През 2018 г. ще стартират тръжните процедури за изграждането на автомагистралата „Русе - Велико Търново". Строителството ще бъде разделено на няколко лота, за да може да се работи едновременно на няколко участъка, съобщи председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Дончо Атанасов, цитиран в прессъобщение от пътното ведомство.
Днес в Русе бе поредната среща от обществените обсъждания на доклада за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за автомагистралата „Русе - Велико Търново". В нея участва и кметът на община Русе Пламен Стоилов.
С построяването на магистралата „Русе - Велико Търново", с приблизителна дължина 133 км, ще се даде нов живот на Северна България и ще се развие икономиката на региона, подчерта Атанасов. Той съобщи, че изграждането на автомагистралата е съобразено и с бъдещия нов мост над река Дунав край Русе и индустриалната зона на града, която е източно от моста. Председателят на Управителния съвет на АПИ съобщи, че където е възможно ще бъдат направени необходимите пътни възли и връзки, за да може хората от различните населени места да имат бърз и удобен достъп до трасето на магистралата.
През 2018 г. предвиждаме да обявим тръжните процедури за строителството на отсечката от Русе до Бяла, която заедно с пътя през Кресненското дефиле, е с голяма концентрация на пътни инциденти. Това са участъци, в които родителите губят децата си и затова трябва да ги изградим колкото се може по-бързо, категоричен е Атанасов.
Началото на проекта АМ „Русе - Велико Търново" е на 3 км източно от съществуващия Дунав мост при гр. Русе, а краят е след гр. Дебелец, по посока на път II-55. В разработените варианти на трасе са проучени възможните технически решения за изграждане на автомагистралата по нов терен извън съществуващия път I-5. Проектът е разделен на три участъка: Русе - Бяла (от 0+400 до км 40+357), обход на гр. Бяла (от км 40+357 до км 76+000) и Бяла - Велико Търново (от км 76+000 до км 133+240).
На срещата бяха представени разработените варианти на трасе - комбиниран, червен и син. Най-целесъобразен от екологична, техническа и икономическа гледна точка, според експертите, е комбинираният вариант. Той обобщава останалите проектни решения и в определени участъци е подобрена геометрията на пътя.
Комбиниран вариант
Трасето пресича път II-21 Русе - Силистра и продължава в посока юг-югозапад, като преминава югоизточно в непосредствена близост до интермодалния железопътен терминал. Автомагистралата продължава в югозападна посока, след което пресича първо път II-23 Русе - Червена вода, а след това и път I-2 Русе - Варна. Развитието на трасето следва в посока юг-югозапад, като минава над река Русенски Лом с голямо мостово съоръжение между селата Басарбово и Иваново.
След това се насочва в южна посока и пресича път I-5 Русе - Бяла. Магистралата продължава в югозападна посока и минава между селата Екзарх Йосиф и Обретеник. Трасето пресича р. Янтра с голямо мостово съоръжение югоизточно от с. Белцов. След това се преминава между с. Ценово и с. Пиперково и следва пресичане с път II-54 Свищов - Бяла. Предвиден е западен обход на с. Ценово, а след това трасето се развива в южна посока и следва пресичане с път I-3 Плевен - Бяла.
Магистралата преминава южно от с. Пейчиново, а след това се насочва източно от с. Страхилово и пресича път III-407 Моравица - Царевец, а след това и път III-502 Полски Тръмбеш - Горна Липница и път III-504 Самоводене - Алексово. Пътят продължава в южна посока. Предвидено е пресичане на АМ „Русе - Велико Търново" с проектното трасе на АМ „Хемус" при км 102+779.91 - в близост до с. Паскалевец, с. Стефан Стамболово, с. Никюп и с. Водолей. След това магистралата продължава право на юг и преминава между с. Ресен и Водолей. Предвидено е пресичане на път III-3031 Павликени - Самоводене, като трасето преминава западно от с. Хотница. Следва пресичане на път I-4 Коритна - Велико Търново, а след това и на река Янтра, като се преминава между селата Момин сбор и Леденик.
преди 7 години Не, че тая АМ е нещо лошо, ама стига вече - първо правим - после мислим. Нагледахме се на тия отигравания вече 50 + 30 години... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всичко хубаво, само едно не разбирам. Тая магистрала свършва в едното нищо. СЛед това какво следва? Ще се копаят тунели под Стара Планина? Ще се разширява и нормализира Хайнбоаза - т.нар "Проход на републиката"? Защото това е нищо повече наливане на асфалт без мисъл, без логическото продължение към Южна България. Или в най-добрия случай - интерконектор на бъдещата магистрала Хемус за Търново и Русе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар