IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бъдещето на КТБ – все повече извън намесата на държавни пари

Политиците от водещите сили стават по-балансирани и обръщат повече внимание на шансовете за оздравяване на банката

17:36 | 03.08.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Бъдещето на КТБ – все повече извън намесата на държавни пари

БСП

БСП за момента няма категорична позиция какво да се случи с КТБ, но през миналата седмица депутати от левицата внесоха промени в Закона за гарантиране на влоговете в банките, с които се предлага изплащането на депозитите от Фонда да започва два месеца след спирането на дейността на някоя банка. Те обаче едва ли ще бъдат приети заради очакваното разпускане на парламента.

По думите на вносителя на предложенията Янаки Стоилов промяната в закона ще действа и по принцип.
„Посочва се, че Фондът е длъжен да започне изплащането на гарантираните влогове на средствата на всички лица, които имат право на това по закон, след като определена банкова институция е била поставена повече от два месеца под особен надзор, като нейната дейност е била преустановена”, обясни Стоилов.

Той добави, че такъв е случаят с КТБ и няма нужда да се чака преминаването към процедура по несъстоятелност, а още на 21 септември да има възможност вложителите да изискват и да получат своите средства от Фонда.
Той подчерта, че независимо дали дадена банкова институция ще бъде оздравена и стабилизирана, или ще се премине към несъстоятелност, тя дължи тези средства впоследствие на Фонда, който е изплатил средствата на вложителите.

Предлаганата промяна не засяга въпроса дали банката ще бъде стабилизирана и оздравена, или ще се премине към процедура за обявяването й в несъстоятелност. С него обаче се дава възможност на хиляди вложители да разполагат със своите средства няколко месеца по-рано, в сравнение със сега действащия срок, пише в мотивите към проекта.

Най-вероятно законопроектът няма да бъде приет от сегашното НС, коментира междувременно пред Investor.bg Янаки Стоилов. Въпреки това според него е важно въпросът да бъде решен, в случай че и в бъдеще възникнат подобни казуси.

ДПС

През последните дни ДПС също не са особено активни по темата КТБ. В средата на юли обаче лидерът на партията Лютви Местан настоя за консенсусно решение за съдбата на банката. Тогава той беше категоричен, че ако се намери бизнес подход по въпроса, партията му би го приветствала.

„Напоследък чувам, че има омански фонд, който да бъде в състояние да покрие финансовите проблеми на банката. Чудесно, нека да се даде шанс и за бизнес решение на казуса“, каза тогава Местан. Той обаче беше категоричен, че политиците не трябва да се правят, че „казусът не се търкаля“ в публичното пространство.

„Прекалено много интереси са засегнати на български граждани и на коректни кредитори“, каза Местан. Той допълни, че за некоректните трябва да последва разкриване на банкови тайни, намеса на специализираните органи, преследване до дупка от страна на държавата.

България без цензура

Най-актуалната позиция по случващото се в КТБ е на Николай Бареков. През уикенда той призова служебното правителство, което трябва да бъде обявено тази седмица, да отвори банката и тя да заработи.

Според Бареков трябва да стане ясно истинското състояние на КТБ, „защото според информации от международния одит, тя не е в толкова лошо състояние, а бе убита по един брутален начин“.

Всичко за казуса с Корпоративна търговска банка можете да проследите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 18 rate down comment 11
studioaa
преди 9 години
КТБ няма абсолютно никакъв шанс да се спаси ако капиталовата дупка се окаже над 1 млрд. лева. Ако се окаже, че тя е 3.5 млрд. лева ще трябват поне 2.5 млрд. за да се запълни и банката да продължи да работи. Никой инвеститор не би дал толкова пари за рефинансиране, при положение, че с 2.5 млрд. лева можеш да си купиш цели 4 банки с размера на КТБ, чийто собствен капитал е 625 млн. лева. Ако държавата реши да помага с толкова пари, това би било абсолютно безумие. КТБ почти сигурно ще фалира, ако имаше работеща възможност за нейното спасение тя щеше да бъде вече използвана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 6
konan12
преди 9 години
защо трябва да се спасява банката,то в такъв случей да съберем пари за излъганите през 2007 на БФБ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
toto 2
преди 9 години
Да ама такъв вариант никой не предлага /обсъжда /...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 5
ПИЧ
преди 9 години
Чисто пазарния подход, без участие на държавата няма да е възможен - най малкото защото частните инвеститори могат да запълнят евентуална капиталова дупка, но държавата трябва да осигури краткосрочна ликвидност при евентуално отваряне (за да се посрещнат тегленията). Но държавата ще участва като кредитор, а не като акционер(собственик).Повече ме притеснява че одиторите ползвайки различни стандарти - счетоводни, базелски и други ще оценят капиталовата дупка като по-голяма от действителната.Ако външен собственик иска да придобие банката - то за него капиталовата дупка ще е по-голяма. Ако обаче хора на Ц. Василев придобият за тях капиталовата дупка ще е малка - защото те лесно ще накарат свързаните с тях бизнеси да си плащат кредитите.Ерго - най-добре може да спаси банката стария собственик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още