IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавният дълг се покачва през ноември до 23,1% от БВП

Нарастването е в резултат на емисиите на ценни книжа на вътрешния пазар, осъществени през месеца

12:24 | 06.01.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Държавният дълг се покачва през ноември до 23,1% от БВП

През ноември делът на държавния дълг като част от брутния вътрешен продукт (БВП) нараства до 23,1% в резултат на емисиите на ценни книжа на вътрешния пазар. За сравнение – през октомври съотношението намаля до 22,8 на сто вследствие на понижението на вътрешния дълг.

В абсолютно изражение общите задължения на държавата възлизат на близо 9,598 млрд. евро, показват данните на Министерството на финансите (МФ). Само външният дълг е за 5,58 млрд. евро, а вътрешните задължения са в размер на 4,018 млрд. евро. През месеца са извършени плащания по дълга за 22,24 млн. евро (43,5 млн. лв.) - десет пъти по-малко в сравнение с изплатените задължения през октомври.

Нивото на външния дълг остава непроменено – 13,4 на сто, а делът на вътрешните задължения се покачва до 9,7% от 9,4%, колкото бе месец по-рано. В структурата на дълга относителният дял на вътрешния държавен дълг е 41,9%, а на външния – 58,1%, показват още изчисленията на министерството.

През ноември МФ пласира две емисии на средносрочни съкровищни облигации със срок 2,5-години и 5 години, както и две емисии на дългосрочни държавни ценни книжа (ДЦК) със срок 7 години, на обща стойност 238,454 млн. лв. Покачването на дела на вътрешния дълг и от там – на държавния, се дължи изцяло на тези аукциони. Финансирането чрез ДЦК на вътрешния пазар през ноември е с 99,6 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2013 г.

Съотношението дълг към БВП обаче ще нарасне още през декември. Тогава МФ предложи на пазара ценни книжа за малко над 800 млн. евро (1,619 млрд. лв.) и сключи заем с четири банки за 1,5 млрд. евро при лихва от 1,08%.

Показателят ще расте и през 2015 г., през която ведомството ще пласира 6,9 млрд. лв. на международните пазари и 950 млн. лв. на вътрешния пазар. За 2015 г. МФ предвижда ръст на държавния дълг до 29,7% от БВП. Тази година обаче финансовото министерство не предвижда емисии на еврови и 7-годишни книжа.

МФ пристъпва към изпълнение на емисионната политика за 2015 г. още през януари, когато ще предложи на пазара книжа за 300 млн. лв. През месеца пък падежират и облигации за близо 1,09 млрд. долара, пласирани от Милен Велчев преди десет години, когато бе финансов министър. Част от парите бяха набавени чрез емисията еврооблигации през лятото на миналата година.

През новата 2015 г. се очакват погашения на задължения към участници на вътрешния пазар за общо 3,107 млрд. лв., от които 259,902 млн. лв. са само лихвите, а сумата по главниците е 2,826, млрд. лв. Приблизително още толкова ще бъдат погашенията и по външния дълг, с което в абсолютна стойност държавният дълг ще нарасне с около 2 млрд. лв. през 2015 г.

Държавногарантираният дълг намалява с приблизително 9,8 млн. евро спрямо октомври и в предпоследния месец на 2014 г. достига до 338,3 млн. лв. евро. 23,7 млн. евро от тях са вътрешните държавни гаранции. Понижението се дължи на извършените погашения по външни и вътрешни държавногарантирани заеми през месеца. Съотношението държавногарантиран дълг към БВП намалява за пръв път от юли – с 1 процентен пункт до 0,8%, показват още данните на МФ.

По силата на чл. 18 от Закона за държавния дълг държавногарантираният дълг представлява всички финансови задължения, за които Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата при спазване изискванията на Конституцията.

Tака към края на ноември по отношение на отрасловата структура най-много държавни гаранции са предоставени на компаниите в сектор енергетика (61,9%), следвани от тези в сектор транспорт (24%) и други (14,1%). На вътрешния пазар държавата дава гаранции по силата на Закона за студентското кредитиране, а по външните задължения – за проекти към СБ, ЕИБ, ЕБВР и други.

Графика: Министерство на финансите

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 17 rate down comment 3
MZ/X
преди 9 години
На Япония и даваха заеми и затова без проблем задлъжняха до 250% от БВП, но държава с толкова лоша кредитна история, като България е добре да си държи дълга на ниски нива...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 7
Kaoru
преди 9 години
kefal смени си nick-a като за начало, че в комбинация с разсъжденията ти се получава неочаквано дабра комбинация. Запомни, че понякога мълчанието е злато. Познай защо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 11
misanthrope
преди 9 години
Не кефал а шаран трее се кръстиш. 1) 8.1 милиарда долара беше ВЪНШНИЯТ дълг. Вътрешен нямаше щото офците можеже да се стрижат без пари и никой ги не пита.2) 8.1 милиарда към 85та год, знаеш ли колко са към днешно време? ПОНЕ тройно3) Никой не е затягал колани за да връща дълг. Затягахме, защото вече не искаха да ни дават
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 17
MZ/X
преди 9 години
90-те години България беше достигнала до положението, че и лихвите не можеше да си плаща, а сега си обслужва дълга без никакви проблеми.Целта на решформите беше да може безпроблемно да се обслужва дълга, а не да се върне номинално! Нито една развита държава в света не си поставя за цел да намали държавния дълг на нула!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 9
kefal
преди 9 години
Има значение колко е номинално, как да няма?Значи навремето беше само 8.1 млрд.долара, след това 25г. стягане на колани и шокови реформи за да ИЗПЛАЩАМЕ този дълг, а сега видиш ли той нарастнал на 9.6 млрд. евро. Е как става тази работа? В смисъл защо затягаме колани за да изплащаме дълга, когато реално дълга нараства? Говоря в номинална стойност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 11
MZ/X
преди 9 години
Дори и със сегашния дълг България остава една от най-малкото задлъжняли държави членки на ЕС!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 10
MZ/X
преди 9 години
Номинално няма никакво значение колко ни е дълга! Важно е колко е спрямо БВП! 2000-та година дълга на България спрямо БВП беше близо 100%, а сега е 75% по нисък. Да не говорим, че и лихвите, които плащаме по дълга са със 70-80% по ниски спрямо 2000-та година!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 4
kefal
преди 9 години
А помните ли как на края на комунизъма имахме към 8.1 млрд. долара дълг и всички се чудехме как ще плащаме това чудо? И затягахме колани, правихме шокови реформи, плащахме дългове, а ето че усилията ни са били напразни. Вече дългът е 9.6млрд. ЕВРО, а ние 25г. колани затягаме и ръфаме постни пици ...Нека сега младежа Горанов да обясни на народа по каква причина трябва пак да затегне колана и кога го вижда да свършим с прехода и реформите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 0
ABBA
преди 9 години
Държавният дълг се покачва през ноември до 23,1%....раздайте патроны поручик Голицын !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още