IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г. Ангелов: Решението за депозитите в КТБ се взима без пълна информация

Първо трябва да си свършим работата и едва тогава можем да вървим към европейския банков надзор, смята икономистът

10:52 | 15.07.14 г. 34
Г. Ангелов: Решението за депозитите в КТБ се взима без пълна информация

Решението за присъединяване на България към единния банков надзорен механизъм е политическа заявка, че ще започнем реформи, които да ни позволят в бъдеще да влезем в банковия надзор. Първата стъпка е да се направи външен одит на самия банков надзор у нас. Така коментира икономистът Георги Ангелов в ефира на БНТ обявеното вчера решение за присъединяване на България към единния банков надзорен механизъм.

„Идеята на единния банков надзор е страните да оздравят банките си и след това да влязат в него, докато ние едва ли не искаме да им подхвърлим горещия картоф с КТБ. Не става по този начин, първо трябва да си свършим работата и тогава може да влезем в банковия надзор.“

„Да си спомним Шенген – това, че ние искаме да се присъединим, не означава, че останалите страни искат да ни присъединят толкова бързо“, допълни той.

По думите му решението е политическа заявка, че ще започнем реформи, които евентуално да ни позволят в бъдеще да влезем в единния банков надзор. „Това е позитивна заявка, но все пак нека видим съдържанието, конкретните мерки и стъпки. Да не забравяме, че няма да имаме парламент в следващите няколко месеца, няма да има кой да ги прави тия реформи“, каза още Ангелов.

Той разясни, че конкретна стъпка е именно едно от решенията, които бяха взети вчера при президента - да се направи външен одит на самия банков надзор у нас. След това когато одитът покаже конкретни проблеми, ще трябва парламентът да промени закона и да направи надзора по-силен, за да може да имаме местен надзорен орган, който отговаря на изискванията на общия банков надзор, посочи той.

Освен това за влизане в европейския банков надзор се изисква и преглед на цялата банкова система, което също отнема време.

Но най-важното нещо, подчерта Ангелов, е, че всъщност единният банков надзор на Европейския съюз все още не съществува, т.е. той ще започне да се създава към края на годината. „Дори не са назначени хората във Франкфурт в ЕЦБ, които ще отговарят за това, ние дори нямаме кого да питаме какво точно трябва да свършим“, коментира той.

Така че това ще бъде сложен процес, и от двете страни ще започнем от нулата, обобщи икономистът.

На актуалния въпрос дали държавата да покрие всички депозити в КТБ (т.е. и над 100 хил. евро, които не са гарантирани по закон - бел. ред.) Ангелов посочи, че би могъл да даде отговор, ако се знае точно колко е загубата, която ще бъде отчетена в КТБ. Одиторите обаче нямат достатъчно информация за тези кредити за 3,5 млрд. лв. и не могат да оценят колко от тях ще се върнат и колко са потънали, т.е. трябва да се вземе решение на базата на липсваща информация, обясни той.

По думите му тази информация не може да изчезне безвъзвратно. Проблемът е, че одиторите трябва да видят паричните потоци на дадена компания длъжник, за да оценят дали ще върне кредита си, а това те проверяват само по документи, които липсват. Проверката обаче може да се направи на място, но ще отнеме повече време.

„Всъщност по-доброто решение, което беше взето вчера, е да има нов външен одит в КТБ, който вероятно ще е по-дълъг, за да се отговори на всички въпроси“, допълни Ангелов.

Иначе относно философската страна на въпроса дали да се покрият всички депозити или само гарантираните икономистът е на мнение, че по принцип по-доброто решение е държавата да спаси само депозитите до 100 хил. евро, защото в дългосрочен план това създава стимули на големите вложители да мислят къде да си вложат парите, не просто в коя да е банка, която им предложи високи лихви.

„Големите вложители трябва да имат стимул да мислят, защото иначе утре ще бъдат създадени 10 подобни банки и държавата ще трябва да спасява 10 банки“, коментира той.

На практика обаче всички европейски страни, които са изпадали в банкова криза, спасяват всички депозити и именно това е противоречието, разясни Ангелов. Това направиха и Германия, Ирландия, Испания, Австрия, Холандия, Гърция, припомни той. Изключение направи Кипър, където беше обявена банкова ваканция.

Специален закон за КТБ ще ни трябва, ако ще се спасяват всички депозити, ако държавата реши да покрие само гарантираните – такъв вече имаме, каза още икономистът.

Темата за КТБ може да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 7 rate down comment 13
studioaa
преди 9 години
Забравяш да оточниш нещо много важно, плащанията ще започнат на 21.07 но коя година? 2015, 2017 или 2025? Не ми се вярва това да стане през 2014 при всички положения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 8
Hris0 Hrist0v
преди 9 години
Изключително съм изненадан от неадекватното включване на Г. Ангелов. Е може ли да се биеш в гърдите, че си виден икономист и да не си даваш сметка, че ако парите на редица големи и стратегически важни фирми не бъдат възстановени, това ще доведе до насилствени фалити и хиляди хора ще останат без работа. Въпросът е защо на никой не му стиска да изкаже това непопулярно мнение? Защо никой не попита Правителството и Президента, не е ли всъщност по-добре да се остави мажоритарят ЦВ, който има желание и средства да подкрепи банката, да го направи и в последствие да се проведе пълен одит на банката? Защо всички политици и така наречени видни експерти по икономика и финанси, наливат масло в огъня така, че той да не може да бъде угасен?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 0
nesduhan_trader
преди 9 години
Няма нужда от никаква допълнителна информация, за да се вземе "решението" да се спазва закона. Няма нужда след всеки по-особен политически момент да се гласуват "специални" закони. Специалният закон е заявка за не спазване на съществуващата нормативна база. както знаете от правните дисциплини, които сте учили специалните закони са с приоритет пред общите. Нека платят на хората експресно до гарантирания минимум, а останалите да се плащат от активите на банката. Ако държавата снесе всичко на куп на акционерите и едрите вложители ще се отвори възможност за корупция. Трябва да се покрият пасивите - чрез активите произлезли от тях. Едва след осребряването на всеки актив може да се каже има ли дупка и каква е тя. Не бързайте с раздаването на народни пари! Всеки трябва да си получи сумите, но въпроса е кога. За мен бързо и с приоритет трябва да се изплатят до 100 000 евро. Спазвайте закона, действащия, това е задължение на ВСЕКИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
Кой е сега този? Види ми се доста ЗЕУЕН.Де ти банков надзор де ти Шенген - няма нищо общо. После, нали банковата ни система е много по-здрава от тази на ЕС страните а КТБ не е системен проблем. Кво има да оздравяваме? После, за да каже дали да се покрият депозитите над 100К трябвало да види отчетите какво има да се гледа, въпроса тук е принципен и няма НИЩО общо с отчетите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още