IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ФГВБ разпродава ценни книжа и води разговори с банки за отпускане на заем

Емисията на облигации също е част от действията на Фонда за осигуряване на ликвидност с цел покриване цялата сума на гарантираните влогове в КТБ

17:27 | 07.11.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ФГВБ разпродава ценни книжа и води разговори с банки за отпускане на заем

Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) вече е предприел действия за осигуряване на ликвидност и допълнително финансиране за покриване недостига от средства за изплащане на всички гарантирани влогове в Корпоративна търговска банка АД (КТБ), става ясно от предоставен от самия фонд отчет.

Част от действията касаят продажби на ценни книжа, търгувани на международните пазари, и разговори с местни и чуждестранни банки относно готовността им за сключване на обратни репо-сделки с държавни ценни книжа (ДЦК). Освен това е направен анализ на правните и финансови аспекти на различните варианти съвместно с Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор за финансиране на недостига от средства, оценяван на близо 1,7 млрд. лв., посредством заем или емисия на облигации. За предсрочно събиране на вноски от банките не се споменава нищо.

Сумата обаче може да се окаже по-голяма, ако в периода на специален надзор са сключвани сделки с цел разделяне на депозити в КТБ до размера на гаранцията. От Фонда се опасяват, че подобни действия биха могли да увеличат размера на гарантираните депозити и да се окаже така, че ще трябва да се изплаща по-голяма сума.

Междувременно днес в интервю за БНР председателят на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете Росен Николов обяви, че дори и да няма актуализация на бюджета, парите ще бъдат набавени от фискалния резерв. 

„Фондът очаква, че ще бъде в състояние да изплати получените заеми с постъпленията при разпределение на средствата от осребреното имущество от масата на несъстоятелността дори при най-неблагоприятния сценарий. В тази връзка ръководството на Фонда изрично изразява притесненията си за дългия период на специален надзор и сделките, които са сключвани по време на същия. Възможно е такива сделки да доведат до увреждане на масата на несъстоятелността и Фондът да не успее да се удовлетвори в производството по банкова несъстоятелност в размерите, в които очаква.“, посочват от институцията.

В края на октомври натрупаните средства във Фонда са в размер на 2,11 млрд. лв. От тях 1,54 млрд. лв. са под формата на депозити в БНБ, а 570 млн. лв. - български ДЦК, като срещу тях трябва да бъде осигурена ликвидност за изплащане на гарантираните влогове.

Към края на октомври ФГВБ намалява експозицията си в ДЦК от 917,82 млн. лв. (44% от целия портфейл), колкото са били в края на май, до 570 млн. лв. (или 27% от целия портфейл).

Вече са проведени разговори с три местни банки за участие в качеството на мениджъри при структуриране на емисия облигации на Фонда. „Необходимото условие за успешно пласиране на емисия облигации, издадени от ФГВБ, е промяна в Закона за държавния бюджет за 2014 г., която да осигури възможност да бъде предоставена държавна гаранция“, отбелязват от ведомството в своите бележки за предприетите действия.

„Съвместно с Министерството на финансите са разгледани възможностите за емитиране на държавен дълг с цел финансиране на целия или част от недостига. Размерът на необходимото директно финансиране от държавния бюджет е между 700 млн. лв. и 1,7 млрд. лв.“, посочват още от ФГВБ.

От там уверяват, че са проведени разговори с международни банки и финансови институции за предоставяне на заем, обезпечен с държавна гаранция, като по-конкретно интерес за предоставяне на синдикиран заем в размер до 400 млн. евро има от две международни банки.

За техническото обезпечаване на процеса по изплащането от ФГВБ са провели три теста с данни за влоговете в двете банки. „Резултатите от тестовете са разгледани от Управителния съвет на ФГВБ и са изпратени на БНБ и на квесторите за предприемане на действия по допълване на информацията. Извършени са тестове с няколко банки на системата за обмен на данни между Фонда, БНБ и банките“, информират от там.

Ръководството на Фонда е провело разговори и за възможността за сключване на споразумение за стендбай кредитна линия с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). С него би се поддържала способността на ФГВБ да изпълнява функциите си.

"Тъй като ще има един кратък период, в който ние реално ще сме изплатили парите, с които разполагаме, на вложителите на КТБ, предприехме действия заедно с Министерство на финансите и Европейската банка за възстановяване и развитие, която ще ни предостави кредитна линия за следващите години. В случай на застрахователни събития, а именно фалит на банка, ще имаме незабавен достъп до тази кредитна линия, така че да можем да изпълняваме законовите си правомощия", обясни още пред БНР Росен Николов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:48 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 2
Людени
преди 9 години
Започва да става .... СложНО !!(когато се стигне до раздаване на КЕШ)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
Таратор
преди 9 години
Аз си чакам парите, а човека е единствения до момента, който прави нещо да ми ги плати.Песимизмът не ми е начин на живот, иначе да съм се гръмнал досега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
simbad12
преди 9 години
Абе не е ясно какво точно са свършили, по-добре чакай с коментарите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
Таратор
преди 9 години
Не е за вярване!Най-после да разбера, че някой е работил в тая държаваи даже си е свършил работата.Браво на пича!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Таратор
преди 9 години
Не е за вярване!Най-после да разбера, че някой е работил в тая държаваи даже си е свършил работата.Браво на пича!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още