Парламентът регламентира употретабата на смеси, съдържащи наркотични вещества, в производствения процес. Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, внесени от депутати от "Обединени патриоти".
В производствения процес ще могат да се използват смеси, предназначени за промишлеността, които съдържат наркотични вещества. Това ще става при условия и по ред, определени в наредба на министъра на икономиката, предава БТА.
Наредбата трябва да бъде издадена в срок до два месеца от влизането на промените в сила. В нея ще се посочват и наименованията на наркотичните вещества, вписани в списъка по закона, които могат да се съдържат в смеси, предназначени за промишлеността.
Внос, износ, превозване, преработване и използване на смесите може да извършва физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец по българското законодателство или по законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз, след подаване на уведомление до Министерството на икономиката.
За неспазване на изискванията ще има глоба от 5 000 до 10 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 15 000 лв.
Измененията са обосновани от трудностите, които срещат редица производители на компоненти за високотехнологични индустриални производства и в частност за автомобилния сектор в България, чиято изработка изисква внос и използване на химични смеси, които в малък процент съдържат вещества, класифицирани като наркотични.
Ако не се създаде правна възможност за влагането на тези многокомпонентни химически смеси в производствения процес, съществува реална опасност проектите на чуждестранните инвеститори да бъдат пренасочени в друга държава-членка на ЕС, в която използването им не е забранено, посочват вносителите на измененията.
От БСП предлагаха режимът да е разрешителен, а не уведомителен, за да се акцентира върху контрола. Социалистът Таско Ерменков отбеляза, че измененията са свързани с инвестиции и разкриване на работни места, но все пак става въпрос за наркотични вещества, които могат да бъдат извлечени и след това разпространени на пазара.
Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова (ГЕРБ) обясни, че разрешителният режим изисква нотификация от ЕК, което означава забавяне на промените с шест месеца.