IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цветанов: Вдигането на прага на преференциите бе неизбежно

БСП, ДПС и други биха могли да обединят усилия за прекратяване на мандата на парламента, твърди политикът

11:18 | 16.02.19 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Димитър Кьосемарлиев</p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Вдигането на прага на преференциите беше неизбежен компромис за спасяването на работата на 44-тото Народно събрание. Това мнение изказа лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в ефира на Нова телевизия.

Късно вечерта в четвъртък по предложение на ДПС и с гласовете на ГЕРБ и НФСБ беше прието драстично вдигане на прага на преференциалния вот, което на пратика го обезсмисля. С приетите промени предпочитанията за отделните кандидати ще са валидни ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от общинската, регионалната или националната избирателна квота.

Лидерът на парламентарната група на ГЕРБ потвърди, че ако не се правят подобни компромиси, „БСП, ДПС и други“ биха могли да обединят усилия за прекратяване на мандата на парламента. „Това бяха текстове, за които трябваше да се намери консенсус, за да продължи работата на 44-тото народно събрание и разбира се стабилноста, която гарантираме с успехите, които има правителството“, заяви Цветанов.

„В политиката невинаги можеш да поставяш ултиматум. Обвиненията, когато се правят към ГЕРБ, че вървим към тоталитарен режим, точно това са моментите, когато трябва да припомним тези грешни твърдения, които някои ги лансира в публичното пространство“, заяви Цветанов. 

„Най-лесно е да кажем, не, това е червена линия, която ние не можем да преминем, това означава, че БСП и ДПС, както и други биха се появили в подкрепа на техните усилия за прекратяване работата на 44-то Народно събрание и влизане в политически хаос“, съобщи той.

„Когато някой излиза и говори - ГЕРБ и ДПС имат съглашателство – да, има по някои теми, по които намираме политически консенсус и допирни точки“, отбеляза зам.-председателя на ГЕРБ.

Като пример той даде подкрепата на ДПС за закупуване на нов изтребител F-16. „Това не е съглашателство, а утвърждаване на евроатлантическите приоритети и ценности и изграждане на оперативни способности на българската армия, съвместими със стандартите на НАТО“, подчерта Цветанов.

С измененията в Изборния кодекс не сме променили абсолютно нищо във възможността българските граждани да упражнят конституционното си право да гласуват, заяви още Цветанов.

„Направихме решение, с което не сме ограничили възможността на българските граждани да отидат и да упражнят конституционното си право да гласуват. Преференцията остава. В България има политически системи за гласуване и това е пропорционалната система. Ако имаме смесена пропорционална система и мажоритарна, тогава може да го водим този въпрос“, изтъкна той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:01 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 4 rate down comment 9
vajvaj
преди 5 години
ББ е решил да загуби следващите избори по ред други причини, тази е най-маловажната. За преференциите, обаче съм твърдо против. И ще се аргументирам. Представи си, че работниците в една фирма имат право да пренаредят ръководния състав. Ти би ли купил акции от такова предприятие? Аз лично - никога! Политика и бизнес се правят с кадри, а подбора и оценкатата на кадрите не е в компетенцията на работниците, колкото и да ни се иска да не е така. Изборите представляват аналог на купуването на акции - избираш предприятие, което има потенциал и го финансираш. Но не се месиш в кадровата му политика. Не можеш да се намесиш, ако имаш една акция. Само ако държиш достатъчен процент от капитала имаш право да се намесиш. Другият аспект на преференцията - как да прецакам конкуренцията, защото нейните работници са по-*** от моите, мисля че е разрушително и ретроградно. Рано или късно един механизъм за прецакване ще се обърне срещу мен. Основен закон на гадостта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 1
Sakamano
преди 5 години
vajvaj е прав - в една идеална държава преференциите са излишни. Но в страна като нашата с ниско доверие към политиците те създават у хората илюзия за свобода на вота. В тази връзка, ББ май е решил да загуби следващите избори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 0
Спящият бик
преди 5 години
Преференциите трябваше да се засилят, а не да се връщаме назад. На принципа "вие (партиите) избирате листите, ние (избирателите) ги подреждаме". Но, щом нямате нужда от нас - можете и да си гласувате сами!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
abdul
преди 5 години
Така гласуваш ти. А един специален електорат като види бюлетина и хиксува де що види сакралното число. Единствения шанс да объркаш сметките (и да наложиш неформален образователен ценз) на тоя дето е редил кандидатурите е преференцията. А единствения начин да се противодейства на това представлява кадрови проблем за ДПС например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 11
vajvaj
преди 5 години
Аз пък лично не виждам причина да се пенявя точно по този въпрос. Когато гласувам за някойя партия, това значи, че съм се доверил на ръководството и относно кадровия избор. Ако той не ме кефи, защо да гласувам за нея? Алтернативата на партиите са мажоритарни избори, а не ***.ите преференции, от които файда няма, освен да се хилим после на глупостта на електората, който гласува 13/13.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
калинките са случайници, за разлика от партийните назначение.Много е неприятно за партията, когато демократичната преференция замести партиец с калинка, заради неграмотен електорат.Понеже всички тия партии дето си го гласуват това много добре си знаят електората, затова имат непробиваем политически консенсус.Впрочем ако още няколко избора се проведат с преференция избранниците на тези партии ще заприличат съвсем на електората си и ще вземе да потръгне наистина демокрацията в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 0
dnp_m
преди 5 години
Пазенето на калинките успя. Как така простите избиратели ще се бъркат в работата на умните партийни личности
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 2
многодобре
преди 5 години
....понеже са много кадърни и според Цв. ЦВ. друг ще е неспособен да се справи със управлението на страната. ....нищо че през вчерашния ден двама човека са избрали най- мъчителният начин за самоубийство, ....чрез самозапалване. ...и аз мисля, че се справят много добре, но само с присвояването на парицииии!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 1
data
преди 5 години
п.п. пък как ми приличате на Станишеф дет обесняваше че избора на Пеевски е неизбежен компромис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 3
abdul
преди 5 години
Не е неизбежно, а фалшификация. Всяка загуба на цървула е фалшива.Иначе преференцията беше единственото нещо, което всички партии бяха проспали и което играеше ролята на образователен ценз за дебилния им електорат с цената на разместване на внимателно подбраните им списъци с важни политически функционери и калинки. Много е неприятно, когато имаш обещано място и на него кацне калинка избрана от две махали ***. А пък ако вземе и да и хареса на калинката проблема става сериозен - общо взето от значение за национлната сигурност. Не може в управлението да попадат случайни хора, макар и демократично избрани от неграмотен електорат дето загражда на бюлетината де що го има числото.То затова и има консенсус между всички. ВСИЧКИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още