IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дефлацията на годишна база достигна 1,6% през септември

Потребителските цени през миналия месец са се повишили с 0,1%, като от началото на годината дефлацията е 2,1%

12:25 | 14.10.13 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Дефлацията на годишна база достигна 1,6% през септември

Цените на потребителските стоки през септември са се повишили с 0,1% спрямо август, отчете Националният статистически институт (НСИ). В сравнение със същия месец на 2012 г. дефлацията е 1,6%, a oт началото на годината - 2,1%.

Спрямо август през септември поскъпват хранителните продукти и безалкохолните напитки (+1,1%), услугите в сектор транспорт (+0,3%) и сектор образование (+0,5%). На нивото от предходния месец остават цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия. И през септември цените на водата, електроенергията и газа са същите, каквито бяха и през август.

Разходите ни за почивка и туристически пътувания намаляват с 18,8%, защото традиционно през септември хотелиерите и туроператорите понижават цените на услугите в туризма. Два поредни месеца - и през юни, и през юли - в разгара на сезона, те отбелязваха повишения.

По-ниски с 5,9% са и цените за развлечения и култура. При цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти НСИ регистрира намаление с 0,2%.

През месец септември се покачват цените на някои зеленчуци, чиято консумация е характерна най-вече за летните месеци. Повишение има при доматите - с 26,4%, както и при краставиците (+28,6%). Яйцата също поскъпват с 2,3%. По-евтини през есенния месец традиционно са ябълките (-15,7%), пиперът (-,5,4%) и зрелият лук (-7,5%). Цената на слънчогледовото олио е надолу с 6,8%, а на морковите – с 5,3%. Понижението на цените се обуславя от факта, че през септември се увеличава производството на зимнина за по-студените месеци.

Припомняме, че през юли месните производители на плодове и зеленчуци поискаха дългосрочни мерки за сектора, след като недоволни от ниските изкупни цени производители изхвърляха домати и дини по пътища и магистрали. След масирани проверки по граничните пунктове за незаконен внос Министерството на земеделието отчете, че нерегламентираните практики са спрени.

През септември цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата), са се повишили с 0,7% спрямо август. На годишна база има дефлация от 2,2%, а от началото на годината "малката кошница" е поевтиняла с 3,2%.

Само цените на хранителни продукти в състава на малката кошница са се покачили с 1,2%, докато цените на услугите и нехранителните стоки са без промяна в сравнение с предходния месец.

Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през миналия месец е отчетена дефлация от 0,3 на сто, докато на годишна база тя е 1,3%.

* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:50 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 0
interim
преди 10 години
Иначе може да ни чака и лошата "дефлация", която е следствие на инфлацията. Когато балона се спука и всичките тия пари в "инвестиции" и кредити се окаже че са изфукани, и реално ги няма. Тогава и да печатат и да не печатат ще е все тая, защото са скапали икономиката и ни очакват сериозни и дълги преструктурирания...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
interim
преди 10 години
Инфлацията не е никакъв покзател, а изфабрикуван термин на група мафиоти които могат да създават парите, за които всички останали трябва да работим. С него искат да ни кажат, че това е не само нормално, но и необходимо, за да работи икономиката страхотно (както я наблюдаваме в момента...). Реално цената на коя да е стока няма конкретно значение, защото тя (би трябвало) да се определя от свободния пазар. И съответно е нормално да варира в зависимост от търсене/предлагане, т.е. - това е положението. Нормалната дефлация не е проблем на икономиката, а ситуация в която хората са несигурни, не се купува, не се инвестира. Нещо нормално което се е случило покрай 2 световни войни (когато това е било проблем). Да се лекува това с отпускане на кредит и инвестиции е имало тогава (а те не са го направили наистина). Започват да го правят в последствие, за да могат държавите така хубаво да потънат в дългове и харчове... Да се стигне до "инвестици" от рода на по мол и банка на всеки 100 души...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 0
retwerts
преди 10 години
Точно това имах предвид като казах, че инфлацията е специфичен показател. Аз по тази логика не ям хляб, но в същото време цената на печените пилешки бутчета ми я намалиха в супермаркета с 10%. Това значи ли, че трябва да заключа, че има дефлация 10%? Показателят за инфлация мисля, че включва около 100-на потребителски стоки, няма как обикновен човек да има поглед върху всички тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
stoiloff
преди 10 години
Няма дефлация! Всичко е измама! Хлябът е поскъпнал масово! Преди месеци 700 грама бе един лев, а отскоро 600 грама е лев! А цената на пшеницата се срина в световен мащаб!И със другите стоки е така! Статистиката е нагласена и невярна! Обслужва само мръсни комунистически интереси!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 1
retwerts
преди 10 години
Първо - дефлация по принцип е негативен показател за икономиката, даже в известна степен по-лош от инфлация. Второ - показателя за инфлация е критикуван от много хора, най-вече защото всеки има своя специфична потребителска кошница и си гледа в своето канче, но това не означава, че статистиката е измислена или нагодена. Разбира се в краткосрочен план този показател не разкрива кой знае какво, трябва да изчакаме още няколко месеца, вероятно наистина е просто сезонно явление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 3
vvexin
преди 10 години
Последният път когато ми обясняваха тармините това се наричаше дезинфлация, за дефлация съм чувал само в Япония. Ако и предишните данни са взимани по същия начин и са десезонирани , може и да е вярно, и като се вземе в предвид че от лятото нищо не върви..... а и в такъв случай разтеж няма. Не е необходимо БНБ да печата пари, чуждите такива сами ще дойдат ако тези които пречат от Май насам им помогнат да си отидат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 3
interim
преди 10 години
И като се замисли човек, че има хора на които им се плаща да измислят подобни простотии... Дефлация щото минал туристическия сезон по черноморието и станало по-евтино зиме на плажа :). Предлагам авторът на "статията" да потегля, а може да изчака следващата "дефлация'" януари...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 2
deant
преди 10 години
Не се учудвайте и вярвайте на очите си. Това е напълно измислена статистика. И сега ако Адемов вдигне пенсиите искам да го питам на каква основа ще е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Е, т'ва е истинския търговец, да може да прецени на кого, колко може да вземе ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 5
albobo76
преди 10 години
Абе много искам да знам, от къде пазаруват тези стакмистици, че и аз да си купя на падащи цени. Щото моят млекар миналата седмица ми вдигна с 8% млякото и в аптеката ми вземат повече за лекарства. Аз ли съм най-големия будала, че като ме видят и вдигат цените?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още