доклада, който ще бъде обявен в сряда

10:16 | 17.07.12 г. 20
ЕК продължава мониторинга върху България, но ни разделя от Румъния

Европейската комисия отчита редица слабости в съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и антикорупционните действия в България, но планира леко смекчаване на мониторинговия механизъм за страната.

Това е записано в проекта на петгодишния обзорен доклад за състоянието на съдебната система в България, който ще бъде представен утре в Брюксел, предаде БНР.

В черновата е посочено, че страната ни се нуждае от време да изпълни оставащите 17 препоръки и затова мониторингът продължава до края на 2013 година, когато ще се отчетат резултатите от поредното наблюдение. Отпадат и междинните доклади, които се правеха на всеки шест месеца.

По този начин Еврокомисията за първи път "разделя" България от Румъния, която ще бъде подложена на допълнителна оценка още в края на тази година заради опасения, че излага на риск демократичните принципи, разделението на властите и върховенството на закона.

Черновата на доклада за България не съдържа имена, в нея обаче са ясно разпознаваеми и уволнението на съдия Мирослава Тодорова, и случая с Красьо Черния, и крайно нуждаещите се магистрати с имоти край морето. Не са пропуснати и някои от спорните назначения на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и прецедентът с избягалите от правосъдието братя Галеви.

За съдебната система е отбелязано, че от 2007 година са постигнати резултати в прилагането на новата правна и институционална рамка и че в съда и прокуратурата вече се извършват независими проверки. Въпреки че се отбелязва подобрение в съдебната практика, според евроекспертите усилията в тази посока още не са довели до необходимите подобрения в отчетността и ефективността на системата.

Правните процедури често са прекалено продължителни, дисциплинарната практика показва непоследователност, назначенията и повишенията в длъжност още не са прозрачни и не са подчинени на обективни и основани на заслугите критерии, пише Европейската комисия.

Според нея остават въпроси около независимостта на съдебната система, като сред недостатъците й се посочват сериозните структурни и организационни слабости на Висшия съдебен съвет и на прокуратурата.

При голям брой ключови съдебни назначения, извършени от парламента и от ВСС, липсваше прозрачност и обективност, като те бяха помрачени от съмнения за политическо влияние, гласи документът. Независимостта на съдебната система беше поставена под въпрос и от серия директни политически критики към определени съдии. Общото впечатление е за неуспех в спазването на разделението на властите.

За избора на нов ВСС е отбелязано, че Еврокомисията е препоръчала пряк вот, но българските власти са заявили, че е невъзможно подобен вот да организира до есента. В тази връзка експертите от ЕК посочват, че сред индикаторите за устойчивостта на реформите ще бъдат точно изборът на нов ВСС и на нов главен прокурор.

Последна актуализация: 13:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
цитат от Dnes.bg "Още през 2009 г. наредих да се извърши проверка на наказателно отделение на Софийски градски съд. Установи се, че има множество забавяния на дела в СГС. Начело на това забавяне бяха две съдии Емилия Петрова и Мирослава Тодорова. Касаеше се за дела, забавени с месеци, дори с години. Резултатите бяха изпратени на ВСС. Председателят на СГС Георги Колев не предприе нищо тогава и на съдия Тодорова й се размина", коментира Пенгезов пред bTV.По думите му тогава двете съдийки не са били най-натоварените в Софийския градски съд.Пенгезов, който бе в тежка словесна война с министър Цветан Цветанов, днес влезе в странната роля на защитник на МВР шефа по казуса "Мирослава Тодорова".Без коментар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 0
Ironhorse
преди 11 години
Крайно време е да има ясни правила в съдебната система:1. съдия може да разглежда еди колко си дела за една година.2. Присъда без мотиви да няма.3. Съдия забавил 5 дела с повече от година да се уволнява!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
citizen_bg
преди 11 години
Честито на румънците! Да почерпят! А ние може ще може да кажем някой ден, че сме се оправили, когато спрем да се сравняваме с тези за които СИ МИСЛИМ, че са по-зле от нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 11 години
И аз се чудя какво толкова не ви харесва, нали ви е ясно че законодателя трудно влияе на съдебната власт, а и е добре за нас да ни разглеждат заедно с мамалигите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
STRAHO
преди 11 години
Те, българите, някога бяха най-справедливия от всички народи и от всичко на света почитаха най-много тези добродетели и сами достигаха голяма слава, а градовете и народите се присъединяваха към тях доброволноВизантииски Тропарх от 999 година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 3
STRAHO
преди 11 години
Трудно ми е да проумея защо винят Бойко Борисов за съдебната система!!?? Нима при Станишев беше по справедлива!!? Кой НАЗНАЧИ съдиите и по какъв начин!? Чия е настоящата съдебна система!? А и каква е алтернативата на Бойко Борисов!? Нима някой очаква за 4 години да се променят неща планирани и градени най малко 23 години!? ....Каква е алтернативата на Бойко Борисов и какво предлага на избирателя !?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
Internet
преди 11 години
ГЕРБ-арстката демокрацияНа улицата:- Тате, тате, днес в училище казах пред всички, че Бойко Борисов е мафиот и че всичко е пълен театър.- Махни се от мен, непознато момченце!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
melon
преди 11 години
Е, това е България:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още