IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Финансовите илюзии на Българската банка за развитие

Правителството възложи на банката да привлече 1 млрд. лева до 1 октомври. Възможно ли е това, пита икономистът от ИПИ Калоян Стайков

13:01 | 29.06.13 г. 33
Финансовите илюзии на Българската банка за развитие

Докато гражданското общество и частният сектор скандират, вече повече от седмица, че корупцията, липсата на прозрачност и непредвидимата държавна политика са основна пречка пред частния сектор, управляващите решиха да подобряват бизнес средата със свои мерки, макар и поостарели, заявява Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).  

В своя анализ той посочва, че една от стъпките е Българската банка за развитие (ББР) да привлече 1 млрд. лв. до 1 октомври за финансиране на малки и средни предприятия.

"Подобно нещо не е невъзможно, тъй като банката успешно работи с редица европейски и международни институции, като само за периода 2009-2011 г. е имала достъп до над 200 млн. евро (391 млн. лв.) от тях", коментира експертът, но допълва, че не е ясно дали само за няколко месеца ще успее да привлече близо двойно повече ресурс в сравнение с това, с което е разполагала в рамките на три години.

Под въпрос остава и дали средствата са изразходвани ефективно, колко кредитни получатели са достигнали, какъв е ефектът от тях и дали има по-добри варианти за стимулирането на бизнеса.

Стайков се спира и на няколко особености на банката и как тя може да финансира проекти. 

Държавна помощ

Българската банка за развитие е 100% държавна собственост и като такава се ползва с имплицитна гаранция, че дори и да се изправи пред финансови проблеми, управляващите няма да я оставят да фалира. Това, че банката е държавна, не я имунизира срещу лоши решения, както се видя от примерите в страни като Германия и Словения.

Няма информация какво ще се случи, ако заветният 1 млрд. лв. не бъде събран от външни институции. Тогава управляващите могат спокойно да обяснят, че тези пари са нужни на българския бизнес и понеже банката не е успяла сама да ги подсигури, те ще бъдат отпуснати от фискалния резерв чрез небезизвестното финансиране под черта.

Подобни действия със сигурност ще имат негативен ефект върху рисковата премия на страната, тъй като резервът е така или иначе на ниско ниво, а положителните ефекти от отпуснатите кредити от банката са в най-добрия случай под въпрос.

Посредничеството оскъпява ресурса

Друга особеност на ББР е, че не разполага с клонова мрежа, каквато имат повечето от останалите търговски банки, а това силно ограничава възможностите ѝ за кредитиране на бизнеса, които клонят към нула.

За да се избегне това, банката в голяма степен отпуска кредитни линии на търговски банки с такава мрежа, които за услугата начисляват надбавка върху цената на привлечения ресурс, така че хем да могат да върнат парите на ББР, хем да реализират печалба. Това означава, че до бизнеса достигат и по-малко средства.

Няма причина да се търси посредническата роля на ББР при привличането на средства от международни институции, при положение, че български търговски банки отдавна си осигуряват кредитни линии от европейски институции.

Ролята на ББР се засилва

Българската банка за развитие се появява на бял свят през пролетта на 2008 г. като наследява Насърчителна банка със специален закон, който фокусира мандата ѝ върху финансиране на малък и среден бизнес. В края на 2007 г. капиталът ѝ е 53,6 млн. лв., а активите – близо 233 млн. лв.

В края на 2008 г. капиталовата ѝ база вече е 223 млн. лв., а активите надхвърлят 400 млн. лв. През 2012 г. капиталът на банката е близо 671 млн. лв., а активите достигат близо 1,7 млрд. лв.

И въпреки че целта ѝ трябва да е финансиране на малки и средни предприятия, банката е имала реални или условни вземания към правителството в размер на 6 млн. лв. към края на 2008 г. и 12,6 млн. лв. към края на 2012 г.
С две думи банката прилича повече на посредник между финансови институции, отколкото на реална банка.

Работата ѝ в голяма степен се изчерпва с това да договори кредитна линия с някоя международна институция, които след това предлага с надценка на банка в България, която реално извършва цялата работа по отпускане и събиране на кредити и на всичкото отгоре носи и кредитния риск.

Вместо това управляващите могат просто да поработят върху подобряването на бизнес средата, като спрат да приемат лобистки закони и да назначават компроментирани фигури на ключови позиции и направят водената политика по-прозрачна и по-предвидима.

Тогава няма да има нужда ББР да набира нови средства, защото местните банки сами ще се надпреварват да отпускат кредити на малкия и среден бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 7
Ricco
преди 10 години
->Защото вярно, в една държавна банка сме сериозно заплашени от шуробадженащина, но пък в частните сме заплашени от безогледна алчност и (пазарна) неефективност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 7
Ricco
преди 10 години
Поне на теория, ББР може да "разкаже играта" на всички останали банки. Първо, не е затлачена с лоши кредити и второ, може да работи на себестойност. Две неща, които могат да позволят кредитиране на значително по-ниски лихви отколкото всяка (частна) търговска банка. И ако всеки, който има текущ кредит на 9-10-12% лихва, би могъл да го рефинансира на 5-6%, би получил нелоша глътка въздух. Лошото е, че при такава ситуация не ми се мисли какво ще стане с другите банки. Но ако това се направи плавно (и бавно) и се внимава с обезпеченията, ББР може да помогне и за в бъдеще да измести частните банки от пазара. Или поне в значителна част. Защото частните банки с нищо не доказаха, че са по-ефективни. Във всеки случай аз с интерес ще наблюдавам какво ще се случи с тази банка защото то ще е показателно за много по-мащабни и дълбоки промени, които биха могли да се случат.->
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Когато вземеш кредит от нея би ли споделил условията и лихвата? Така с добра дума на уста може да вдигнеш реномето на тази банка... и на обичаната от тебе 3-на коалиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 1
nobel
преди 10 години
И как ще започне това "масово кредитиране", че нещо не разбрах? Ако не искам кредит какво - ще ми набутат насила парите в ръцете ли? Ти самият колко пари ще изтеглиш "масово" и в какво ще ги вложиш, че да спечелиш? След като това е сайт за инвеститори, значи би следвало да знаеш отговора на този въпрос. Защото моето мнение е, че в момента НЯМА в какво да се инвестира и за това, даже ХОРАТА, КОИТО ИМАТ ПАРИ СИ ГИ ДЪРЖАТ В БАНКИТЕ. За нов "кредитен бум" е пълен абсурд да се говори в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 0
mktmkr
преди 10 години
"Вместо това управляващите могат просто да поработят върху подобряването на бизнес средата, като спрат да приемат лобистки закони и да назначават компроментирани фигури" Е те толкова упорито се опитват да избегнат това очевидно решение, че 1 година ще ни занимават с грандиозни успехи като детските надбавки и цената на тока :)А ако трябва да коментираме сериозно, това е поредното изключително тъпо решение от учебника по планова икономика. ББР е свръхликвидна към момента и проблема и не е че няма пари за финансиране на проекти, а липсата на такива. Допълнителни 1 млрд. сериозно ще я натоварят. (освен това защо точно 1 млрд, защо не 1.2 млрд или 800 млн?? Някой правил ли е анализ изобщо или просто им трябваше голямо кръгло число за пред медиите). Могат да пласират тези пари единствено ако решат да "кредитират" приоритетно "МСП" на "наши хора"... не че другарите не са го правили преди. Дано да не се реализира и тази глупост. :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 1
algo
преди 10 години
Тази банка е напълно излишна.Защо да се кредитира през нея като банките са пълни с пари и искат да кредитират, но нямат търсене от платежоспособни клиенти?Излиза, че ще кредитират не толкова платежоспособни клиетни, които другите банки не искат с парите получени благодарение на имлицитната дъжавна гаранция, т.е. на практика с пари на данъкоплатците. И много вероятно ще ги загубят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 8
LuckyYou
преди 10 години
Коя година ходи да го търсиш този кредит ? Ако е от 2009 до към февруари 2013 ясно защо е било така...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 1
slavkovrr
преди 10 години
Ще започне масово кредитиране на търговските банки, а не директно на МСБ! както в статията, така и по-надолу, ясно е казано, че банката не кредитира директно фирмите (ако има такива, те са много малък процент), а всичко става чрез ТБ посредници! Аз лично съм търсил кредит от банката, но ме препратиха към такава баМка, която ми постави странни изисквания и доста по-голяма лиххва.За обезпечението да не казвам........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 20
LuckyYou
преди 10 години
Драги ми deant. Всичко е много елементарно - правителството на ББ нарочно не ползваше тази банка, защото беше направена по времето на 3ната коалиция за борба с кризата. Те така и не отпускаха кредити, така и не искаха да я развиват. Именно за това никой не е чувал за нея. А сегашното правителство много умело ще се опита да събере капитал и да започне масово кредитиране, за да се задвижи икономиката. Нещо, което пожарникар няма как да разбере как става!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Липсата на клонова мрежа е много добър повод да се опита да се наложи интернет банкиране. Все пак, става въпрос за (един вид) административна услуга, а този род услуги могат да се вършат и дистанционно. Нали е-правителството е приоритетна цел - да добавят към нея и е-банкирането.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още